Z „Raportu rynkowego 2006”, opublikowanego przez dział Bosch Thermotechnik należący do Grupy Bosch wynika, że światowy rynek techniki grzewczej wzrósł w 2006 roku o 4 proc. do 24,4 mld EUR.

Decydujący wpływ miał na to silny popyt na efektywne urządzenia kondensacyjne oraz systemy korzystające z energii odnawialnych. Oba te segmenty odnotowały dwucyfrowy wskaźnik wzrostu. Systemy wykorzystujące energie odnawialne zwiększyły w ubiegłym roku swój udział w rynku z 12 do 14 proc.

Raport został zaprezentowany podczas targów branżowych ISH we Frankfurcie. Stanowi zestawienie danych liczbowych, które umożliwiają dokładniejszy wgląd w światową strukturę i rozwój rynku techniki grzewczej. Raport przedstawia aktualne trendy i poszczególne segmenty rynku grzewczego.

Chęć korzystania z opłacalnej i zawsze dostępnej energii, a także rosnące obawy przed zmianami klimatycznymi sprawiły, że temat efektywności energetycznej znów pojawił się w centrum uwagi. Efektywne dostawy ciepła do budynków stają się przy tym także przedmiotem wielu inicjatyw politycznych w całej Europie. I tak na przykład w Hiszpanii wydano dyrektywę, która zobowiązuje inwestorów budowlanych do korzystania z zasobów energii słonecznej.

Chroniący zasoby surowców segment techniki kondensacyjnej osiągnął w 2006 roku na całym świecie obroty rzędu 2,6 mld EUR. Głównym rynkiem odbiorczym jest w tym przypadku Europa. 10 proc. obrotów ze sprzedaży urządzeń kondensacyjnych jest realizowanych poza Europą. Wzrost rynku w tym segmencie wynoszący 25 proc w 2006 roku jest związany przede wszystkim z dynamicznym rozwojem w Wielkiej Brytanii. Po zmianie przepisów ustawowych urządzenia kondensacyjne w ciągu dwóch lat niemal całkowicie wyparły z rynku konwencjonalne urządzenia grzewcze. Także w pozostałych krajach europejskich, a szczególnie w Belgii i Francji, technika kondensacyjna zyskała w 2006 roku dodatkowe udziały rynkowe.

Światowe obroty ze sprzedaży systemów wykorzystujących energie odnawialne wzrosły w 2006 roku o 20 proc. do 3,4 mld EUR. Silny wzrost należy przypisać zwiększającemu się zainteresowaniu klientów i większemu poparciu państwa. 1,2 mld EUR, czyli dwie trzecie obrotów w tym segmencie pochodzi ze sprzedaży kolektorów słonecznych. Powierzchnia zainstalowanych kolektorów wzrosła o 13 proc. do 19,6 mln metrów kwadratowych. 74 proc. nowo zainstalowanych kolektorów znajduje się w Azji, przede wszystkim w Chinach, które są zdecydowanie wiodącym rynkiem odbiorczym solarnej techniki grzewczej.

Według szacunków Boscha światowy rynek techniki grzewczej wzrośnie w 2007 roku o 3 proc. do ok. 25 mld EUR. W dalszym ciągu zwiększać się będzie prawdopodobnie popyt na efektywne urządzenia kondensacyjne, elektryczne pompy ciepła i kolektory słoneczne. Równocześnie, zwiększający się poziom dobrobytu w Europie Wschodniej, Azji i Ameryce Łacińskiej otworzy przed producentami nowe perspektywy wzrostu.

Dział Techniki Grzewczej firmy Bosch konstruuje, produkuje i dystrybuuje wysokiej jakości urządzenia grzewcze takie jak przepływowe gazowe podgrzewacze wody, wiszące i stojące kotły c.o., kotły kondensacyjne, pompy ciepła, zestawy solarne oraz całą gamę wyposażenia do wymienionych urządzeń. Obecnie Dział Techniki Grzewczej Bosch skupia 14 silnych marek o długoletniej tradycji, które są reprezentowane w 185 krajach na całym świecie. Zakłady produkcyjne zlokalizowane są w 5 państwach Europy oraz w Chinach.

W Polsce Junkers jako dział branżowy firmy Robert Bosch Sp. z o.o. jest obecny od 1992 roku. Oferta handlowa Junkersa na polskim rynku składa się z kilku podstawowych grup produktów: gazowych podgrzewaczy przepływowych, gazowych kotłów grzewczych: konwencjonalnych oraz kondensacyjnych; z zamkniętą i otwartą komorą spalania, jedno- i dwufunkcyjnych; gazowych kotłów stojących oraz zasobników c.w.u. do współpracy z kotłami grzewczymi oraz kotły na paliwa stałe. Wszystkie gazowe urządzenia marki Junkers objęte są 3-letnim okresem gwarancji.

Więcej informacji: www.junkers.pl