24 września zakończyły się w Poznaniu Międzynarodowe Targi Przemysłu Spożywczego POLAGRA-FOOD 2004. To wystawa należąca do największych targów przemysłu i przetwórstwa spożywczego w Europie Środkowo-Wschodniej.


W tegorocznej edycji wzięło udział 1100 wystawców i firm reprezentowanych z Polski i zagranicy (łącznie z 31 państw). Zaprezentowano blisko 150 nowości, wręczono kilkadziesiąt prestiżowych nagród. Wśród nich Złote Medale Międzynarodowych Targów Poznańskich, a także znaki programu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Poznaj Dobrą Żywność”. Krajowa Izba Gospodarcza wraz z ministrem gospodarki i pracy prof. Jerzym Hausnerem, po raz kolejny uhonorowała firmy związane z branżą spożywczą tytułami Juniora, Wicemistera i Mistera Eksportu Produktów Żywnościowych 2004. Spis wybranych nagród i laureatów dostępny jest na stronie www.polagra-food.pl.
W pierwszy dzień trwania, POLAGRĘ-FOOD odwiedzili m.in. premier RP prof. Marek Belka, marszałek Sejmu RP Józef Oleksy oraz minister rolnictwa Wojciech Olejniczak. Goście niejednokrotnie podkreślali ogromne znaczenie poznańskich targów spożywczych dla sektora w kraju i w Europie. „POLAGRA-FOOD to jedne z największych tego typu targów w Europie i na świecie. Trzydziestoprocentowy wzrost powierzchni wystawienniczej i ilości wystawców targów spożywczych w stosunku do poprzednich lat, potwierdza wagę tych targów, a także korzystne zmiany i rozwój branży rolno-spożywczej w Polsce. To także potwierdzenie coraz większego zainteresowania Europy polskimi wyrobami, które to mamy najlepsze na świecie” – mówił minister Olejniczak podczas konferencji prasowej i w czasie spotkania przedsiębiorców z premierem Belką.
Na Międzynarodowe Targi Przemysłu Spożywczego przyjechali przedstawiciele największych polskich i europejskich sieci handlowych i hurtowni spożywczych, a - jak zapewniają sami wystawcy – nawiązane w stolicy Wielkopolski kontakty biznesowe, już wkrótce mają szansę zamienić się w umowy i kontrakty, dotyczące zakupu konkretnych produktów.
W Międzynarodowych Targach Przemysłu Spożywczego udział wzięło prawie 1100 wystawców i firm reprezentowanych, z czego wybrane branże reprezentowane były w poniżej podanych liczbach:
a) piekarska i cukiernicza – łącznie: 146 wystawców
(oraz młynarska)
- maszyny i urządzenia - 65
- wyroby - 81
b) mięsna – łącznie: 125 wystawców
- maszyny i urządzenia – 77
- mięso i przetwory mięsne - 48
c) mleczarska – łącznie: 73 wystawców
- maszyny i urządzenia - 23
- produkty mleczarskie – 50
d) owocowo-warzywna – łącznie: 47 wystawców
(oraz grzybowa)
- maszyny i urządzenia 6
- produkty 41
e) alkoholowa – łącznie: 41 wystawców
(spirytusowa, piwowarska i winiarska)
- maszyny i urządzenia 9
- produkty 32
f) maszyn i urządzeń ogólnego zastosowania w przemyśle rolno-spożywczym
- łącznie: 71 wystawców
g) urządzeń wentylacyjnych, klimatyzacyjnych, grzewczych oraz chłodniczych
- łącznie: 68 wystawców
Pełna lista wystawców targów POLAGRA-FOOD 2004 na: www.polagra-food.pl
Na podstawie wstępnych informacji wiadomo, że w dniach od 21 do 24 września b.r. tereny MTP odwiedziło około 40 tysięcy osób związanych z branżą spożywczą i opakowaniową (równocześnie z targami POLAGRA-FOOD odbywał się Międzynarodowy Salon Techniki Pakowania i Logistyki TAROPAK), czyli wzrost frekwencji zwiedzających w porównaniu z rokiem 2003 sięgnął blisko 20 %!