Przetworniki serii HMP140A przeznaczone są do instalacji w układach klimatyzacji, wentylacji i chłodnictwa. Wersja HMP140C przeznaczona jest do zastosowań przemysłowych w wysokiej temperaturze dochodzącej do 180°C.

Seria HMP140A składa się z trzech przetworników odpowiednio do montażu kanałowego, ściennego i z oddzieloną sondą. Wszystkie modele mogą mierzyć wilgotność względną powietrza w zakresie 0...100% z dokładnością 2% i temperaturę w zakresie –40...+60°C z dokładnością ±0,3°C. Zmierzone wartości dostępne są w postaci analogowego sygnału prądowego lub napięciowego. Ponadto przetworniki te mogą być wyposażone w wyświetlacz LCD lokalnie wskazujący mierzone wartości.
Niewątpliwie najciekawszym przetwornikiem z całej serii jest model HMP143, którego miniaturowa sonda (69 mm x 12 mm) może być oddalona od przetwornika nawet na odległość 100 m.
Cała seria wykorzystuje do pomiaru produkowany przez Vaisalę pojemnościowy czujnik wilgotności HumiCap®180, charakteryzujący się dużą stabilnością parametrów i odpornością na zanieczyszczenia. Kalibracja przetwornika może odbyć się poprzez porównanie wskazań np. z miernikiem przenośnym lub poprzez użycie kalibratora z odpowiednimi solami. Przetworniki standardowo dostarczane są ze świadectwem sprawdzenia producenta - mogą posiadać dowolne polskie świadectwo sprawdzenia. Dodatkowe informacje o powyższych i innych przetwornikach firmy Vaisala uzyskać można w VIGO System Sp. z o.o., ul. Wyki 11 A, Warszawa, tel. (022) 666 14 06