Rittal rozszerza portfolio rozwiązań z zakresu wymienników ciepła powietrze/woda. Stosowana w szafach serwerowych technologia LCP (Liquid Cooling Package) jest dostępna z mocą od 10 kW do opcjonalnie 20 kW do zastosowań w budownictwie maszyn oraz urządzeń.

Rittal: Woda do chłodzenia szaf, zamiast powietrza
Motorem zapotrzebowania na moce chłodzenia jest m.in. dynamiczny rozwój przemysłu. Dla firm produkujących maszyny oraz urządzenia na znaczeniu zyskuje - sprawdzone już w środowisku IT - chłodzenie wodą.

Wzrost gęstości opakowania powoduje wyraźne zwiększenie strat cieplnych w szafach sterowniczych. Dlatego też potrzebna jest wyższa wydajność chłodzenia. Z uwagi na to, że woda lepiej niż powietrze przewodzi ciepło i umożliwia wydajne chłodzenie na mniejszej powierzchni, wymienniki ciepła powietrze/woda sprawdziły się także w budownictwie maszyn oraz instalacji.

Udoskonalana przez lata technologia LCP Rittal - po raz pierwszy - udostępniana jest także w budownictwie maszyn i instalacji. Dzięki pełnemu oddzieleniu obiegu wody od komponentów elektronicznych w szafie wymiennik ciepła powietrze/woda zapewnia maksymalną ochronę przed wodą.

LCP Rittal
Liquid Cooling Package
Stosowana w szafach serwerowych technologia LCP jest dzisiaj dostępna z mocą od 10 kW do opcjonalnie 20 kW do zastosowań w budownictwie maszyn i urządzeń

Zintegrowane rozwiązanie
Podstawą dla przemysłowego LCP jest obudowa Rittal TS 8. Dzięki niej, w każdej chwili, możliwa jest także integracja z istniejącymi środowiskami systemowymi. W przeciwieństwie do wariantów IT, gdzie 19-calowa płaszczyzna jest chłodzona stałą temperaturą 22 stopni Celsjusza, w przypadku przemysłowego LCP prowadzenie powietrza dopasowane jest do wymagań klimatyzacji szafy sterowniczej. Zimno musi dostać się od dołu przez płytę montażową w szafie sterowniczej - dlatego u góry odsysane jest ciepłe powietrze, a na dole jest wypuszczane zimne. Zwykle w szafie sterowniczej musi zostać utrzymana temperatura 35 stopni Celsjusza. Dwie mocne dmuchawy zapewniają bardzo dobrą cyrkulację powietrza. Zarówno zasysanie powietrza, jak i wylot zimnego możliwy jest z obu stron.

Wymiennik ciepła powietrza/woda można zamontować pomiędzy dwiema szafami sterowniczym lub na zewnętrznym końcu szeregu szaf. Możliwość montażu przyłącza wody u góry lub na dole oraz zmienne prowadzenie powietrza oferuje przestrzeń dla indywidualnych zastosowań. Łatwa dostępność do najważniejszych komponentów pozwala na szybką wymianę w przypadku awarii.

TS 8 TopTherm Chiller w połączeniu z rozwiązaniami dla wymienników ciepła w drzwiach, cokołach i dachach oferuje zintegrowane rozwiązanie całościowe na bazie systemów chłodzonych wodą.

Źródło: Rittal Sp. z o.o.