Od dziś przez najbliższe trzy miesiące pasażerowie w Warszawie i Katowicach będą mogli korzystać ze specjalnie ogrzewanych przystanków autobusowych i tramwajowych Vattenfall. Jest to unikalny projekt, realizowany dotychczas jedynie w Polsce.

Vattenfall, europejski producent energii elektrycznej i ciepła, wyposażył w podgrzewane ławki i specjalne oświetlenie dwadzieścia dziewięć wiat – piętnaście w Warszawie i czternaście w Katowicach. Instalacja elektryczna wykorzystana przez Vattenfall składa się z wyposażonej w kabel grzewczy specjalnej plastikowej ławeczki oraz czterech lamp fluorescencyjnych podwieszonych pod dachem wiaty. Ławeczki będą nieprzerwanie podgrzewane 24 godziny na dobę, natomiast uruchomienie oświetlenia będzie możliwe po naciśnięciu przycisku znajdującego się wewnątrz przystanku. Wtedy to iluminacji lamp na czas pięciu minut będzie towarzyszyć pojawienie się na ławeczce napisu „Siła wygody wspierana przez 230 V” oraz logo Vattenfall. Instalacja elektryczna jest całkowicie bezpieczna dla pasażera i spełnia najbardziej surowe standardy krajowe i europejskie. Polska jest pierwszym krajem, w którym zimą ogrzewa się przystanki za pomocą instalacji elektrycznych. „Elektryczność i ciepło to dobra tak oczywiste i powszechne, że wręcz niezauważalne. Dopiero w sytuacji, gdy brakuje energii, człowiek uświadamia sobie jej znaczenie w codziennym życiu. Tak jest na przykład podczas czekania zimą na autobus lub tramwaj. Dlatego Vattenfall już drugi rok z rzędu podgrzewa przystanki w Warszawie i Katowicach, by w praktyczny sposób zademonstrować siłę wygody wspieraną przez 230V” – powiedział Tuomo Hatakka, prezes Vattenfall Poland. Ogrzewany przystanek (kliknij na obrazek aby powiększyć)
Tej zimy zastosowano nową instalację, która znacznie zwiększy komfort oczekiwania pasażerów. W sezonie 2005-2006 Vattenfall zdecydował się nie tylko na przybliżenie źródła ciepła pasażerom, ale też na utrzymanie stałej temperatury na powierzchni ławeczek w wysokości 15-20°C. „Nasz pomysł na podgrzewanie wiat przystankowych spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem ze strony mieszkańców Warszawy i Katowic. Dlatego też dotrzymujemy naszej zeszłorocznej obietnicy i ponownie uruchamiamy instalacje grzewcze, tym razem na większej liczbie wiat. Podobnie jak zeszłej zimy, przy wyborze lokalizacji kierowaliśmy się tym, by z przystanków Vattenfall mogły korzystać dzieci wracające ze szkół, pacjenci opuszczający szpitale czy ludzie wychodzący z pracy” – powiedział Piotr Kędzierski, dyrektor ds. komunikacji w Vattenfall Poland. „Jesteśmy także otwarci na sugestie samych pasażerów na temat dalszego losu ciepłych przystanków Vattenfall. Wszystkie, nawet najbardziej nieprawdopodobne lub z pozoru niemożliwe w realizacji pomysły można zgłaszać na naszej stronie internetowej – www.vattenfall.pl. Obiecujemy, że wszystkie propozycje przeanalizujemy a najciekawszą postaramy się wdrożyć” – dodał Piotr Kędzierski. Zeszłoroczna edycja kampanii podgrzewanych przystanków spotkała się nie tylko z uznaniem mieszkańców i dużym zainteresowaniem mediów. Podgrzewane przystanki doceniło również Jury najważniejszego konkursu marketingowego EFFIE, nagradzając firmę za nietypowy i przyjazny sposób budowy swojego wizerunku. Vattenfall to piąty pod względem wielkości producent energii elektrycznej i największy producent ciepła w Europie. W Polsce koncern obecny jest od 1992 r. Firma produkuje ciepło i elektryczność dla mieszkańców stolicy oraz dostarcza elektryczność dla aglomeracji śląskiej. Wykaz lokalizacji ogrzewanych przystanków dostepny jest na serwisie prasowym Edelman Tekst i zdjęcie pochodzą z: www.media.netpr.pl