Nowa generacja płyt warstwowych.

Ruukki wprowadza na rynek energooszczędne płyty warstwowe
Ruukki PolskaFirma Ruukki Polska znana jest na rynku budowlanym m.in. jako dostawca nowoczesnych rozwiązań w zakresie obudowy ściennej i dachowej. Do najpopularniejszych komponentów oferowanych przez Ruukki należą płyty warstwowe, których szeroka gama produkowana jest w fabryce firmy w Obornikach Wlkp. Płyta warstwowa to prefabrykowany element składający się z dwóch okładzin z blachy stalowej oraz z rdzenia konstrukcyjno-izolacyjnego wykonanego z poliuretanu, poliizocyjanuratu, wełny mineralnej lub styropianu. Zewnętrzna strona płyt może być wykończona różnymi rodzajami trwałych powłok. Płyty warstwowe stanowią jeden z zasadniczych elementów oferty hal systemowych Ruukki, oprócz ram stalowych i pokryć dachowych.

Nieustanny rozwój technologiczny i wnikliwa analiza potrzeb rynku powoduje, że oferta płyt warstwowych Ruukki jest coraz bogatsza, a możliwości ich zastosowania coraz szersze. Jeśli chodzi o obudowy ścienne, dla inwestorów najważniejsze znaczenie ma łatwość i szybkość montażu oraz trwałość i szczelność rozwiązania. I właśnie ta ostatnia cecha była w ostatnich latach przedmiotem intensywnych prac badawczo-rozwojowych Ruukki, połączonych z wszechstronnymi pomiarami i testami. W rezultacie Ruukki wprowadziło na rynek nowy produkt w postaci szczelnych, a przez to energooszczędnych płyt warstwowych, oznaczonych symbolami SP2B PU/PIR AIR, SP2D PU/PIR AIR, SP2E PU/PIR oraz SPB W/WE AIR, SP2D W/WE AIR. Nowe, szczelne rozwiązanie uzupełniają detale konstrukcyjne, akcesoria, instrukcje dotyczące szczelności i profesjonalny montaż świadczony przez certyfikowanych partnerów Ruukki.


Podstawową zaletą nowych płyt jest ich wyższa szczelność i izolacyjność cieplna w porównaniu z tradycyjnymi płytami warstwowymi. Najwyższą klasę szczelności złączy udało się uzyskać dzięki zastosowaniu specjalnej uszczelki AIR i zachowaniu minimalnych tolerancji technicznych w procesie produkcji płyt. Szczególną wagę przykłada się również do kontroli jakości produkcji, aby zagwarantować poziom szczelności płyt odpowiadający normie dla budynków pasywnych. Nowe płyty warstwowe oferowane są w trzech klasach szczelności, określonych poziomami Basic, Plus i Premium. Energooszczędne płyty warstwowe Ruukki stanowią podstawę poziomów Plus i Premium, dla których wskaźniki wypływu powietrza wynoszą odpowiednio n50≤ 0,9 I/h i n50≤ 0,6 I/h. Dla tych dwóch poziomów Ruukki zapewnia, że podane wartości nie zostaną przekroczone. W przypadku poziomu Basic stosowane są zwykłe płyty warstwowe Ruukki, a wskaźnik wypływu powietrza wynosi n50≤ 1,3 I/h.

Wyższa szczelność to niebagatelna korzyść dla inwestorów stawiających centra logistyczne i magazyny, jak również różnej wielkości obiekty przemysłowe i handlowe. Taki budynek jest zdecydowanie tańszy w eksploatacji, gdyż szczelne płyty pozwalają znacząco zmniejszyć koszty ogrzewania obiektu. Wykonane przez Ruukki dokładne kalkulacje, bazujące na realnych kosztach energii grzewczej w różnych krajach, pokazują, że uzyskane oszczędności sięgają 30%. Z kolei mniejsza ilość potrzebnej energii grzewczej to mniejsze emisje dwutlenku węgla, czyli ważna korzyść dla środowiska. W ten sposób obiekty wybudowane przy użyciu energooszczędnych płyt Ruukki gwarantują jednocześnie efektywność energetyczną i ekologiczną. Taki projekt budowlany, zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju, otrzymuje też więcej punktów LEED lub BREAM – dobrowolnych systemów oceniających wpływ budynku na środowisko. Zastosowanie nowych, energooszczędnych płyt Ruukki pozwala zatem inwestorom obniżyć koszty eksploatacji obiektu i zwiększyć jego wartość, zwłaszcza biorąc pod uwagę coraz ważniejszą obecnie kwestię odpowiedzialności za środowisko. Obudowa wykonana ze szczelnych płyt warstwowych Ruuuki to także wyjątkowo trwałe rozwiązanie, w minimalnym stopniu narażone na wystąpienie kondensacji czy pojawienie się pleśni. We wnętrzu budynku panuje stabilna temperatura, której nie zakłócają ciągi zimnego powietrza.

Energooszczędne płyty warstwowe Ruukki dostępne są z rdzeniem z poliuretanu, poliizocyjanuratu oraz wełny mineralnej. Ruukki oferuje wsparcie techniczne już na etapie projektowania obiektu, dzięki czemu inwestor ma pewność, że dobrane zostały materiały spełniające jego indywidualne wymagania. Specjaliści Ruukki pomagają również w podjęciu decyzji dotyczących metod montażu i udzielają fachowych wskazówek w zakresie prawidłowej eksploatacji i konserwacji produktów. Zaleca się, by montaż płyt energooszczędnych realizowały firmy wykonawcze przeszkolone i certyfikowane przez Ruukki. Firma ta regularnie organizuje szkolenia, których celem jest zapoznanie uczestników z najnowszymi rozwiązaniami produktowymi i technikami montażu. Nowością w ofercie szkoleniowej Ruukki są seminaria internetowe, tzw. webinaria, program których znaleźć można na stronie internetowej firmy www.ruukki.pl.

Energooszczędne płyty Ruukki pojawią się w sprzedaży na polskim rynku jesienią 2011 roku. Nowe, szczelne rozwiązanie obudowy to efekt kilkuletnich prac badawczo-rozwojowych firmy, kładących nacisk na zasady zrównoważonego budownictwa i efektywność energetyczną. Pierwsi klienci z rynków skandynawskich pozytywnie oceniają nowy produkt i wymierne korzyści, jakie przynosi jego zastosowanie.

Czytaj więcej o płytach energooszczędnych