Już po raz dziesiąty Bank Danych o Inżynierach opublikował ranking najlepszych pracodawców zatrudniających inżynierów w Polsce. Celem przedsięwzięcia jest wyłonienie i promowanie tych najatrakcyjniejszych.

Ranking najlepszych firm 2010 ogłoszony
Rok 2010 był rokiem pełnym niepewności. Do końca ważyły się losy pierwszej trójki w rankingu. W minionych edycjach różnica między pierwszym a drugim miejscem zwykle oscylowała w okolicach 70-80 głosów. W tegorocznej edycji walka była bardzo wyrównana. Po raz pierwszy od 3 lat pozycja lidera rankingu została zagrożona. Finalnie, przewagą zaledwie 16 głosów, ponownie zwyciężyła Skanska, uzyskując 148 głosów od inżynierów.

Skanska to szwedzki koncern budowlany. Na polskim rynku jest obecny od blisko 40 lat. Pierwsze miejsce zawdzięcza głównie inżynierom z woj. mazowieckiego i małopolskiego, absolwentom Politechniki Warszawskiej. To, co inżynierowie najbardziej sobie cenią w tej firmie to: możliwości rozwoju, międzynarodowe środowisko oraz dostęp do nowych technologii. Wśród indywidualnych komentarzy znaleźliśmy taż hasło "Prestiż".

Miejsce 2 - General Electric (132 głosy). Najwięcej osób stwierdziło, że GE to firma z możliwościami rozwoju, międzynarodowe środowisko pracy oraz styczność z nowymi technologiami. Wielu inżynierów pokusiło się też na indywidualne, bardzo pochlebne komentarze dotyczące GE. "Stabilność zatrudnienia, prestiż, elastyczny czas pracy, szansa na odniesienie sukcesów naukowych oraz pogłębianie swojej specjalizacji, dobra opinia pracowników, program praktyk odpowiadający zakresowi zajęć podwładnych, świetna firma dla kobiet-inżynierów, przestrzegany kodeks pracy, wiele ofert pracy dla inżynierów, renoma", to tylko niektóre z nich.

Miejsce 3 - Siemens (86 głosów). Inżynierowie cenią sobie tę firmę głównie za dostęp do nowych technologii i możliwości rozwoju. Chwalą szeroki zakres działalności. Imponuje im rozpoznawalność marki Siemens oraz liderowanie na rynku europejskim. Twierdzą, że "To jest to".

Miejsce 4 - Koncern ABB (66 głosów). To, na co głównie zwracano uwagę w przypadku tej firmy to możliwości rozwoju oraz dostęp do nowych technologii. Inżynierowie wymieniali m.in. technologie jądrowe sprzedawane do Korei Północnej oraz technologie wykorzystywane podczas tworzenia robotów do zastosowań specjalnych.

Miejsce 5 - Budimex (54 głosy) Inżynierowie docenili głównie możliwości rozwoju jakie firma daje swoim pracownikom, a także atrakcyjne wynagrodzenia. Zdaniem inżynierów Budimex, to "bardzo prężnie działająca firma, realizująca nietuzinkowe inwestycje. Znana i ceniona na całym świecie".

Miejsce 6 - PKN Orlen (41 głosów). Inżynierowie docenili dostęp do nowych technologii jak i możliwości rozwoju w kilku dziedzinach jakie zapewnia Orlen. Wielu uzasadniło swój wybór atrakcyjnością wynagrodzenia jakie oferuje firma oraz możliwościami awansu.

Miejsce 7 - Koncern Delphi (38 głosów). To, co przede wszystkim zyskało uznanie wśród inżynierów, to możliwość pracy w międzynarodowym środowisku. Na drugim miejscu najczęściej wymieniano dostęp do nowych technologii, na trzecim możliwości rozwoju. Ponad połowa stwierdziła, że firma dba o dobrą atmosferę w pracy.

Miejsce 8 - Mostostal Warszawa - (36 głosów). Dla inżynierów firma kojarzy się głównie z możliwościami rozwoju, z atrakcyjnym wynagrodzeniem i podobnie jak w przypadku pozostałych laureatów, z dostępem do nowych technologii. Zdaniem inżynierów Mostostal, to "firma z dobrą perspektywą na przyszłość".

Miejsce 9 - Bosch (32 głosy). Głosujący na tę firmę najbardziej docenili międzynarodowe środowisko w firmie, dostęp do nowych technologii jak i możliwości awansu. Komentarz jednego z inżynierów "Super firma" mówi sam za siebie.

Pierwszą dziesiątkę zamknęła firma Philips (31 głosów). Głosujący chwalą sobie w tej firmie możliwości rozwoju w wielu obszarach, również "dla młodych inżynierów chcących zdobyć doświadczenie w gronie profesjonalnego zespołu". Doceniają dużą samodzielność i samoorganizację czasu pracy oraz międzynarodowe środowisko. Wielu twierdzi, że Philips to "dobra solidna firma o ugruntowanej pozycji na rynku. Miła atmosfera dodatkowo motywuje i zachęca do rozwoju".

