Rettig Heating, producent grzejników marki Purmo, uruchomił w swojej fabryce w Rybniku nową linię technologiczną do produkcji grzejników płytowych. Inwestycja kosztowała 53 mln złotych. Dzięki niej powstało 50 nowych miejsc pracy w regionie.

Z nowej linii w rybnickim zakładzie zjedzie rocznie 600 000 grzejników. Wielkość produkcji w fabryce wzrośnie w 2008 roku o 24 procent - do 2,6 mln sztuk (w roku ubiegłym wyniosła 2 mln sztuk). Całość dodatkowej produkcji jest przeznaczona na eksport do Niemiec i Rosji.

Nowa linia w rybnickiej fabryce jest w pełni zautomatyzowana i stanowi najnowocześniejszą linię do produkcji grzejników płytowych w Europie. Jej dostawcą jest włoska firma LEAS. Oddana do użytku pod koniec 2007 roku, w tej chwili osiągnęła pełną moc produkcyjną. Zakład Rettig Heating dysponuje oprócz niej jeszcze trzema liniami do produkcji grzejników.

„Fabryka Rettig Heating w Rybniku jest obecnie zakładem o największej w Europie produkcji grzejników płytowych, ma więc strategiczne znaczenie dla koncernu Rettig. W ramach dalszego rozwoju w 2008 roku planujemy kolejne etapy rozbudowy zakładu” – zapowiada Franciszek Plaskura, dyrektor generalny Rettig Heating Sp. z o. o. - „Na przełomie 2008 i 2009 roku zainstalujemy kolejną linię produkcyjną, przeniesioną z Viennenburga w Niemczech. Wybudujemy także nową wiatę do załadunku towarów oraz magazyn.”

Zakład w Rybniku powstał w 1993 roku po zakupieniu przez koncern Rettig części Huty Silesia. Obecnie produkuje się tu grzejniki płytowe Purmo w różnych wersjach (około 7 tys. pozycji), a także izolację Rolljet do systemu ogrzewania podłogowego. Główne rynki eksportowe to Anglia, Niemcy, Rosja, Rumunia, Ukraina, Węgry, Chiny, Czechy, Słowacja, Litwa, Irlandia, Austria.

Rettig Heating Sp. z o. o. stanowi polski oddział fińskiego koncernu Rettig ICC Group, największego światowego producenta grzejników. Firma jest liderem w sprzedaży grzejników płytowych w Polsce, z udziałem w rynku na poziomie ok. 36 procent. Sztandarową marką koncernu Rettig jest Purmo, pod którą w Polsce sprzedawane są grzejniki płytowe, dekoracyjne, kanałowe, łazienkowe oraz ogrzewanie podłogowe.

Obroty Rettig Heating Sp. z o.o. wyniosły w 2007 roku 415 mln zł, co stanowi ponad 20 procent przychodów całego koncernu Rettig ICC. W 2008 roku firma planuje osiągnąć przychód na poziomie 491 mln złotych, z czego 240 mln złotych ma stanowić eksport. Zarząd firmy podsumowuje, że w ciągu 15 lat jej działalności w Polsce - w okresie od 1993 do 2008 - nastąpi 80-krotny wzrost wartości sprzedaży (od 1,76 mln euro w 1993 r. do 142 mln euro w 2008 r.).

Koncern Rettig Heating Group jest największym producentem grzejników płytowych na świecie. Łącznie w fabrykach w Finlandii, Polsce, Belgii, Francji, Szwecji, Chinach produkuje się blisko 9 mln sztuk urządzeń rocznie.

Więcej faktów o linii technologicznej
Na nowej linii produkowane są wszystkie typy grzejników płytowych Purmo Ventil Compact i Compact poza grzejnikami ze środkowym podłączeniem.

Linia nosi nazwę E. Wyróżnia ją wiele nowoczesnych rozwiązań: prasy wyposażone w hydrauliczną poduszkę ciągową (co wpływa na dokładniejsze wykonanie płyty czy konwektorów), cztery roboty podające złączki do zgrzewarki, obrotnice grzejników. Zgrzewarki są wyposażone w dotykowe pulpity sterownicze, zaś przemieszczanie grzejnika podczas produkcji realizowane jest za pomocą silników elektrycznych (pozwala to na zwiększenie precyzji, a także cichszą i mniej zawodną pracę). Z kolei dzięki nowym transformatorom chłodzonym powietrzem zgrzewarki są zasilane prądem stałym, co pozwala na oszczędność prądu o około 40%.