Prezentacja urządzenia wentylacyjnego Recovery-Deluxe 250 firmy SCHRAG Polska - obecnej na rynku polskim od 1993 roku.

Recovery-Deluxe 250
Urządzenie wentylacyjne Recovery-Deluxe 250 firmy SCHRAG Polska zostało zaprojektowane z myślą o domach / obszarach mieszkalnych o powierzchni mieszkalnej 100 m2 do 180 m2. Urządzenie składa się z wentylatora powietrza dopływające i powrotne¬go, zintegrowanego wymiennika ciepła o wysokiej
wydajności oraz filtrów powietrznych i przyłączeń powietrznych. Dwa nie wymagające konserwacji
silniki prądu stałego (konstrukcja bez kolektorów) zostały wbudowane w celu zabezpieczenia transportu powietrza dopływającego i wydalanego. Zintegrowana regulacja wentylatorów transportuje stale wybraną ilość powietrza, i to niezależnie od straty ciśnienia w systemie kanałowym. Taka bezstopniowa regulacja liczby obrotów umożliwia tym samym komfortowy sposób pracy, pozwalający na oszczędności energii, a odpowiednie włączanie w okresie letnim oraz zabezpieczenie przed mrozem stanowią standardowe wyposażenie urządzenia. Obsługa urządzenia odbywa się przy pomocy przejrzystego zestawu przełączników z dowolnego miejsca w budynku. Zwarta konstrukcja umożliwia zastosowanie urządzenia w charakterze urządzenia instalowanego na posadzce, przy stropie względnie przy ścianie. Gwiaździsta dystrybucja powietrza poprzez kombinację "dystrybutor-kolektor" oferuje zarówno dla powietrza dopływającego jak i powietrza powrotnego po osiem przyłączeń.

Recovery-Deluxe 250
Ponadto instalacja wentylacyjna oferuje następujące opcje:
• najwyższą jakość powietrza dzięki zastosowaniu filtrowania powietrza przy pomocy filtrów z włókien i gąbki oraz elektrostatycznych filtrów
• dogrzewanie powietrza dopływającego poprzez zintegrowane nagrzewnice
• "naturalny efekt chłodzenia" poprzez sterowane elektrycznie urządzenie "obejściowe" na okres letni (tzw. "Bypass" letni)
• wykorzystanie ciepła słonecznego poprzez tzw. "Solar-Box"
• ogrzewanie wstępne powietrza zewnętrznego dzięki zastosowaniu wymiennika geotermicznego.
Alternatywą dla równoczesnej eksploatacji systemu kontrolowanej wentylacji mieszkań w połączeniu z paleniskami atmosferycznymi jest oferowane przez firmę SCHRAG Polska urządzenie Recovery Deluxe 250 F.
Z uwagi na zastosowane w nim komponenty sterowania, urządzenie wentylacyjne zapewnia bezpieczny system wentylacji przy otwartych paleniskach zależnych od powietrza spalania z pomieszczeń.
SCHRAG Polska oferuje też urządzenie wentylacyjne Recovery Deluxe 250 Q, które z uwagi na kształt "kostki" nadaje się idealnie do wbudowania w szafy kuchenne względnie szafy w zabudowie mieszkaniowej. Przyłącza dla powietrza są w tym wypadku bez wyjątku wszystkie skierowane do góry. Urządzenie może być extra wyposażone w elektrycznie sterowane urządzenia "obejściowego" na okres letni (tzw. "Bypass" letni) względnie tzw. kasetę letnią. Komponenty i dane techniczne są identycznymi z tymi, które odnoszą się do urządzenia Recovery-Deluxe 250.

Recovery-Deluxe 250
Dane techniczneL
Typ urządzenia: Recovery-Deluxe 250
Ciężar: 58,5 kg
Wymiary (dł.xszer.xwys.):
Recovery Deluxe 250: 1000 x 500 x 325 mm
Recovery Deluxe 250 + "Bypass": 1000 x 650 x 325 mm
Recovery Deluxe 250 Q: 560 x 545 x 670 mm
Recovery Deluxe 250 Q + "Bypasse": 680 x 660 x 670 mm
Klasa filtru:
- na wlocie pow. G4
- na wylocie pow. G12 (G4 w przypadku Recovery deluxe 250 Q)
Elektryczne filtrowanie powietrza: F7
Elektryczny współczynnik skuteczności = 25,9
Odzyskiwanie ciepła: 92% (przeciwprądowy wymiennik ciepła), materiał = PETG
Wydajność wentylacji (pow. sopł. / pow. powr. / kompensacja):
bieg 1: 110 m3/h / 110 m3/h / 250 Pa
bieg 2: 160 m3/h / 160 m3/h / 250 Pa
bieg 3: 210 m3/h / 210 m3/h / 250 Pa
bieg 4: 250 m3/h / 250 m3/h / 250 Pa
Max pobór mocy (bieg 1 / bieg 2 / bieg 3 / bieg 4):
delta p ext.=150 Pa: 33 / 45 / 78 / 88 W
delta p esxt. = 250 Pa: 66 / 98 / 140 / 147 W
Podłączenie do sieci: 230 V / 50 Hz
"Bypass" na okres letni
Kolejnym elementem rozszerzającym możliwości urządzenia Recovery-Deluxe 250 a także Recovery¬Deluxe 250 Q jest wyposażenie go w elektrycznie sterowane urządzenie "obejściowe" na okres letni (tzw. "Bypass" letni).

"Bypass"
"Bypass" umożliwia wykorzystanie naturalnego efektu chłodzenia: w gorące letnie dni chłodniejszym powietrzem wieczornym i nocnym względnie urządzenia drabinkowe geotermiczne
wykorzystywane są do schładzania pomieszczeń mieszkalnych.
Kombinacja "dystrybutor-kolektor"
Urządzenie wentylacyjne Recovery-Deluxe 250 instalowane jest zazwyczaj w połączeniu z kombinacją "dystrybutor-kolektor". Dzięki zastosowaniu tego urządzenia można w korzystny sposób poprowadzić przewody przy wykorzystaniu gwiaździstego systemu dystrybucji z możliwością przyłączenia powietrza dopływającego i powrotnego, każdorazowo do ośmiu przyłączy.

Recovery-Deluxe 250: zakres zastosowania
Modularna konstrukcja tej jednostki wentylacyjnej w połączeniu z kombinacją "dystrybutor-kolektor" oferuje ponadto dodatkowe możliwości rozbudowy: poprzez zastosowanie wymiennika na wodę (Q = 2,4 kW, 70/55°C) następuje dodatkowe dogrzanie powietrza dopływającego, przez co osiąga się wyższy poziom temperatury. To dodatkowe wyrównywanie temperatury prowadzi do zmniejszenia mocy głównego systemu grzewczego a przy idealnej izolacji cieplnej budynku traktujemy jako okresowe ogrzewanie przejściowe.

Recovery-Deluxe 250: poziom dźwięku
Ponadto istnieje możliwość rozbudowy jednostki wentylacyjnej poprzez dodanie elektrycznego filtra powietrznego (F7), który jest instalowany w kombinacji "dystrybutor-kolektor".
Źródło: materiały firmy SCHRAG Polska