Do słuszności wykorzystywania odnawialnych źródeł energii nie trzeba nikogo przekonywać. Jednym z takich źródeł jest energia słoneczna – bezpłatna, efektywna, a do tego bezpieczna dla środowiska. Firma Viessmann w kwietniu b.r. wprowadziła na rynek Vitosol 200-T, kolejną wersję próżniowego kolektora słonecznego, który gwarantuje do 50% wyższą sprawność od dotychczas dostępnych na rynku.

Vitosol 200-T jest próżniowym kolektorem rurowym. Produkt ten jest przeznaczony głównie do podgrzewania wody użytkowej. Jego innowacyjność polega przede wszystkim na zastosowaniu absorbera z pokryciem Sol-Titan, pochłaniającego i przetwarzającego dużą ilość energii słonecznej. Ponadto, dzięki budowie próżniowej, izolacja cieplna jest na tyle duża, że nie wystepują prawie żadne straty ciepła między rurami szklanymi a absorberem.

Oznacza to, że Vitosol 200-T jest bardziej wydajny, niż inne produkty z tego segmentu. Potrafi przemienić w użyteczne ciepło nawet słabe promieniowanie słoneczne, a co za tym idzie – daje możliwość większych oszczędności.

Modułowa budowa (system szybkozłączy) nowego kolektora zapewnia uniwersalne zastosowanie na wszystkich rodzajach dachów i elewacji. Może być położony nawet bez wsporników na płaskim dachu lub zamontowany pionowo na fasadzie. Poszczególne rury można ustawiać w dowolnych pozycjach, optymalnie do słońca, co dodatkowo zwiększa wydajność pracy. Kolektory Vitosol 200-T dostarczane są klientom w postaci wstępnie zmontowanych modułów, co ułatwia montaż. Nie bez znaczenia jest również wzornictwo. Vitosol 200-T można dostać ze skrzynią zbiorczą m.in. w kolorze brązowym. Kolektory słoneczne Viessman są produkowane z myślą o wieloletniej eksploatacji. Do budowy Vitosol 200-T zużyto odporne na korozję materiały, jak szkło, miedź, aluminium czy stal szlachetną. Rury próżniowe chronią absorber przed wpływami atmosferycznymi i zanieczyszczeniami.

Kolektory Vitosol 200-T posiadają symbol ochrony środowiska „Błękitny Anioł“ oraz certyfikat Solar Keymark. Gwarancją jakości są również certyfikaty spełnionych norm Unii Europejskiej (EN-12975) i Polski (PN-EN 12975).

Vitosol 200-T - dane techniczne:
· Powierzchnia absorbera 1,2,3 m2
· Wymiary: 709 x 2 031 x 143 mm (długość x szerokość x wysokość)
· Ciężar 26 kg

Kolektory słoneczne a ekologia

Zastosowanie kolektorów słonecznych Vitosol pozwala na oszczędności roczne do 60% na potrzeby ciepła podgrzewającego wodę użytkową.

Dane statystyczne:
Dzięki pracy instalacji solarnej o powierzchni 4,6 m kw., zmniejsza się emisję szkodliwych zanieczyszczeń w bezpośrednim otoczeniu w ciągu roku:
- do 1000 kg CO2 mniej, a w stosunku do kotła węglowego 1300 kg rocznie
- do 2 kg związków siarki mniej, a w stosunku do kotła węglowego 8 kg rocznie
- do 1 kg CO (sadza) rocznie mniej, a w stosunku do kotła węglowego 60 kg rocznie
- do 0,1 kg pyłu mniej , a w stosunku do kotła węglowego 1,5 kg rocznie
- do 0,7 kg związków azotu mniej, a w stosunku do kotła węglowego 1,2 kg rocznie

Grupa przedsiębiorstw firmy Viessmann jest jednym z wiodących w skali światowej producentów systemów techniki grzewczej. Kierowane w trzecim pokoleniu przez dr Martina Viessmanna przedsiębiorstwo zostało założone w 1917 roku. Obrót całej grupy wynosi około 1,4 mld EURO, a zatrudnienie ponad 7.400 pracowników.

Ponad 50 procent obrotu przypada na eksport. Viessmann posiada 12 zakładów w Niemczech, Polsce, Austrii, Francji, Kanadzie i w Chinach. Sieć dystrybucyjną obejmuje 35 krajów i 119 oddziałów handlowych na całym świecie. W Polsce firma jest obecna od 1991 roku. Zarówno na rynku światowym, jak i w Polsce Viessmann została uhonorowana weloma prestiżowymi nagrodami. Ostatnim wyróżnieniem za 2008 rok w Polsce jest nagroda Superbrands przyznana za stworzenie najsilniejszej i najbardziej rozpoznawalnej marki.