Sprzedaż klimatyzatorów w Rosji bije ostatnio wszelkie rekordy. W ciągu ostatnich 4 lat rynek urządzeń klimatyzacyjnych wzrósł ponad dwukrotnie i nadal rośnie, a jego roczne tempo przekracza 20%.

Według ekspertów firmy "Systemy klimatyzacyjne" udział okiennych urządzeń klimatyzacyjnych na rynku Federacji Rosyjskiej nie przekracza 20% (udział środków uzyskanych ze sprzedaży - 10%), urządzeń klimatyzacyjnych określanych w Rosji jako split-systemy wynosi prawie 70%, a centralnych klimatyzatorów - 10%. Stopień nasycenia zakładów przemysłowych przez urzadzenia rozprowadzania powietrza i klimatyzatory przemysłowe wynosi około 3% w stosunku do ich ogólnej ilości. Hitachi, LG, Daikin, Panasonic, Fujitsu są najbardziej popularnymi na rosyjskim rynku urządzeniami klimatyzacyjnymi.
Istnieją dwie tendencje w rozwoju rosyjskiego rynku klimatyzatorów.
Pierwsza odznacza się tym, że niektóre firmy od samego początku, zorientowane wyłącznie na dystrybucję, importowały zagraniczny towar, a następnie przekazywały go dealerom w całym kraju.
Jednak od połowy 90. lat sama dystrybucja okazała się niedostateczna, więc większość firm zaczęła poszerzać zakres działalności. Obecnie wszystkie liczące się na rynku firmy z zagranicy nie tylko towar sprowadzają i przekazują go dealerom, ale również podpisują umowy na projektowanie, instalacje, uruchomienie urządzeń. Dają też gwarancję na okres co najmniej 3 lat.
Zdaniem ekspertów właśnie ta druga tendencja ma przed sobą przyszłość.