Grzejniki coraz częściej przypominają dzieła sztuki użytkowej. Ciężkie, żeliwne kaloryfery powoli odchodzą w przeszłość. Teraz producenci stawiają na nietypowe kształty, mocne kolory i nowe materiały. Przy doborze grzejników można zachwycać się formą, ale nie zapominajmy, że grzejnik przede wszystkim... ma dobrze grzać.

Racjonalny wybór grzejników
Przy wyborze grzejników należy kierować się przede wszystkim racjonalizmem. Ciekawa forma grzejnika uatrakcyjni wnętrze salonu, ale na pewno jej nie docenimy, jeśli w zimie będziemy marznąć na kanapie przed telewizorem. Dlatego najważniejszy jest dobry projekt instalacji grzewczej i konsultacja ewentualnych zmian ze specjalistą, który doradzi, jak można zamienić grzejniki, adaptując projekt do indywidualnych potrzeb. Standardowe projekty nie uwzględniają zwykle bogactwa różnorodnych rozwiązań grzewczych i opierają się na podstawowych białych grzejnikach płytowych rozmieszczonych na zewnętrznych ścianach pod oknami. Tymczasem rynek oferuje o wiele więcej: grzejniki dekoracyjne i łazienkowe, ogrzewanie podłogowe, grzejniki kanałowe oraz różne sposoby łączenia poszczególnych rozwiązań.

Siła doświadczenia
We własnej inwestycji warto postawić na jakość i kompleksowość usług. Szczególnie w przypadku instalacji wodnych, elektrycznych i grzewczych, gdzie za błędy płaci się później latami dyskomfortu. Rozwiązań grzewczych może być wiele, ale niekoniecznie najlepsze okażą się te, które zwróciły naszą uwagę w magazynie wnętrzarskim. Dlatego przed realizacją swojego pomysłu koniecznie trzeba skonsultować się ze specjalistą, który dobrze zna ofertę producenta i potrafi doradzić najkorzystniejsze rozwiązania.

WYBIERAJ Z GŁOWĄ – EKSPERT PURMO RADZI:

Roman Strzelczyk, Kierownik działu technicznego w Rettig Heating, firmie produkującej grzejniki Purmo

• Przemyśl sprawę zawczasu
O modyfikacji projektu instalacji grzewczej trzeba myśleć z dużym wyprzedzeniem. Zmiana rodzaju, wymiaru lub położenia grzejników wymaga uprzedniego przygotowania odpowiednich podłączeń. W przeciwnym razie czeka nas kucie! Pamiętajmy też, że instalację wodnego ogrzewania podłogowego trzeba zaplanować już na etapie projektowania budowy lub rozbudowy domu. System ten wymaga bowiem odpowiednio wytrzymałego stropu oraz zachowania właściwych grubości warstw izolacyjnych i konstrukcyjnych.

• Pamiętaj, że to inwestycja na lata
Wybierając rozwiązania grzewcze wyobraźmy sobie swój dom w perspektywie 5, 10 i 15 lat. Jak zmieni się życie rodzinne, czy na pewno to, co odpowiada nam dzisiaj, będzie dobrze spełniać swoją rolę także za kilka lat. Czy pionowy grzejnik umieszczony na ścianie gabinetu, nie będzie przeszkadzał w ustawieniu łóżeczka, gdy gabinet przekształcimy w pokój dziecięcy? Czy grzejnik w intensywnym kolorze będzie pasował, kiedy przemalujemy ściany? Takie pytania trzeba sobie zadawać przy planowaniu ogrzewania, ponieważ jest to inwestycja na długie lata.

• Nie bój się zmian, ale zawsze konsultuj je ze specjalistą

Nie obawiaj się korzystać z ciekawych rozwiązań. W projekcie domu wiele można zmieniać tak, aby dopasować wnętrze do potrzeb i oczekiwań rodziny, która w nim zamieszka. Jeśli marzysz o przeszklonym salonie z widokiem na ogród nie obawiaj się, że nie ma gdzie rozmieścić grzejników płytowych. W takim pomieszczeniu sprawdzi się ogrzewanie podłogowe lub niskie grzejniki, np. Ramo Ventil Compact D o wysokości 200 mm umieszczone na stojakach przy szybach. Jeśli obawiasz się, że w przedpokoju będzie za zimno – wybierz grzejnik dekoracyjny Imia, który ozdobi wnętrze, a przy okazji posłuży jako elegancki wieszak na ubrania. Przy wsparciu specjalistów marki Purmo, każdy problem można bez trudu rozwiązać.

• Wybierz renomowanego producenta
Firmy takie jak Purmo oferują bogaty wybór grzejników i rozwiązań grzewczych. Dzięki temu przy realizacji projektu klient korzysta z jednego dostawcy, który jest w stanie zapewnić wszystkie niezbędne elementy systemu – grzejniki, termostaty, ogrzewanie podłogowe, rozdzielacze itd. Dzięki temu wszystkie elementy systemu grzewczego są objęte wspólnym serwisem oraz 10 letnią gwarancją.

• Polegaj na doświadczeniu
50-letnie doświadczenie sprawia, że Purmo to nie tylko dostawca czy wykonawca, ale przede wszystkim doradca i przewodnik klienta po możliwościach, jakie daje nasza oferta. Współpracujący z nami od wielu lat instalatorzy świetnie znają nasze technologie i często proponują klientom optymalne rozwiązania, które najlepiej sprawdzą się w danym budynku. Umieją doradzić i przedstawić możliwości, o których klient nawet by nie pomyślał. Jednocześnie potrafią przestrzec przed popełnieniem błędu, np. przy samodzielnych zmianach w projekcie.

www.purmo.pl


Źródło: ''