Warszawa po raz drugi stała się areną dla ogromnych przyszłościowych projektów na polu energii odnawialnych i efektywności energetycznej. Targi te kontynuowały założenie, w którym posiadają status targów transferu wiedzy. Można też otwarcie stwierdzić, że priorytetowy cel został osiągnięty. A co osiągnięto? Stworzenie platformy, na której możliwa będzie wymiana informacji i doświadczenia między specjalistami branży. W tym roku organizator cieszył się jeszcze większą popularnością co wpłynęło na rzesze odwiedzających, uczestników kongresów i wystawców aniżeli w roku ubiegłym. Tym jednak, co liczy się najbardziej – były pozytywne informacje zwrotne gości, którzy w ogromnej większości mówili, że targi całkowicie spełniły, a nawet przerosły ich oczekiwania.

Do sukcesu tego wydarzenia przyczyniło się 95 wystawców z 10 różnych krajów (40 % to firmy zagraniczne), 950 uczestników specjalistycznych konferencji, jak również 3.600 odwiedzających. Dużą wartość przywiązuje się nie tylko do widocznej wyższej liczby wszystkich gości, lecz także do ich motywacji odwiedzenia imprezy. 79 % gości pochodzących z całej Europy oraz z Chin i Maroka deklarowało mianowicie służbowe powody swojego uczestnictwa, co jeszcze mocniej podkreśla branżowo zorientowany charakter targów. Fakt ten nie mógł oczywiście ujść uwadze wystawców, swoją satysfakcję przedstawiciel MP - TEC Solar Poland wyraził tymi słowami: "Liczba i jakość odwiedzających targi RENEXPO® Poland przerosła nasze oczekiwania". Także Jetion Solar Co., Ltd. z Chin nie liczył się z takim formatem targów RENEXPO® i był, jak wielu innych, bardzo pozytywnie zaskoczony.

Na podstawie ankiet przeprowadzonych w trakcie targów do najważniejszych celów wystawców należało: pozyskanie nowych klientów, polepszenie wizerunku marki oraz obserwacja rynku. 56 % deklarowało bardzo wysoki stopień zadowolenia z zarysowujących się już dla nich wyników i prawie 80% wystawców uznało, że podczas targów dotarło do swojej grupy docelowej.

Spektrum tematów RENEXPO® Poland 2012 rozciągało się od fotowoltaiki i bioenergii aż po pompy ciepła, energię wodną oraz mobilność elektryczną. Najsilniej reprezentowaną branżą wśród wystawców była jednak jednoznacznie fotowoltaika (PV). Temu tematowi poświęcona była także najliczniej odwiedzana 2. konferencja pod tytułem: "Fotowoltaika w Polsce – początek dynamicznego rozwoju", która zgromadziła około 430 uczestników. Do dalszych obszarów tematycznych, jakim uczestnicy targów okazali szczególne zainteresowanie, należały: biogaz, energia wiatrowa, energia słoneczna, pompy ciepła oraz biopaliwa. Odzwierciedliła to także pokaźna liczba gości konferencji i seminariów na temat wymienionych źródeł energii. I tak przykładowo w kongresie zorganizowanym przez Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła PORT PC uczestniczyło około 300 osób, a w Forum biogazowym, którego współorganizatorem obok REECO Poland była Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego (UPEBI), wzięło udział około 120 słuchaczy.

Można uznać, że to właśnie różnorodny program ramowy targów przyczynił się do tego, że RENEXPO® Poland spełniło oczekiwania większości gości. Dał on im możliwość zapoznania się z najnowszymi produktami, technologiami i usługami, podniesienia i zaktualizowania swojej wiedzy na konferencjach specjalistycznych i seminariach oraz zawarcia nowych kontaktów. Także wieczorne przyjęcie oraz przyznanie nagrody Renewable Energy Award powered by RENEXPO® Poland dla osobistości z branży oraz za najbardziej innowacyjną technologię przyniosły wszystkim obecnym wiele pozytywnych wrażeń. Zwycięzcą w pierwszej kategorii został prof. dr Stanisław M. Pietruszko za swoje wybitne zasługi dla branży PV. Puchar za innowacyjną technologię przypadł natomiast czeskiej firmie Solartec oraz polskiej NIBE Biawar.

Łącznie bilans 2. edycji targów w odniesieniu do liczb uczestników i spełnionych oczekiwań wszystkich uczestniczących wypadł bardzo dobrze. Ankiety wystawców wykazały, że 66% z nich w przyszłym roku pragnie także koniecznie przyjechać, a 32% planuje swoje ewentualne uczestnictwo.

Termin następnej imprezy jest już ustalony: od 16 – 17 października 2013 ponownie branża OZE spotka się w Warszawie. Formuła targów pozostanie niezmienna: organizator REECO Poland we współpracy z najbardziej znaczącymi organizacjami i związkami sektora zgromadzą pod jednym dachem, specjalistów w obszarze zielonej energii. Planowana jest także różnorodna oferta seminariów i konferencji, tak by wydarzenie uczestnictwa w targach było maksymalnie dla wszystkich ubogacone.

Organizator REECO Poland ma nadzieję na rozwój i już teraz pracuje nad tym, by powtórzyć sukces RENEXPO® Poland 2012.