Nowa generacja regulatorów bezpośredniego działania do systemów klimatyzacyjnych

Firma Danfoss Sp. z o.o. powraca na rynek z nową generacją regulatorów bezpośredniego działania dla systemów klimatyzacji.
5 powodów dla których regulatory bezpośredniego działania firmy Danfoss to atrakcyjna alternatywa dla regulatorów elektronicznych:
Niezawodność
Okres żywotności regulatorów bezpośredniego działania Danfoss często przekracza 20 lat i w tym czasie wymagają one jedynie minimalnej obsługi (konserwacja powierzchni). Regulatory bezpośredniego działania działają na tej samej zasadzie, na jakiej działa 300 milionów grzejnikowych zaworów termostatycznych Danfoss na całym świecie, zapewniając optymalną temperaturę pomieszczenia i komfort.
Niskie koszty
Regulatory bezpośredniego działania dają znaczącą obniżkę kosztów zakupu, montażu, działania i obsługi w porównaniu z układami elektronicznymi. Nie jest wymagana energia elektryczna dla pracy regulatorów bezpośredniego działania a więc nie są konieczne podłączenia elektryczne, transformatory, specjalne zabezpieczenia itd.
Jakość
Danfoss produkuje regulatory bezpośredniego działania już ponad 50 lat. Nasze doświadczenia zostały wykorzystane do wytworzenia znakomitej jakości zaworów i regulatorów, które podlegają ścisłej kontroli jakościowej przed opuszczeniem fabryki. Ponadto Danfoss posiada certyfikaty ISO 14001 i 9001.
Przyjazny w użytkowaniu
Każdy użytkownik będzie wiedział jak działa regulator bezpośredniego działania, ponieważ prawdopodobnie posiada już takie urządzenie w domu. Ponadto łatwiej jest zazwyczaj uzyskać komfort przy użyciu regulatorów bezpośredniego działania, bowiem regulatory elektroniczne są przystosowane do regulacji szeregu biur lub stref, podczas gdy regulatory bezpośredniego działania regulują tylko parą urządzeń do ogrzewania i chłodzenia.
Elastyczność
Niektóre nowe budynki nie mają ostatecznie określonego rozwiązania przestrzeni biurowych przed ich wynajęciem, dlatego trudno jest rozplanować układ regulacji. Regulatory bezpośredniego działania mogą być montowane bezpośrednio na urządzeniu (np. na belce chłodzącej). Po zmianie aranżacji wnętrza można z łatwością zmienić lokalizację każdego regulatora. Kapilary są elastyczne i można je łatwo ukryć.
Nowa generacja regulatorów charakteryzuje się nowoczesnym wzornictwem, niewielkimi rozmiarami, łatwością instalacji i obsługi. Niezawodność działania to cecha oczywista, którą zapewnia długoletnie doświadczenie firmy Danfoss w projektowaniu i produkcji termostatów grzejnikowych.
Zastosowania
Nowa seria produktów może być stosowana do sufitów chłodzących oraz systemów klimakonwektorów. Oferowane warianty regulatorów do wspomnianych układów, są w stanie pracować w trybie „tylko chłodzenie”, „tylko grzanie” lub „chłodzenie/grzanie sekwencyjne”. Konfiguracja tego typu zabezpiecza systemy przed równoczesną pracą w trybie ogrzewania i chłodzenia.

Unikalne sterowanie sekwencyjne
Elementy typu FED do sekwencyjnego sterowania klimatyzacją są szczególnie przydatne w sytuacji „chłodzenia/grzania sekwencyjnego”. Znajdują one zastosowanie w pomieszczeniach, w których urządzenia chłodzące i grzewcze mają być sterowane jednym regulatorem. Typowym przykładem są biura o zmiennym zapotrzebowaniu na ciepło. W celu uniknięcia marnotrawstwa energii, elementy regulacyjne typu FED posiadają strefę naturalną, którą nastawiać można w zakresie od 0,5-2,5ºC.
Jeżeli temperatura powietrza w pomieszczeniu znajduje się w strefie neutralnej tj. około 0,5-2,5ºC powyżej wymaganej temperatury komfortu (nastawa fabryczna wynosi 22ºC), zawory w obwodach chłodzenia i grzania zamykają się. Jest to metoda bardzo nowatorska pod względem technicznym, a jednocześnie niezwykle przyjazna dla środowiska. Elementy FED są poza tym łatwe w montażu dla specjalistów z zakresu klimatyzacji. Elementy sterowania klimatyzacją FED wyposażone są w dwie przystawki przyłączeniowe do zaworów: obiegu chłodzenia RA-C i obiegu grzania RTD-N. Zawory podłączone są do pokrętła zdalnego urządzenia nastawczego, za pośrednictwem kapilar. Przystawka chłodzenia zmienia kierunek ruchu termostatu, przez co zawór RA-C znajdujący się w obiegu chłodzenia otwiera się, kiedy temperatura w pomieszczeniu wzrasta, osiągając wartość powyżej strefy neutralnej. Długość kapilary można dobrać odpowiednio do warunków w miejscu instalacji, a rurkę zamontować w niewidoczny sposób. Wersja „tylko chłodzenie” instalowana jest w pomieszczeniach, w których występują duże zyski ciepła, np. tam, gdzie pracują maszyny biurowe. W pomieszczeniach takich instalowany i regulowany jest często tylko układ chłodzenia. Można wtedy zastosować element regulacyjny typu FEK, idealnie przystosowany do tego zadania.
