Producent szaf sterowniczych znacznie odciąża środowisko.

Rittal oszczędza energię
Oszczędność energii w firmie Rittal to nie tylko moda. To realne zyski i korzyści, które są możliwe do osiągnięcia m.in. dzięki pomysłom pracowników. Rittal w ciągu 4 lat zredukował zużycie prądu o 16%, gazu o 28% i wody o 30%.

Efektywność energetyczna produkcji jest wielkością mierzalną. Odpowiednie wartości można rejestrować z dokładnością do poszczególnych urządzeń. Zużycie energii na zakład, które oblicza się jako iloraz zużycia energii i wielkości produkcji, służy jako wskaźnik porównawczy z innymi miejscami produkcji firmy.

Oto przykłady podejmowanych przez firmę Rittal działań, zwiększających efektywność:
- użytkowanie elektrociepłowni blokowych o mocy 380 kW, wykorzystanie wytwarzanego podczas pracy urządzeń ciepła oraz redukcja emisji CO2
- przestawienie lakierni na katalityczne oczyszczanie powietrza wylotowego – z o 90% mniejszym zużyciem gazu, jak też na technologię mokre-na-mokrym o znacznie mniejszym zużyciu energii w procesach grzewczych, z oszczędnościami blisko 0,5 tys. ton CO2 rocznie
- zastosowanie proszków niskotemperaturowych w procesach lakierowania
- zmiana agregatów grzewczych i sterowników pomp na systemy regulowane
- wyłączenie agregatów grzewczych o mocy 4 megawatów
- ograniczenie zastosowania sprężonego powietrza w instalacjach i narzędziach
- użycie generatorów sprężonego powietrza z regulacją mocy i wykorzystaniem ciepła
- przejście obiegów chłodzenia na chłodzenie swobodne
- zastosowanie energooszczędnych napędów w nowych instalacjach.Pomysłodawcami wielu procesów oszczędnościowych są pracownicy firmy. Cały personel Rittal jest włączony w proces ciągłego ulepszania (KVP) i proponowania zmian. Koncepcje są analizowane w grupach roboczych ds. energii i wdrażane przez wewnętrznych specjalistów. Certyfikacja zakładów produkcyjnych, zgodnie z systemem zarządzania ochroną środowiska ISO 14001 gwarantuje przy tym kontrolę i ocenę celów, działań oraz realizacji.

Skuteczność podjętych przez Rittal działań potwierdzają niezależne certyfikaty. Nagrody "Najlepszy projekt energooszczędności 2010" i "European Energy Manager of the Year 2010" otrzymali dwaj pracownicy z zakładów Rittershausen. Przeanalizowali proces lakierowania szaf sterowniczych i zoptymalizowali pod względem efektywności.

Rittal już w 2007 r. został wyróżniony pierwszą nagrodą Heskiego Konkursu Ochrony Klimatu za działania podjęte w celu zwiększenia wydajności energetycznej w przedsiębiorstwie.

Źródło: Rittal Sp. z o.o.