FINCOM­FORT Polska Oy Sp.k. jest jedynym przedstawicielem fińskiej firmy MEPTEK OY w Polsce, producenta najbardziej znanych rekuperatorów na rynku skandynawskim, firmy z trzydziestoletnią praktyką w dziedzinie wentylacji pomieszczeń mieszkalnych. Innowacja urządzeń wentylacyjnych ILTO, to wyposażenie w opatentowaną, sterowaną za pomocą fotokomórki, automatykę zapobiegającą zamarzaniu. Dodatkowy system odzysku ciepła znad kominka, umożliwia wykorzystanie wewnętrznego ciepła domu za pomocą układu recyrkulacji powietrza.


Standardowo centrale ILTO 400M, ILTO 440, ILTO X100 PREMIUM wyposażone są w przyłącze do powietrza cyrkulacyjnego, dzięki któremu ciepło znad kominka można przesłać do innych pomieszczeń, co powduje, że nagrzewnica potrzebuje mniej energii do ogrzewania powietrza nawiewanego co oszczędza energię elektryczną.
Centrale wentylacyjne ILTO maja zastosowanie w mieszkaniach, budynkach biurowych i komercyjnych oraz szkołach czy przedszkolach. Rodzina produktów ILTO wyposażona jest w efektywny system odzysku ciepła, co obniża zużycie energii od 60% do 85% w zależności od typu rekuperatora, co dla użytkownika oznacza duże oszczędności kosztów.
Wszystkie produkty posiadają szereg certyfikatów potwierdzających zgodność z dyrektywami WE i normami EN.
Przedstawiamy wybrane modele rekuperatorów ILTO.


ILTO 270 – do budynków o powierzchni do 130 m2. Zalecany do budynków wielopiętrowych i apartamentów. Rekuperator o wyjątkowo niskim zużyciu energii. Efektywna nagrzewnica oznacza cieplejsze nawiewane powietrze, temperatura powietrza nawiewanego dokładnie odpowiada żądanej wartości. Posiada 3-stopniowe zabezpieczenie przed zamarzaniem. Dostępny też w wersji ECONO – z nagrzewnicą wodną, dostosowany do domów z centralnym ogrzewaniem i ogrzewaniem podłogowym.


ILTO W80 – do budynków o powierzchni do 140 m2. Rekuperator o wysokiej skuteczności wymiennika ciepła > 80%. Wyposażony jest w efektywną dużą komorę dla przeciwnego strumienia (3x większa od standardowej) i czujnik podczerwieni zapobiegający zaszronieniu. Dzięki wentylatorom na prąd stały zużywa bardzo mało energii elektrycznej. Rekuperator łatwy i prosty w obsłudze.


ILTO 400M – do budynków o powierzchni do 150 m2. Rekuperator o możliwości zdalnego sterowania poprzez panel sterujący lub poprzez okap kuchenny, posiadający funkcję cyrkulacji gorącego powietrza znad kominka. Urządzenie o niedużej wielkości. Układ sterujący znajduje się bezpośrednio w instalacji, jest wygodny w obsłudze oraz nie wymaga dodatkowego doprowadzenia dodatkowych kabli.


