Mata kapilarna jest prawie tym samym co ogrzewanie podłogowe w tradycyjnym rozumieniu tego słowa, czyli rur o średnicy 16 mm rozłożonych w pętlach w posadzce.

Przewaga mat kapilarnych nad ogrzewaniem podłogowym
Jednak jak mówi pewna reklama prawie robi wielką różnicę, maty kapilarne sprzedawane przez firmę GeoTherm montuje się znacznie szybciej niż tradycyjne rury ogrzewania podłogowego, dzięki temu oszczędzamy czas i pieniądze. Szybki montaż to nie jedyna przewaga mat kapilarnych nad ogrzewaniem podłogowym.Maty kapilarne możemy w przeciwieństwie do ogrzewania z rur, umieścić tuż pod warstwą wykończeniową podłogi, dzięki czemu nie musimy najpierw wygrzewać 6 cm betonu i dopiero rozpoczynać nagrzewania pomieszczenia, co zajmuje około 4 do 6 godzin, lecz już po 15-20 minutach podłoga zaczyna oddawać ciepło do pomieszczenia, które chcemy ogrzewać. Dzięki takiemu zastosowaniu mat kapilarnych mamy ogrzewanie podłogowe, ale o znacznie mniejszej bezwładności niż ogrzewanie podłogowe wykonane tradycyjną metodą. Wynika to z możliwości położenia ich w znacznie cieńszej warstwie grzewczej, a nawet bezpośrednio w kleju. Ma to dość duże znaczenie w okresach przejściowych (jesień, wiosna), gdy w nocy przeważnie już ogrzewamy nasze domy, ale w dzień jest na tyle ciepło, że nie ma takiej potrzeby.

Następną zaletą kapilar jest możliwość zastosowania nie tylko na podłodze, ale również w ścianie lub na suficie. Jest to możliwe dzięki temu, iż rurki maty kapilarnej mają wewnętrzną średnicę 3mm, a co za tym idzie nawet napełnione wodą nie są ciężkie i z powodzeniem mogą być montowane w miejscach gdzie tradycyjne rury nie mają szans zaistnieć.

Gdy na przykład chcemy mieć podłogę wykończoną drewnem, a jest ono dobrym izolatorem to nawet gęsta siatka ogrzewania podłogowego może nie wystarczyć by ogrzać takie pomieszczenie. Możemy wtedy uzupełnić niewystarczającą podłogówkę matą kapilarną zamontowaną w ścianach, albo zamiast ogrzewania podłogowego zastosować matę w suficie lub ścianie.

Ważnym aspektem jest także możliwość naprawy, w przypadku przebicia śrubą czy gwoździem rury ogrzewania podłogowego wysiada cały obwód i trzeba skuwać posadzkę, żeby się do niego dostać. W przypadku mat psuje się z racji rozszczelnienia jedna z wielu kapilar (mała część całego układu). Można w ich przypadku zrobić naprawę punktową – przylutować, natomiast reszta kapilar chodzi dalej.

Jeśli chodzi natomiast o podobieństwa system mat kapilarnych GeoTherm jest sterowany tak samo jak zwykłe ogrzewanie podłogowe, czyli za pomocą czujników temperatury umieszczonych w pomieszczeniach i elektrozaworów znajdujących się na rozdzielaczach.

Komentarze

  • fajny pomysł

    Przeglądałem już Insteo.pl i chyba sobie coś takiego sprawię w przyszłości