Data rozpoczęcia
2008-11-30
Data zakończenia
2008-11-30

Cztery osoby zmarły a 150 hospitalizowano w obwodzie swierdłowskim na Uralu w związku z epidemią choroby legionistów, będącej schorzeniem układu oddechowego - podała w środę rosyjska telewizja NTV.


Od 20 lipca w Rosji zdiagnozowano tę chorobę u ponad 150 osób. Główny lekarz sanitarny kraju Giennadij Oniszczenko poinformował, że choroba ta objęła jedynie obwód swierdłowski.
Choroba legionistów jest na świecie przyczyną tysięcy zgonów rocznie. Odkryto ją - stąd nazwa - po zjeździe kombatantów Legionu Amerykańskiego, odbywającego się w lipcu 1976 roku w Filadelfii, w USA. Zmarło na nią wówczas 29 osób. Objawy choroby są podobne do grypy - katar, bóle głowy i gorączka. Jest uleczalna, gdy zostanie wykryta we wczesnym stadium.
Chorobę wywołują bakterie, które drogą kropelkową dostają się do płuc. Jeśli zainfekowana osoba nie jest dość odporna, może wywiązać się groźne dla życia zapalenie płuc.
Śmiertelność sięga nawet 30 procent. Bakterie te lubią miejsca ciemne i mokre; idealnym dla nich siedliskiem są najczęściej nieczyszczone systemy klimatyzacyjne, prysznice, inhalatory.
Objawy choroby legionistów: http://www.choroby-zakazne.ilekarze.pl/n/legionistow_2009-07-15.html