Wraz z biegiem czasu zmienia się także ich rola.. Grzejniki bowiem nie spełniają dziś wyłącznie funkcji grzewczej. Odpowiedni wybór stanowi także o wystroju, a co za tym idzie i o charakterze wnętrza. Wybór najlepszego z nich nadaje styl urządzonemu mieszkaniu, daje możliwość stania się wyjątkową ozdobą, który wpłynie nasze samopoczucie.

Różnorodność kolorów i wzorów
Grzejnik nie musi być biały

Jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie wyobrażał sobie grzejnika innego niż biały. Urządzenia grzewcze nie odznaczały się zbytnią estetyką, często miały nieatrakcyjną formę, a żeberka pokryte były farbą olejną. Z tej przyczyny właściciele mieszkań uciekali się do różnych metod, aby w jakiś sposób ukryć te urządzenia. Niestety, zasłaniając je czy zabudowując w znaczny sposób ograniczali ich moc grzewczą. Dziś na szczęście nie musimy stosować podobnych sposobów. Obecnie oferta rynkowa jest na tyle szeroka, że możemy swobodnie wybierać wśród różnorodnych kształtów i kolorów grzejników. – Nowoczesne grzejniki są nie tylko wyjątkowo funkcjonalne, ale także dostępne w różnych kolorach. Jeśli marzy nam się grzejnik w kolorze żółtym, różowym czy niebieskim, bez problemu możemy taki nabyć. Dla przykładu, popularny Zehnder Charleston jest dostępny w palecie ponad 50 kolorów i wariantów powierzchni standardowych, począwszy od odcieni klasycznych poprzez kolory trendowe i metaliczne aż do uszlachetnionych powierzchni metalowych, jak np. Technoline. Dodam, że stosujemy tylko lakiery, które nie zawierają rozpuszczalników i metali ciężkich, dzięki czemu nie wydzielają szkodliwych dla zdrowia oparów - mówi Jerzy Stosiek, dyrektor generalny firmy Zehnder Polska, producenta i wynalazcy pierwszego stalowego grzejnika żeberkowego w Europie.


Jak dobrać kolor do pomieszczenia?

Wybierając kolorowe grzejniki warto kierować się kilkoma zasadami, dzięki którym będziemy w pełni zadowoleni z całościowego efektu aranżacyjnego. Możemy dopasować urządzenie na zasadzie kontrastu, aby tworzyło barwny i przykuwający wzrok element wnętrza. Jeśli jednak takie rozwiązanie jest dla nas zbyt odważne, wówczas można zastosować inny, popularny trend. Dopasujmy kolor grzejnika do barwy ściany, tak aby stanowił z nią wizualną całość. Pamiętajmy jednak, by nie ulegać bezgranicznie modzie i dobierać kolory tak, by później dobrze czuć się we własnym domu. Wybierając kolory z palety RAL, którą posługuje się większość renomowanych producentów, musimy być ostrożni z niektórymi barwami, np. brązowy posiada bardzo wiele odcieni, dlatego też należy dobierać go wyjątkowo rozważnie.