Najnowszy system do odciągu dymów spawalniczych w dużych halach przemysłowych.


System ten działa na zasadzie konwekcji zanieczyszczonego powietrza i zassaniu go przez kanały wentylacyjne umieszczonych pod sufitem pomieszczenia.
Przewody wentylacyjne rozmieszcza się wzdłuż hali w postaci jednej bądź kilku nitek wentylacyjnych. W celu wychwytu dymów spawalniczych przewody wyposaża się w kratki odciągowe rozmieszczane co kilka metrów.
Dopływ świeżego powietrza zapewniony jest przez umieszczane tuż nad posadzką pionowe dysze nadmuchowe o średnicy 160 mm. Świeże powietrze nieustannie wtłaczane jest bardzo wolno do hali i sukcesywnie rozchodzi się po całej jej powierzchni.

W miejscu, w którym występuje proces spawania, powstaje duża ilość ciepła która ogrzewa powietrze powodując konwekcje gazów. Podgrzane powietrze unosi się do góry zabierając ze sobą dymy spawalnicze oraz lotne frakcje pyłów. Nieustannie dostarczane świeże powietrze wypycha ciepłe powietrze, które gromadzi się pod sufitem i następnie jest zasysane przez przewody wentylacyjne do jednostki filtrującej DUSTEX F.
Linia odpylając dodatkowo wyposażona jest w mechaniczną przepustnicę regulującą ilość pobieranego świeżego powietrza z zewnątrz hali. Dzięki temu rozwiązaniu po zamknięciu przepustnicy system ten może w zimę pracować w zamkniętym obiegu, pozwalając w ten sposób zaoszczędzić koszty ogrzewania.

System ten stosuje się wszędzie tam gdzie nie ma możliwości użycia standardowego systemu PUSH PULL. Dotyczy to sytuacji gdy szerokość obszaru spawania objętego systemem odciągu dymów przekracza 20 m. Bądź gdy wysokość wykonywanych elementów jest większa niż 4 m co powodowałoby zakłócenia w liniowości przepływu powietrza przedmuchującego dymy w kierunku kanału odciągowego.

Komentarze

  • a coztymi dymami i pyłami które sie nie uniosą?

    strumień konwekcyjny ma swoją ograniczoną nośność, zapewne znaczna część zanieczyszczeń pozostanie na stanowisku pracy i co wtedy??

  • a gdzie BHP ??

    No tak... dym unosi się do góry. Prosto w usta i nos spawacza. Na zdrowie :)

  • ściema

    Kto puszcza taką tandete z przed wieku do rozwiazań w spawalnictwie.