Ranking najlepszych firm 2010. BDI
Spośród firm, które znalazły się w pierwszej 20-stce zwycięzcami w poszczególnych kryteriach zostały:

Najlepsza atmosfera pracy:
1. Google
2. TRW Automotive
3. Danfoss

Najatrakcyjniejsze wynagrodzenie:
1. Lotos
2. Procter & Gamble
3. Google

Najatrakcyjniejsze dodatki pozapłacowe:
1. Polska Grupa Energetyczna
2. Danfoss
3. Procter & Gamble

Największy dostęp do nowych technologii:
1. Lotos
2. Siemens
3. Bosch

Najlepsza lokalizacja:
1. Wabco
2. Polska Grupa Energetyczna
3. ABB

Międzynarodowe środowisko:
1. Wabco
2. Automotive
3. Bosch

Największe możliwości awansu:
1. Polska Grupa Energetyczna
2. Skanska
3. Strabag

Największe możliwości rozwoju:
1. Danfoss
2. Mostostal Warszawa
3. ABB

W tegorocznej edycji swoje głosy oddało 2117 inżynierów. Byli to głównie mieszkańcy woj. mazowieckiego (25%), śląskiego (13%), dolnośląskiego (9%), łódzkiego (8%), małopolskiego (8%) oraz wielkopolskiego (7%). Inżynierowie biorący udział w X edycji rankingu to głównie osoby młode (53,4% z nich miało 26-30 lat), władające dobrze lub biegle jednym językiem obcym (55%) oraz więcej niż jednym językiem obcym (33%). Najczęściej deklarowanym językiem był niezmiennie język angielski (83% głosujących).

Wpływ na finalne wyniki rankingu miały głównie głosy mężczyzn, którzy stanowili 87% głosujących. Panowie do 31 roku życia najchętniej oddawali głos na General Electric, natomiast Ci powyżej 31 roku życia na firmę Skanska. Średnie wynagrodzenie Panów biorących udział w głosowaniu wyniosło 6 369 zł.

Kobiety stanowiły 13 proc. populacji spośród głosujących w rankingu inżynierów. Zdaniem Pań do grona pięciu najlepszych firm zatrudniających inżynierów należą: 1. Skanska, 2. General Electric, 3. ABB, 4. 3M Poland, 5. Philips, Mostostal Warszawa oraz Procter & Gamble Operations Polska. Kobiety do 27 roku życia swoje głosy najczęściej oddawały na takie firmy jak: Skanska, General Electric, Vattenfall, Mars Polska. 28-31-latki najchętniej głosowały na firmę Skanska, General Electric oraz ABB, zaś Panie powyżej 32 roku życia preferowały firmę Skanska, Warbud, Pol-Aqua, Faurecia oraz Budimex. Co wyjątkowego ma Skanska, że Panie tak chętnie oddawały swój głos właśnie na tę firmę? Odpowiedź brzmi – możliwości rozwoju. Tak twierdzi 96% kobiet, które wzięły udział w rankingu. Średnie wynagrodzenie kobiet biorących udział w głosowaniu wyniosło 5 673 zł.

Najpopularniejszymi dodatkami do wynagrodzenia zasadniczego w 2010 roku były premie uznaniowe. Otrzymało je 38% inżynierów (to o 10% więcej niż w ubiegłym roku), na drugim miejscu znalazły się nagrody okresowe/premie okolicznościowe (23%), zaś na trzecim premie zadaniowe (23%). Z pozapłacowych gratyfikacji najczęściej inżynierowie otrzymywali w 2010 roku telefon komórkowy do użytku prywatnego (44% osób), komputer do użytku prywatnego (38%), szkolenia obowiązkowe (35%), dodatkową opiekę zdrowotną (36%), samochód służbowy do użytku prywatnego (32%) oraz naukę języków obcych (24%).

Dodatkowo, zarówno Panie jak i Panowie, mogli wyrazić swoją opinię na temat zadowolenia ze swoich byłych pracodawców, z którymi zakończyli współpracę w 2010 roku. Pytanie było krótkie: „Czy poleciłbyś swojego byłego pracodawcę innym?”. 58% inżynierów odpowiedziało twierdząco, polecając tym samym firmy, z którymi zakończyli współpracę w ubiegłym roku. Jednak w stosunku do firm, z którymi współpraca ustała w 2009 roku odsetek polecających zmalał aż o 14 p.proc. Powód? Spadek stabilności zatrudnienia w pracy. W firmach, z którymi inżynierowie zakończyli współpracę w 2009r. tylko 9% bardzo źle oceniało stabilność zatrudnienia. Zaś w firmach, z którymi współpraca ustała w 2010r. stabilność bardzo źle oceniło już 16% respondentów.

Pracodawcy, którzy starają się pozyskać najlepszych pracowników chcą wykreować jak najlepszą markę. Aby to osiągnąć muszą dbać o swój wizerunek, ten zewnętrzny, który zainteresuje potencjalnych kandydatów, a przede wszystkim o wizerunek wewnątrz firmy, co pozwoli na zatrzymanie osób już zatrudnionych. Wiadomo, że najlepszą wizytówką na rynku pracy są zadowoleni pracownicy. Ta prosta reguła rynkowa wpływa na atrakcyjność miejsc zatrudnienia dla inżynierów, co z kolei pozytywnie oddziałuje na wyniki samych zatrudnionych i ich satysfakcję z pracy. Dlatego zachęcamy firmy do wysiłku, dzięki któremu będą mogły dołączyć do grona liderów.

Ranking, sporządzony po raz dziesiąty przez Bank Danych o Inżynierach, prezentuje 50 najatrakcyjniejszych pracodawców na polskim rynku. O pozycji poszczególnych firm zadecydowały głosy oddane przez inżynierów od 1 stycznia do 31 grudnia 2010. Każdy z głosujących wskazał maksymalnie trzy firmy, które uznał za najatrakcyjniejsze. Więcej informacji dotyczących rankingu można znaleźć na stronie www.firmadlainzyniera.pl

Na pytania dotyczące FDI chętnie odpowiedzą specjaliści BDI:
Anna Strożek – Starszy Specjalista ds. Analiz ast@bdi.com.pl
Małgorzata Tryfon - Specjalista ds. Sprzedaży i Marketingu mt@bdi.com.pl


Źródło: Bank Danych o Inżynierach