Więcej niż grzejnik. O tym, jak znacząco zmieniła się rola grzejnika we wnętrzach, świadczy jego awans z pozycji elementu instalacyjnego do rangi dekoracyjnej, eksponowanej rzeźby. Dostępne dziś grzejniki dekoracyjne to produkty o różnorodnych, niejednokrotnie awangardowych kształtach, które równie dobrze mogłyby być interesującymi eksponatami w galerii sztuki współczesnej.

Rzeźba, czy grzejnik
W formach jakie przybierają dziś niektóre grzejniki dekoracyjne z trudem można dostrzec cechy świadczące o podstawowej - grzewczej funkcji tych produktów. Wiele z nich zdecydowanie bardziej przypomina dzieła sztuki użytkowej, niż elementy instalacyjne. Intrygujące, rzeźbiarskie formy powodują, że podstawowa funkcja użytkowa staje się niejako drugorzędna. Główną rolę gra tu wzór, forma, kształt i kolor.
Potwierdzeniem rosnącej rangi grzejnika jest bez wątpienia fakt, iż stał się on przedmiotem kreacji artystycznej wielu światowych sław deignu. Massimo Iosa Ghino tworzył artystyczne formy grzejników dla włoskiej firmy Antrax. Karim Rashid, w tym roku zaprojektował firmie Id-ee grzejnik „RocKandRoll” przypominający wertykalną instalację złożoną z ułożonych na sobie kamieni. W naszym kraju prekursorem w designerskim podejściu do projektowania grzejników jest firma INSTAL-PROJEKT. Tworząc swoje kolekcje firma współpracowała między innymi z Adamem Pulwickim i Karoliną Rybarczyk oraz Marcin Jędrzakiem.

Awangarda na salonach
Miłośnicy odważnych, awangardowych rozwiązań chcący nadać swemu wnętrzu wyjątkowy charakter mają niepowtarzalną okazję dokonania tego za pomocą tzw. „grzejników – rzeźb”. Takie grzewcze dzieła znaleźć można zwłaszcza w ofercie włoskich producentów. Grzejnik w kształcie sylwetki kobiety i mężczyzny („Oreste & Emma” prod. Antrax), czy w formie wiszącej z sufitu tuby imitującej lampę („Tiki” prod. Ad Hoc) to propozycje, dzięki którym każde wnętrze zyska oryginalny wyraz.
Ci, którzy wolą mniej zobowiązujące formy mogą wybierać w ofercie abstrakcyjnych i regularnych wzorów. Interesującym przykładem tego typu rozwiązań są nowe kreacje firmy INSTAL-PROJEKT w postaci grzejników „Puls” i „Tower”. To odważne propozycje o zdecydowanej i regularnej formie, przypominające artystyczne, nieco industrialne instalacje. Produkty te świetnie sprawdzają się nie tylko w aranżacjach nowoczesnych mieszkań lub loftów, ale też w klasycznych wnętrzach. Przy odpowiedniej ekspozycji mogą stać się w nich pierwszoplanowym elementem dekoracyjnym.

Panelowe obrazy
Najpopularniejszą formą grzewczą wybieraną przez zwolenników minimalizmu ale też przez projektantów wnętrz są dekoracyjne grzejniki panelowe. Są to produkty o dużych, czołowych powierzchniach radiacyjnych (najczęściej płaskich), których niewątpliwym atutem jest fakt, iż ukrywają one wszystkie elementy instalacyjne i hydrauliczne. Polską nowością w tego rodzaju rozwiązaniach jest grzejnik „Inventio” firmy INSTAL-PROJEKT. Produkt ten charakteryzuje się przede wszystkim oszczędną, elegancką formą, wyznaczoną przez dużą płaszczyznę ekranu. Dostępny jest on w wersji lakierowanej w jednym z 37 kolorów z palety firmy) lub też w wersji z nadrukiem, którym może być artystyczne czarno-białe zdjęcie twarzy kobiety autorstwa Szymona Brodziaka, zabawnej grafiki Anny Żelazowskiej lub zdjęcia Marcina Klabana w stylizacji Marty Gessler. Propozycja płaskich grzejników, na których można nanieść swój ulubiony wzór bądź wybrane zdjęcie to rozwiązanie, które z pewnością docenią indywidualiści, którzy w ten sposób mają możliwość podkreślenie indywidualnego. Pochodną także panelową propozycją w ofercie INSTAL-PROEJKT jest też grzejnik „Indivi”, który od „Invenito” różni się tym ze zamiast ekranu posiada wbudowane lustro. Rozwiązanie idealnie sprawdzi się zwłaszcza w małych pomieszczeniach: łazience lub przedpokoju.
Płaskie grzejniki, dzięki swej dużej powierzchni dają szerokie możliwości ożywiania wnętrza nie tylko kolorem i fakturą, ale też kształtem. Dostępne są nie tylko w formie minimalistycznych, prostokątnych płyt, ale także w bardziej wyszukanych, nieregularnych kształtach. Jak wymyślne postaci może przyjmować grzejnik panelowy można się przekonać poznając ofertę włoskiej firmy Cordivari. Za przykład może tu posłużyć chociażby grzejnik „Movie”, którego wzór zdradza wyraźne inspiracje taśmą filmową lub też cała linia grzejników „Badge” z charakterystycznymi wycięciami urozmaicającymi gładką powierzchnię płyty grzewczej.

Drabinka w nowych szatach
Mimo, iż grzejniki wchodząc na salony przeszły ogromną rewolucję designu, to w miejscach takich jak łazienka wciąż niekwestionowanym przebojem jest tradycyjna „drabinka”. Ale i w tym rodzaju, wydawałoby się bardzo prostych grzejników, producenci nie powiedzieli ostatniego słowa. Główne zmiany jakie można zaobserwować w tych produktach to dążenie do minimalizmu i oszczędności formy oraz ukrywania elementów instalacyjnych. Dobrym przykładem potwierdzającym ten trend jest grzejnik „Zebra” (prod. INSTAL-PROJEKT). To nietypowa, designerska forma zainspirowana kodem kreskowym, gdzie dzięki nowatorskim rozwiązaniom konstrukcyjnym ukryto wszelkie podłączenia i odpowietrzniki. Warto w tym miejscu zauważyć, że dzięki tym wzorniczym zmianom tradycyjna drabinka kojarzona dotychczas z łazienką zyskała bardziej uniwersalne zastosowania. Jak pokazują przykłady grzejników o szczególnie eleganckiej linii - „Stick” i „Retto” (prod. INSTAL-PROJEKT) to praktyczne rozwiązanie do każdego wnętrza. Podobne nowatorskie formy podejścia do projektowania drabinki łazienkowej można też znaleźć w ofercie takich producentów jak Deltacalor („Move system”), Brem („Attimi do natura”) czy Cordivari (cała oferta z linii „Inox”). Większość z wymienionych tu grzejników drabinkowych ma tę zaletę, że posiadają one także dedykowane do nich relingi oraz wieszaki zwiększające ich funkcjonalność i urozmaicające formę. To kolejne potwierdzenie tezy, że grzejnik jest dziś produktem wielofunkcyjnym. Dzięki niemu wnętrza stają się nie tylko ciepłe ale też modne i nowoczesne.
Źródło: ''