Firma Rockwool Polska otrzymała zezwolenie na działalność w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej i w fabryce w Małkini rozpoczęły się prace przy budowie nowej linii produkcyjnej. Uruchomienie trzeciej w tym zakładzie i jednocześnie siódmej z kolei w Rockwool Polska linii do produkcji skalnej wełny mineralnej planowane jest na lipiec 2008 r. Firma zainwestuje w to przedsięwzięcie co najemnej 250 mln złotych.


Rozbudowa fabryki w Małkini jest odpowiedzią na wciąż rosnący popyt na materiały budowlane widoczny szczególnie od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej. Zapotrzebowanie to może być coraz większe w związku z organizacją piłkarskich Mistrzostw Europy w 2012 roku przez Polskę i Ukrainę. Jednak jak podkreśla Prezes Zarządu Rockwool Polska – Andrzej Kielar - Podejmujemy wyzwanie związane z dużym zainteresowaniem naszymi wyrobami na rynku budowlanym. Liczymy, że nowa linia produkcyjna w Małkini pozwoli zaspokoić popyt na materiały izolacyjne z wełny mineralnej
.
Nowa linia do produkcji skalnej wełny mineralnej to kolejna duża inwestycja Grupy Rockwool w Polsce. W jej budowę zaangażowani zostali inżynierowie z wieloletnim doświadczeniem z Polski, Holandii, Francji, Niemiec oraz Danii. Takie postępowanie zgodne jest z polityką grupy Rockwool, która polega m.in. na przekazywaniu najnowszych rozwiązań technologicznych stosowanych w fabrykach firmy na całym świecie. Stworzenie nowej linii produkcyjnej w niespełna rok wymaga niezwykłych umiejętności i współpracy wszystkich zaangażowanych osób. Dlatego inżynierowie Rockwool dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniami, aby projektować i budować najbardziej zaawansowane linie technologiczne – Jacek Romaniuk, Dyrektor zakładu w Małkini.
Rozbudowa zakładu w Małkini spowoduje także stworzenie ponad 70 nowych miejsc pracy bezpośrednio w Rockwool Polska oraz około 100 dalszych w firmach świadczących stałe usługi na rzecz zakładu. Stanowiska przy linii zostaną w głównej mierze obsadzone przez najbardziej doświadczonych, pracowników Rockwool. Przed rozpoczęciem produkcji pracownicy przejdą szkolenie w zakładach Rockwool w Niemczech, gdzie jesienią ubiegłego roku uruchomiono linię podobną do tej powstającej w Polsce. Rozbudowa fabryki w Małkini jest dla nas ważna nie tylko ze względów biznesowych. Za sukces uważamy także możliwość stworzenia nowych miejsc pracy – podkreśla Prezes Zarządu Rockwool Polska – Andrzej Kielar.
Rozbudowa zakładu w Małkini jest kolejną dużą inwestycją koncernu w Polsce. W sierpniu 2006 roku firma uruchomiła nowoczesną linię do produkcji paneli sufitowych w fabryce w Cigacicach. Wartość tej inwestycji wyniosła nieco ponad 70 mln zł i pozwoliła na stworzenie 80 miejsc pracy.

Fot. 1 Na zdjęciu od lewej Dyrektor zakładu w Małkini Jacek Romaniuk
oraz szef zespołu projektowego Math Op het Veld

Inwestycja jest realizowana przez międzynarodowy zespół inżynierów i specjalistów z Polski i Danii.
Większość prac budowlanych i montażowych wykonują polskie firmy lokalne.
Źródło: Rockwool Polska Sp. z o.o.