Wrocławska restauracja Vincent usprawniła system wentylacyjny i uzyskała certyfikat lokalu z dobrą atmosferą.

Wrocław, 26 lutego 2002 r. - Jak w XIV-wiecznej kamieniczce zorganizować restaurację
i zapewnić dobrą wentylację bez łamania zaleceń konserwatora zabytków, to wyzwanie,
z którym musi poradzić sobie wielu restauratorów. W restauracji Vincent we Wrocławiu dwukrotnie zmieniano projektantów i koncepcję systemu wentylacyjnego. Efekt końcowy był zadowalający, ale po trzech latach Maciej Pytel, współwłaściciel lokalu uznał, że system wymaga usprawnienia. Po niewielkich zmianach goście oddychają świeższym powietrzem, a Vincent został wyróżniony certyfikatem programu „Aura - lokal z dobrą atmosferą”. Z tej okazji w lokalu odbyło się spotkanie wrocławskich restauratorów i hotelarzy.
Stare wnętrza kamieniczki Vincent tworzą niepowtarzalny nastrój i ciepły klimat, ale o komforcie przebywania decyduje też coś niewidocznego dla gości - sprawny system wentylacyjny. „Najtrudniejsze w obiektach zabytkowych jest znalezienie miejsca na rozprowadzenie kanałów wentylacyjnych i umieszczenie urządzeń” - mówi inż. Łukasz Floryan, projektant wentylacji restauracji Vincent. Jego zadaniem było stworzenie wentylacji piwnicy win, baru kawowego i restauracji na parterze, sali balowej na pierwszym piętrze oraz pięciu apartamentów urządzonych na drugim, trzecim i czwartym piętrze kamienicy. W sumie w lokalu jednocześnie miało przebywać ok. 80 osób. Drugie tyle mogło się bawić w sali balowej. Pomysł projektanta polegał na zbudowaniu dwóch osobnych układów nawiewu powietrza przez centrale wentylacyjne oraz wywiewu przez centralę i wentylator dachowy. Remont kamienicy i budowę wentylacji prowadzono pod nadzorem konserwatora zabytków.
Największą centralę wentylacyjną nawiewno-wywiewną firmy VTS Clima, która po modernizacji ma wydajność 3800 m³/h, umieszczono na poddaszu kamienicy. Centrala ta wentyluje: piwnicę, kawiarnię i apartamenty. Usuwa też zużyte powietrze z restauracji. Kanały nawiewu i wywiewu powietrza poprowadzono pionowo na klatce schodowej. Świeże powietrze dla restauracji oraz dla sali biesiadnej zapewnia dodatkowa centrala nawiewna o wydajności 2100 m³/h podwieszona nad barem na parterze. Na sali bankietowej, na której organizuje się przyjęcia firmowe, weselne i inne rodzinne uroczystości, zainstalowano dodatkowy klimatyzator do schładzania powietrza latem. Nieświeże powietrze z tej sali usuwa wentylator dachowy. „Klienci są zadowoleni, że po wyjściu z lokalu ich ubrania nie śmierdzą dymem” - mówi Maciej Pytel, współwłaściciel restauracji Vincent.
Właścicieli lokalu szczególnie cieszy zainstalowanie urządzenia do odzysku ciepła z powietrza wywiewanego z lokalu. Dzięki temu zużycie gazu potrzebnego do ogrzania powietrza nawiewanego do lokalu jest o połowę mniejsze niż byłoby bez tego urządzenia. „Tej zimy bardzo rzadko musieliśmy dodatkowo dogrzewać nawiewane powietrze. Wystarczyło ciepło powietrza wywiewanego. Przypuszczam, że więcej kosztuje nas schładzanie powietrza latem niż ogrzewanie go zimą” - uważa Maciej Pytel.
Modernizacja systemu polegała na zwiększeniu wydajności centrali wentylacyjnej, agregatu chłodniczego i zmianie końcówek nawiewów w piwnicy. W celu uzyskania minimalnie odczuwanego przez gości strumienia powietrza założono tam specjalnie anemostaty, które rozprowadzają powietrze zgodnie z łukiem sklepienia. Po zwiększeniu wydajności centrali, ilość świeżego powietrza nawiewanego do piwnicy wzrosła aż o 38%.
W zabytkowej kamienicy dużą sztuką jest zamaskowanie urządzeń oraz kratek i kanałów wentylacyjnych. W restauracji Vincent kanały te są zabudowane drewnem lub zamaskowane płytami gipsowo-kartonowymi, które pokryto specjalnym tynkiem tak, że nie różnią się od zabytkowych ścian. Kanały wentylujące piwnicę są schowane pod posadzką parteru. Centrala wentylacyjna podwieszona nad barem jest tak zabudowana drewnem, że wygląda jak szafka na kieliszki. Umieszczona na piątym piętrze czerpnia powietrza wygląda jak... jedno ze stylowych okien kamieniczki.
System kosztował ponad 200 tys. zł. Dzięki niemu oraz dobrej kuchni i przytulnym wnętrzom
w kamieniczce Vincent dobrze czują się zarówno biznesmeni organizujący tu uroczyste kolacje jak i młodzież, która przychodzi napić się piwa.
Celem programu "AURA - lokal z dobrą atmosferą" jest promocja świeżego powietrza w lokalach gastronomicznych oraz pomoc restauratorom w budowie i modernizacji wentylacji. Programowi patronuje pięć stowarzyszeń z branży gastronomicznej i instalatorskiej: Polska Izba Gospodarcza Restauratorów i Hotelarzy, Wielkopolska Izba Gastronomii, Polskie Zrzeszenie Hoteli, Polska Korporacja Techniki Sanitarnej Grzewczej Gazowej i Klimatyzacji oraz Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych. Współorganizatorem programu jest Philip Morris Polska SA, a partnerem medialnym wortal internetowy www.wentylacja.com.pl.
Restauratorzy i hotelarze, którzy są zainteresowani skorzystaniem z pomocy programu „Aura - lokal z dobrą atmosferą” uzyskują dostęp do sprawdzonych projektantów oraz firm współpracujących z programem: VBW Clima Engineering, Wolf - Technika Grzewcza, Trane Polska, Ventra Clima i Halton. Sprzęt wentylacyjny kupowany w ramach programu jest od 7 do 15% tańszy od cen katalogowych. Lokale, które już dziś posiadają dobre systemy wentylacyjne mogą ubiegać się o certyfikat programu „Aura - lokal z dobrą atmosferą” i specjalne oznakowanie.

Dodatkowych informacji udziela:
Andrzej Godewski, Gravis PR
tel. (22) 552 70 86, 0605 439 458
fax (22) 828 83 20
email: andrzej_godewski@wunderman.com

O programie: "AURA - lokal z dobrą atmosferą"