W 1954 r. siedemnastoletni Benito Guerra otworzył firmę, która w przeciągu kilku lat stała się ważnym europejskim dostawcą gazowych palników atmosferycznych do podgrzewaczy wody. W latach 70-tych rozpoczęto produkcję nagrzewnic gazowych i w przeciągu kilku lat dopracowano do perfekcji konstrukcję nagrzewnicy z palnikiem atmosferycznym. Ta sama nagrzewnica, bez większych zmian konstrukcyjnych jest dzięki swej niezawodności ciągle jednym z chętniej kupowanych produktów Robura.„Serce” nagrzewnic
O wyjątkowości nagrzewnic Robur decyduje ich „serce”- palnik, komora spalania i wymiennik ciepła. Robur dzięki swoim patentom przygotowuje je w sposób zupełnie inny niż wszyscy producenci na świecie. Komora spalania i palnik są wykonane ze stali nierdzewnej, a blachy są łączone przez zaginanie i zaciskanie krawędzi, co wyklucza zmiany w strukturze materiału. Najważniejszy jednak jest sam wymiennik ciepła. Jest on odlany ze specjalnego stopu aluminium o bardzo wysokich parametrach przewodzenia ciepła i składa się z pionowych i poziomych lamel o optymalnie dużych powierzchniach wymiany ciepła na zewnątrz i wewnątrz. Dodatkowo konstrukcja wymiennika wewnątrz wymusza zaburzony przepływ spalin co znacznie podnosi jego zdolność do odbierania ciepła ze spalin co oznacza wysoką sprawność. Wszystkie elementy są łączone metalowymi pasami bez spawania.

Oszczędność eksploatacyjna

Pomysł Robura na wymiennik ciepła przyniósł wiele zalet. Jedną z nich jest zdolność do szybkiego nagrzewania pomieszczeń z jednoczesnym utrzymywaniem ciepłych warstw powietrza na wysokości ważnej dla komfortu człowieka. Jak to działa? Wymiennik został zaprojektowany tak, żeby nawiewane powietrze odbierające ciepło miało niższą temperaturę i wyższą prędkość w górnych jego warstwach. Zjawisko to nazwane przez Robura „efektem podłogowym” pozwala w przypadku wysokich pomieszczeń utrzymywać nisko nawiewane ciepłe powietrze. Efekt podłogowy ma również niebagatelne znaczenie w przypadku wykorzystywania nagrzewnicy do ogrzewania miejscowego, do którego zwykle stosuje się promienniki. Robur w odróżnieniu od innych nagrzewnic nadmuchowych z wysoką skutecznością potrafi utrzymać temperaturę w określonej strefie w pobliżu.

Efekt podłogowy

Badania i testy

Firma Robur poświęca wiele czasu na badania dotyczące pracy urządzeń. Na terenie fabryki w miejscowości Zingonia w okolicach Bergamo wybudowano halę, w której codziennie testuje się nowe pomysły oraz dokonuje pomiarów, które mogą wpłynąć na kolejne innowacje. Wyniki badań przekazywane są firmom współpracującym podczas licznie organizowanych szkoleń w testowej hali. Robur nie ogranicza się do sprawdzania jakości urządzeń w fabryce. W ostatnich latach dokonano na przykład serii badań efektu podłogowego w szeregu hal w całej Europie w różnych warunkach temperaturowych. Dla uwiarygodnienia wyników pomiary dotyczące urządzeń w dużej części są robione w laboratoriach Italgas. Wyniki badań są również dostępne na stronie www.robur-polska.pl . Za swoje osiągnięcia firma Robur S.p.A. otrzymała w zeszłym roku w Helsinkach najbardziej prestiżową nagrodę w branży „EFQA Prize Winner" wręczaną przez European Foundation for Quality Management w kategorii "Leadership and constancy of purpose". Ta nagroda jednoznacznie docenia wkład producenta w światową technologię nagrzewnic gazowych.

Nagrzewniaca "Evoluzione"

Szerokie spektrum zastosowań

Mimo, że Robur produkuje przede wszystkim nagrzewnice w wykonaniu przemysłowym, nie oznacza to, że nie podejmuje trudniejszych wyzwań. Gdy pojawiło się na rynku zapotrzebowanie na urządzenia poniżej 10kW oraz urządzenia o wysokich walorach estetycznych, Robur rozpoczął najpierw badania, a następnie produkcję dwóch równie ciekawych nagrzewnic- Supercromo i Evoluzione. Pierwsza z nich to gazowy konwektor do zastosowania w samodzielnych pomieszczeniach, w których nie opłaca się instalować kotła, np. pomieszczenia socjalne w halach produkcyjnych i magazynowych, domki letniskowe, zakrystie itd. Drugi to zaprojektowana z fantazją przez projektanta samochodowego, nagrzewnica przeznaczona do obiektów o wysokim poziomie estetycznym. Jest ona na rynku praktycznie jedynym rozwiązaniem o takich walorach.

Nagrzewniaca "Robur M"
Zmiana importera
Firma Robur S.p.A. od lipca tego roku jest reprezentowana w Polsce przez Robur Polska z siedzibą w Gdyni. Zmiana ta niesie ze sobą nowe, szybsze terminy realizacji zamówień, ale również ustalenie cen na niższym poziomie. Nowy adres to:
Robur Polska
ul. Łużycka 10A
81-357 Gdynia
tel. (58) 6624052, 6624053
tel./fax (58) 6698221
info@robur-polska.pl
www.robur-polska.pl