Witam. Mam pytanie. Jako firma chcę wyremontować sobie lokal handlowo-usługowy o powierzchni ok. 100 m2, przylegający do mojego domu. Chcę też położyć kostkę brukową przed nim (i przy okazji przed domem :)), wymienić piec z węglowego na gazowy czy jakiś inny ekologiczny (nie wiem czy gazowy jest eko?). I jeszcze w podwórku mam budynek gospodarczy, w którym chciałem zrobić blacharstwo-lakiernictwo samochodowe, kupić potrzebne urządzenia i wyremontować lokal gospodarczy. Niestety nie narzekam na nadwyżkę pieniędzy. Czy mogę na to wszystko dostać pieniądze z Unii? Gdzie mam złożyć wniosek? Z kim rozmawiać? Jaki wniosek? Dziękuję za pomoc.

Jako zarejestrowany przedsiębiorca w okresie programowania 2007 - 2013 będzie Pan miał możliwość ubiegania się o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.
W ramach pomocy unijnej możliwe jest otrzymanie wsparcia na zakup środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz remont bądź modernizacje pomieszczeń usługowych. Niestety sam remont nie może stanowić przedmiotu projektu. Kosztem kwalifikowanym może być jedynie modernizacja pomieszczeń, w których zostaną zainstalowane zakupione środki trwałe (maszyny, urządzenia).
Uszczegółowienie RPO dla województwa mazowieckiego nie zostało jeszcze opublikowane w związku z tym nie jesteśmy w stanie podać Panu szczegółowych informacji dotyczących wysokości możliwej do uzyskania dotacji.
Należy jednak pamiętać, iż środki z funduszy unijnych przyznawane są na zasadzie refundacji poniesionych kosztów.
Uruchomienie Programów Regionalnych planowane jest na początek 2008 roku.
Wszelkich niezbędnych informacji udzieli Panu:
Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw
ul. Smocza 27
01-048 Warszawa
tel. (0-22) 838-02-61; 838-32-11/12/13/14/15
fax. (0-22) 838-02-61
e-mail: biuro@fund.org.pl
http://www.fund.org.pl

(2007.09.04, woj. mazowieckie)