Nowa seria produktów obejmuje również elementy sterowania klimatyzacja typu FEV, przeznaczonych do układów w wersji „tylko grzanie” tj. w pomieszczeniach z jednym urządzeniem grzewczym zlokalizowanym w suficie lub przy oknie. Wszystkie elementy sterowania klimatyzacja należące do tej obszernej serii, posiadają mieszki termostatyczne wypełnione cieczą “i pracują bez zasilania energia elektryczną. Wyposażone są one w skalę służącą do nastawiania temperatury w zakresie od 17-27ºC. Skala ta ma strefę czerwoną i niebieską wskazującą, czy nastawiona temperatura jest powyżej, czy poniżej tzw. temperatury komfortowej wynoszącej 22ºC.
Klimakonwektory i zespoły indukcyjne
W celu zapewnienia optymalnej temperatury powietrza nawiewanego w układach wykorzystujących klimakonwektory lub zespoły indukcyjne stosować można regulatory bezpośredniego działania FEV-FF, FEK-FF i FEO-FF wraz z zaworami. Za pomocą zdalnego elementu nastawczego, wyposażonego w wyskalowane pokrętło uzyskać można oczekiwaną temperaturę wewnątrz pomieszczeń.
Regulować można urządzenia składające się z niezależnych chłodnic lub nagrzewnic, jak również takie, w których zainstalowano równocześnie chłodnicę i nagrzewnicę.
FEV-FF jest regulatorem stosowanym do regulacji nagrzewnic, podczas gdy FEK-FF wykorzystywany jest do regulacji chłodnic.
Regulator FEO-FF znajduje zastosowanie w przypadku, gdy jednocześnie chłodnica i nagrzewnica, zabudowane zostały we wnętrzu klimakonwektora lub zespołu indukcyjnego.
Istnieje również możliwość ograniczenia zakresu regulacji temperatury, dzięki ogranicznikom znajdującym się w pokrętle.
System pozwala na wykorzystanie standardowych zaworów termostatycznych Danfoss, typu RTO-N w przypadku obiegów grzewczych oraz na zastosowanie nowej serii zaworów RA-C, przeznaczonych do układów chłodzenia.
Zarówno zawory RTO-N, jak i RA-C posiadają nastawę wstępną umożliwiającą uzyskanie wymaganych oporów hydraulicznych, w poszczególnych częściach instalacji.
FEK-FF:
FED-FF:
Klimakonwektory i zespoły indukcyjne
Regulatory bezpośredniego działania typu FEV-IF, FEK-IF i FED-IF wraz z zaworami wykorzystywane są do regulacji temperatury pomieszczeń. Stanowią one idealne rozwiązanie w przypadku układów dwu rurowych:
- grzewczych;
- paneli lub belek chłodzących;
- paneli lub belek grzewczych i chłodzących.
Za pomocą zdalnego elementu nastawczego, wyposażonego w wyskalowane pokrętło uzyskać można oczekiwaną temperaturę wewnętrzną.
FEV-IF jest regulatorem stosowanym do regulacji ogrzewań płaszczyznowych z zastosowaniem paneli lub belek grzewczych, podczas gdy FEK-IF wykorzystywany jest do regulacji paneli i belek chłodzących.
Regulator FED-IF znajduje zastosowanie w przypadku, gdy należy połączyć ze sobą funkcjonowanie belek chłodzących i grzejników w tym samym pomieszczeniu. Staje się to możliwe za sprawą regulacji sekwencyjnej oferowanej przez Danfoss, która zabezpiecza przed jednoczesną pracą urządzeń chłodzących i grzewczych.
Istnieje również możliwość ograniczenia zakresu regulacji temperatury, dzięki ogranicznikom znajdującym się w pokrętle.
System pozwala na wykorzystanie standardowych zaworów termostatycznych Danfoss, typu RTD-N w przypadku obiegów grzewczych oraz na zastosowanie nowej serii zaworów RAC, przeznaczonych do układów chłodzenia.
Zarówno zawory RTD-N, jak i RA-C posiadają nastawę wstępną umożliwiającą uzyskanie wymaganych oporów hydraulicznych, w poszczególnych częściach instalacji.
FEK-IF:
FED-IF:
Proste rozwiązania są mniej kosztowne
Regulatory Danfoss dedykowane dla układów klimatyzacji są alternatywnym i bardzo konkurencyjnym rozwiązaniem, jeśli wziąć pod uwagę ogólne koszty instalacji, uruchomienia i serwisu.
Danfoss