Rosnące wymagania projektantów oraz użytkowników instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych przyczyniają się do stałego rozwoju nowych projektów w firmie DASKO Electronic. Od kilku lat DASKO rozszerza swoją ofertę o co raz bardziej popularne na rynku polskim i zagranicznym regulatory obrotów serii DSS2, przeznaczone do sterowania prędkością obrotową silników jednofazowych.

Regulator prędkości obrotowej DSS2 ECO-1,5
DASKO Electronic w swojej ofercie posiada między innymi regulatory transformatorowe. Charakteryzują się one możliwością regulacji prędkości silników o szerokim zakresie mocy i niezawodną, cichą pracą. Niestety ich konstrukcja powoduje, że mogą być one sterowane jedynie w ograniczonym zakresie kilku prędkości obrotowych, najczęściej przy użyciu ręcznego przełącznika. W przypadku konieczności płynnego sterowania prędkością wentylatora ze zintegrowanego systemu sterowania, regulatory tego typu nie zdają egzaminu. Ze względu na konieczność stosowania dużej ilości miedzi, urządzenia te nie są też lekkie, ani tanie.

DSS2Alternatywą dla regulatorów transformatorowych są oferowane przez firmę DASKO Electronic układy fazowe – tyrystorowe. Jest to nowoczesna konstrukcja umożliwiająca sterowanie zarówno ręczne przy użyciu nabudowanej klawiatury, jak też zdalne przy użyciu analogowego sygnału 0-10V. Umożliwia to sterowanie grupą urządzeń z jednego punktu np. jednego sterownika, lub nastawnika prędkości. Niska cena, nowoczesna elektronika, łatwość obsługi oraz estetyczna obudowa są niewątpliwie wielkimi zaletami tego rodzaju sterowania. Tym co charakteryzuje sterowanie tyrystorowe to występowanie przydźwięku sieciowego objawiającego się charakterystyczną hałaśliwą pracą wentylatora w dolnym zakresie sterowania. Stosowanie tego typu układów w pomieszczeniach mieszkalnych i biurowych może wiązać się z dyskomfortem dla przebywających w danych pomieszczeniach użytkowników.

Wychodząc naprzeciw wymagań rynku na ciche, sterowane płynnie regulatory obrotów, firma DASKO Electronic od wielu lat rozwija napięciowe regulatory obrotów typu tranzystorowego. Najnowszy produkt firmy DASKO Electronic – regulator DSS2 ECO-1.5, jest kolejną generacją oferowanych przez nas wcześniej produktów – regulatora DSS2 E-bis i DSS2 D.


Jak poprzednicy czyli DSS2 D i DSS2 E-bis, regulator ten jest układem tranzystorowym. Charakteryzuje się on tak cichą pracą, jak regulatory transformatorowe oraz możliwością płynnej regulacji w całym zakresie obrotów zarówno ręcznie, jak i przy użyciu sygnału 0-10V. Do budowy regulatora użyto szybkich tranzystorów, dzięki czemu uzyskano bardzo nowoczesną konstrukcję urządzenia oraz zoptymalizowano koszty produkcji, przy jednoczesnym zwiększeniu funkcjonalności układu. Sterowanie końcówką mocy regulatora odbywa się przy pomocy nowoczesnego mikroprocesora i oprogramowania stworzonego przez doświadczony zespół projektantów w firmie producenta.

Regulator umieszczony jest w niewielkich rozmiarów, ergonomicznej obudowie przeznaczonej do montażu natynkowego. Integralną częścią obudowy jest radiator odprowadzający nadmiar ciepła (jego średnia temperatura pracy 45oC nie stwarza zagrożenia dla użytkownika). Układ wyposażony jest w cyfrowy czujnik termiczny zabezpieczający regulator przed przegrzaniem.

Regulator DSS2 ECO-1.5 występuje w dwóch wersjach, a trzech konfiguracjach pracy. DASCO Electronic oferuje regulatory bez klawiatury umożliwiające jedynie regulacje pracy wentylatora za pomocą zewnętrznego sygnału 0-10V, oraz regulatory z klawiaturą, które umożliwiają sterowanie z klawiatury lub/i z zewnętrznego sygnału 0-10V. Nową dodatkową funkcją, która pojawiła się w oferowanym modelu regulatora jest możliwość ograniczenia górnego i dolnego wysterowania. Co więcej użytkownik może dostosować do swoich potrzeb parametry rampy rozruchowo-opóźniającej zarówno przy zwiększaniu prędkości, jak i przy zwalnianiu.

DSS2 ECO-1.5 dostosowany jest do pracy z silnikami jednofazowymi o mocy do 0,35 kW. Zaletą tego regulatora jest również możliwość łączenia go w systemy wielourządzeniowe i sterowanie grupą urządzeń z jednego punktu. Jest to szczególnie ważne i wygodne przy zaawansowanym sterowaniu całym układem wentylacji i ogrzewania w obiekcie.

DSS2 ECO-1,5 to urządzenie ograniczające emisję hałasu do otoczenia związanego z pracą wentylatora oraz nie emitujące zakłóceń elektromagnetycznych do środowiska, w którym pracuje. Regulator DSS2 ECO-1,5 jest przede wszystkim nowoczesny, ekonomiczny i ekologiczny, czyli spełnia parametry, które są w dużym stopniu decydujące przy wyborze przez finalnego klienta..

Dane techniczne:

Wymiary:

Źródło: DASKO Electronic