Sprawne działanie systemu wodnego ogrzewania podłogowego zależy od prawidłowego dostarczania ciepła do poszczególnych obiegów grzewczych. Odpowiadają za to rozdzielacze.

Firma Rettig Heating produkująca system ogrzewania podłogowego Purmo, posiada w swojej ofercie kilka rodzajów rozdzielaczy różniących się wyposażeniem, materiałem z którego są wykonane oraz średnicą rur. Wszystkie wyposażone są w zawory dławiące i króćce przyłączeniowe z gwintem zewnętrznym ¾”. Można do nich podłączyć od 2 do 12 obiegów. Rozdzielacze Purmo do ogrzewania podłogowego zapewniają możliwość regulowania temperatury w pomieszczeniach poprzez zastosowanie głowic termoelektrycznych oraz regulację hydrauliczną poszczególnych obiegów.

„Rozdzielacze do ogrzewania podłogowego Purmo produkowane są z rur mosiężnych, wykonanych z wysokiej jakości mosiądzu M63, nie zawierającego ołowiu. Powierzchnia rozdzielaczy Purmo jest wytrawiana i lakierowana. Łatwo odróżnić je od rozdzielaczy innych firm, w większości wykonywanych z profili mosiężnych. W ofercie Purmo znajdują się rozdzielacze o średnicy rur 1” i 5/4”. Na rozdzielaczu zasilającym (górnym) zamontowane są fabrycznie zawory do regulacji przepływu, a na rozdzielaczu powrotnym (dolnym) termostatyczne wkładki zaworowe przystosowane do montażu głowic termoelektrycznych.

W komplecie dostarczane są także zestawy odpowietrzająco-spustowe, które można podłączyć z lewej lub prawej strony rozdzielacza. Oba końce rozdzielaczy są nagwintowane, co umożliwia podłączenie ich do instalacji prawo- lub lewostronnie. Rozstaw króćców przyłączeniowych wynosi 55 mm. Pozwala to na swobodny montaż głowicy termoelektrycznej na każdym zaworze” – mówi Danuta Szutkowska, Kierownik działu ogrzewania podłogowego w firmie Rettig Heating.

Zastosowanie rozdzielaczy Purmo daje gwarancję prawidłowego działania systemu wodnego ogrzewania podłogowego. Wszystkie elementy urządzenia są wykonane z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. „Nyple przyłączeniowe mają średnicę zewnętrzną 3/4". Produkowane są przy wykorzystaniu techniki laserowej, co gwarantuje bardzo wysoką jakość gwintów oraz 100% powtarzalność elementów. Zawory regulacyjne i wkładki zaworowe wkręcane są przy zastosowaniu dodatkowo specjalnego kleju, co pozwala odkręcać złączkę bez przytrzymywania nypla kluczem. Ponadto, wszystkie uszczelnienia wykonane są z gumy EPDM-80, która gwarantuje znakomitą szczelność (stosowane przez niektóre firmy uszczelnienia z tańszej gumy NBR są przyczyną nieszczelności często już po 1-2 latach).

Kolektor górny i dolny połączone są między sobą obejmami stalowymi umożliwiającymi ich montaż do ściany. Wykonane są one z blachy o grubości 4mm oraz wyposażone we wkładki tłumiące z miękkiego polietylenu (konkurencyjne firmy oferują mniej sztywne obejmy z blachy o grubości 3mm często bez wkładek tłumiących lub wykonanych ze zwykłej gumy). Tak skonstruowane wsporniki umożliwiają prawidłowy montaż rozdzielacza w szafce. Wszystkie metalowe krawędzie są łagodnie zaokrąglone, aby wyeliminować ryzyko przypadkowego skaleczenia.

W ofercie naszej firmy są również eleganckie rozdzielacze mosiężne niklowane o średnicy 1" ze wskaźnikami przepływu (rotametrami) na rozdzielaczu zasilającym i termostatycznymi wkładkami zaworowymi z możliwością ustawienia nastawy wstępnej na rozdzielaczu powrotnym. Wskaźniki przepływu wyskalowane w l/min pozwalają na bezpośredni odczyt strumienia wody w danej pętli grzewczej oraz umożliwiają doregulowanie przepływu w zależności od rzeczywistych rozpływów wody w poszczególnych pętlach. Purmo oferuje również rozdzielacze wykonane ze stali nierdzewnej o średnicy 1” z pełnym wyposażeniem, jak w przypadku rozdzielaczy niklowanych, lecz z wkładkami termostatycznymi na kolektorze zasilającym i wskaźnikami przepływu na kolektorze odprowadzającym.” – dodaje Danuta Szutkowska.

Szczelność wszystkich rozdzielaczy Purmo sprawdzana jest fabrycznie pod ciśnieniem 8 bar. Kompletne urządzenia posiadają Aprobatę Techniczną, a wszystkie materiały użyte do ich wykonania odpowiednie atesty. Na rozdzielacze Purmo producent udziela 10-letniej gwarancji. Stosowanie kompletnych rozdzielaczy Purmo skraca czas montażu instalacji. Unikamy wówczas trudu związanego z dodatkowym wyposażaniem przez instalatorów zwykłych rozdzielaczy grzejnikowych.