ILTO X100 PREMIUM – Zwycięzca Świata Techniki 2007 z najnowocześniejszym wymiennikiem ciepła. Do budynków o powierzchni do 200 m2. Rekuperator o wysokiej skuteczności wymiennika ciepła > 80%, posiadający funkcję cyrkulacji gorącego powietrza znad kominka. Posiada nowoczesny panel sterowania PREMIUM (sterowanie zegarem, płynne sterowanie systemem wentylacji - wentylacja dopasowana do poszczególnych pomieszczeń, funkcja kominkowa – ułatwia rozpalenie kominka), czujnik podczerwieni zapobiegający zaszronieniu. Wyposażony jest w efektywną dużą komorę dla przeciwnego strumienia (3x większą od standardowej), dzięki wentylatorom na prąd stały zużywa bardzo mało energii elektrycznej, łatwy i prosty w obsłudze.
Cechy i zalety ILTO X100 Premium:
- strumień powietrza 400 m³/h (115 l/s)
- efektywna duża komora przeciwprądowego wymiennika ciepła
- dzięki wentylatorom na prąd stały (DC) niskie zużycie energii elektrycznej
sprawność około 80%
- efektywna nagrzewnica ---> cieplejsze powietrze nawiewane
- temperatura powietrza nawiewanego dokładnie odpowiada zadanej wartości
- możliwość podłączenia powietrza cyrkulacynego ---> ciepło znad kominka dla całego domuWyposażenie standardowe instalacji wentylacyjnej ILTO X100 Premium obejmuje funkcję cyrkulacji powietrza, kiedy np. ciepło znad kominka można równomiernie rozprowadzić do innych pomieszczeń, wtedy nagrzewnica powietrza nawiewanego potrzebuje mniej energii. W ten sposób oszczędza drogą energię elektryczną przy podgrzewaniu powietrza nawiewanego.
- 3-stopniowe zabezpieczenie przed zamarzaniem
wyjątkowo cichy
- w stałym wyposażeniu grzałka 500 W regulowana termostatem
- w standardzie automatyczny bay-pass zapewniający świeżość w lecie Przy podwyższeniu temperatury powietrza zewnętrznego powyżej ustalonej wartości przy czujniku otwiera się zawór obejścia urządzenia (rekuperatora) do odzysku ciepła i strumień powietrza zewnętrznego mija rekuperator. W ten sposób w lecie chłodne powietrze zewnętrzne przedostaje się do pomieszczenia i stwarza atmosferę rześkości.
- czujnik fotokomórki - układ przeciwzamrożeniowy urządzenia do odzysku ciepła sprawia, że wentylator nie przestaje działać bez konieczności - wysoka sprawność w skali roku
- w stałym wyposażeniu zestaw filtrów G3 i F7
- łatwy w obsłudze i konserwacji Dzięki specjalnym dzwiczkom, łatwy dostęp do części, które wymagają czyszczenia: wszystkie filtry (oprócz głównego) można odkurzać, urządzenie do odzysku ciepła i wentylator, bardzo łatwo demontuje się oraz montuje z powrotem po czyszczeniu)
- wyposażony w panel sterujący Łatwo montuje się na ścianie pomieszczenia w standardowej elektrycznej skrzyni montażowej


ILTO 440 Control – do budynków o powierzchni do 250m2. Rekuperator posiadający funkcję cyrkulacji gorącego powietrza znad kominka. Posiada 3-stopniowy układ przeciwzamrożeniowy, automatyczny bypass, wielofunkcyjny sterownik Control (5 prędkości intensywności wentylacji i wspomaganie rozpalania w kominku). Dostępny też w wersji ECONO – z nagrzewnicą wodną, dostosowany do domów z centralnym ogrzewaniem i ogrzewaniem podłogowym.


ILTO 650/850 i 1000 – do budynków o powierzchni do 300 m2 i ponad 350 m2. Rekuperatory energooszczędne do budynków nowych i obiektów poddawanych kapitalnym remontom. Idealne rozwiązanie dla biur, sal konferencyjnych, szkół, przedszkoli itp. Wentylacja indywidualna dla każdego pomieszczenia: ILTO 650/850 i 1000 mogą być zastosowane do indywidualnej wentylacji pomieszczeń. Parametry w każdym pomieszczeniu mogą być regulowane niezależnie, według indywidualnego zapotrzebowania. Wentylacja w pomieszczeniach handlowych w budynkach wielopiętrowych: ILTO to dobra alternatywa np. dla sklepu znajdującego się na parterze budynku wielopiętrowego – dzięki możliwości montażu na ścianie. Dostępne także w wersji ECONO – z nagrzewnicą wodną, dostosowane do budynków z centralnym ogrzewaniem i ogrzewaniem podłogowym­.
Centrale ILTO mogą być opcjonalnie wyposażone w:
- układ sterowniczy z wyłącznikiem czasowym
- czujnik ruchu
- czujnik dwutlenku węgla
- czujnik wilgotności
- czujnik szronienia zaopatrzony w przekaźnik fotoelektryczny włącza funkcję odmrażania tylko w przypadku rzeczywistej potrzeby
- czujnik zanieczyszczenie filtrów
- zestaw do chłodzenia powietrza dla domów z ogrzewaniem geotermicznym