Promienie słoneczne przyjemnie chłodzą dzięki zastosowaniu systemu DesiCool™.


Informacja prasowa - Munters 10.2009
Firma OBH-Gruppen A/S z Danii oferuje wszelkiego rodzaju usługi doradcze w branży inżynierskiej. Firmę OBH założono 40 lat temu i zatrudnia ona obecnie ponad 300 pracowników w ponad 11 filiach na terenie całej Danii.


W nowoczesnej siedzibie Grupy w Odense żywa i inspirująca architektura OBH podkreśla stałą koncentrację na poszukiwaniu najlepszych rozwiązań. W roku 2009 siedzibę rozbudowano, a ponieważ doradztwo w zakresie rozwiązań przyjaznych dla środowiska jest jednym z głównych pól działania Grupy, było zrozumiałe samo przez się, że nowy budynek powinien zostać wyposażony w najnowsze i najlepsze technologie, biorąc pod uwagę aspekty oszczędności energii i ochrony środowiska.
Firma OBH-Gruppen A/S znała już alternatywne rozwiązania chłodnicze i zdecydowała się na zainstalowanie trwałego rozwiązania klimatyzacyjnego. System DesiCool™ firmy Munters doskonale spełnił te wymagania. Ponieważ firma OBH-Gruppen A/S chciała także zastosować energię słoneczną, która nadawała się np. do ogrzewania podłogowego w nowym obiekcie, rozwiązanie powstało we współpracy między firmami Munters i Arcon Solvarme A/S. (Arcon Solvarme A/S jest największym duńskim producentem kolektorów słonecznych).
System DesiCool™ firmy Munters, który w jednym urządzeniu reguluje zarówno temperaturę jak i wilgotność, pracuje bez chłodziwa i sprężarek i może być użytkowany jak system zdalnego ogrzewania z wykorzystaniem ciepła odpadowego lub – jak w przypadku firmy OBH - całkowicie w oparciu o energię z kolektorów słonecznych.
Kolektory słoneczne o powierzchni 150 m2 zainstalowano na dachu budynku OBH. Kolektory są bardzo wydajne, a ogrzana za ich pośrednictwem woda jest wystarczająco ciepła do eksploatacji systemu DesiCool™. System DesiCool™ zapewnia przepustowość powietrza na poziomie do 18.000 m3/h.
W chłodny, słoneczny dzień marcowy kolektory ogrzewają z dziecinną łatwością wodę do wymaganej temperatury 55°C. W zimny, pochmurny dzień zimowy temperatura z kolektorów wynosi ok. 35°C, co wystarcza do zapewnienia energii potrzebnej do ogrzewania podłogowego.
Ogrzaną wodę transportuje się z dachu do piwnicy, gdzie zainstalowano system DesiCool™. W lecie system DesiCool™ zapewnia przyjemne chłodzenie biur (wydajność chłodzenia 130 - 140 kW) o kontrolowanym poziomie wilgotności powietrza. W zimie system pracuje jak instalacja rekuperacji ciepła i ogrzewa budynek przy skrajnie niskich kosztach eksploatacji. Umożliwia to prosta lecz genialna technologia systemu i zasilanie w energię pochodzącą z ogniw słonecznych.
Firma OHB Gruppen A/S planuje dokładne monitorowanie zużycia energii w ramach tego nowego rozwiązania obróbki powietrza i porównanie wyniku z tradycyjnym rozwiązaniem AC, które jest zainstalowane w starej części budynku. Mimo zainwestowania w kolektory słoneczne i temu podobne rozwiązania przedsiębiorstwo liczy na zamortyzowanie się całego systemu w okresie zaledwie 5 lat. Doświadczenie zgromadzone przez firmę OBH-Gruppen A/S w zakresie korzystania z tej nowej technologii, zostanie oczywiście wykorzystane także w przyszłości w doradztwie dla jej klientów. Rozwiązanie podkreśla profil przedsiębiorstwa skupiającego się na takich tematach, jak ochrona środowiska i długotrwałość, a krótko po wdrożeniu zostało przedstawione w programie telewizyjnym.