Wykonanie instalacji centralnego ogrzewania wiązało się do niedawna z przeprowadzaniem tak uciążliwych i pracochłonnych czynności jak fazowanie, gwintowanie czy owijanie rur sznurem konopnym. Teraz wystarczy zastosowanie uniwersalnej tulei zaciskowej.

Użycie tradycyjnych pierścieni i taśmy uszczelniających powoduje zwężenie przekroju rury, a to niekorzystnie odbija się na ciśnieniu przepływającej w systemie wody. W Teceflex uszczelnienie następuje na całej powierzchni złącza, co znacząco poprawia bezpieczeństwo instalacji i skutecznie wyklucza możliwość ewentualnej awarii systemu. Jednocześnie zachowana zostaje jednak średnica wewnętrzna rur.

Technika połączeń przy użyciu tulei zaciskowych możliwa jest dzięki specjalnym właściwościom rur z polietylenu sieciowanego metodą elektronową - tzw. PE-Xc, na które działa „efekt pamięci kształtu”. Zabezpiecza on tworzywo, z którego wykonano rury przed deformacją i stapianiem się pod wpływem ciśnienia wody i działania wysokiej temperatury. Rury zawsze wracają więc do swojego pierwotnego kształtu.Hermetyczne i trwałe uszczelnienie następuje na skutek wprasowania ścianki rury pomiędzy tuleję, a złączkę. Nie ma więc potrzeby stosowania dodatkowych środków uszczelniających, i wykonywania takich czynności jak kalibrowanie czy usuwanie zadziorów. Montaż instalacji jest bardzo prosty, a czas potrzebny na jej założenie znacznie krótszy.

Źródło: www.tece.pl