Nowoczesna stolarka okienna i docieplanie budynków, bez zastosowania sprawnej wentylacji, mogą doprowadzić nie tylko do zagrzybienia ścian, ale i kłopotów zdrowotnych użytkowników obiektów. Równie projektowanie mechanicznego systemu wentylacji wydaje się być łatwe. Często jednak podczas wykonywania instalacji dokonuje się modyfikacji bez zastanowienia, czego skutkiem jest wadliwie działający system wentylacji. Rozwiązaniem tych problemów jest system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja.

Rekuperatory, czyli wymienniki ciepła, znane i stosowane na całym świecie, w Polsce nadal pozostają nowinką techniczną. Zasada ich działania jest prosta. Przez urządzenie przepływają dwa strumienie powietrza - jeden to ogrzane powietrze wylatujące z budynku, drugi - powietrze wpływające do budynku z zewnątrz, w zależności od pory roku ciepłe lub zimne. Zanim świeże powietrze dostanie się do pomieszczenia, nagrzewa się lub schładza w rekuperatorze strumieniem powietrza usuwanego. Strumienie powietrza przekazują sobie ciepło, ale się nie mieszają. Do wnętrza nie wracają więc zapachy, kurz i zanieczyszczenia. Dzięki wymiennikom, z całego tzw. ciepła bytowego wytwarzanego przez użytkowników oraz ze źródeł ogrzewania można odzyskać 65-90%. System rekuperacji doskonale zdaje egzamin w obiektach, w których zostały zainstalowane klimatyzatory bez możliwości doprowadzenia świeżego powietrza z zewnątrz.
Rekuperatory zasilane są energią elektryczną i składają się z dwóch wentylatorów - nawiewnego i wyciągowego, krzyżowego wymiennika ciepła, filtrów, grzałek służących do podgrzania powietrza wlotowego (opcja), automatycznego urządzenia sterującego pracą urządzenia. W krzyżowym wymienniku powietrza ciepło jest przekazywane przez profilowane płyty aluminiowe, między którymi (w przeciwnych kierunkach) przepływa zużyte i świeże powietrze.
W przypadku gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej -7°C - dochodzi do zaszronienia wymiennika. Konieczne jest wówczas wstępne nagrzewanie powietrza nawiewnego.