Dobrze zaprojektowany i odpowiednio wykonany system wentylacji i klimatyzacji powinien efektywnie spełniać swoje funkcje, nawet w przypadku zasilania pomieszczeń o dużej powierzchni. Wynik ten można łatwo uzyskać dzięki zastosowaniu profesjonalnych maszyn przemysłowych do produkcji kanałów wentylacyjnych dostępnych w ofercie firmy LimTECH.


Planowanie systemu


Przy realizacji budynków przemysłowych czy użyteczności publicznej inwestorom stawiane są określone wymagania dotyczące terminu wykonania zlecenia. Oznacza to, że wszelkie działania od początku do końca muszą być dokładnie zaplanowane i rozłożone w czasie, a ewentualne możliwości poprawek należy sprowadzić do absolutnego minimum. Ponieważ kanały wentylacyjne instalowane są przed rozpoczęciem wszelkich prac wykończeniowych, jakiekolwiek błędy w projekcie lub wykonaniu mogą skutkować wysokimi odszkodowaniami dla najemców danego obiektu. Dlatego doskonałym sposobem na uniknięcie podobnych sytuacji jest inwestowanie w odpowiedni sprzęt, który zapewni wysoką jakość oferowanych usług oraz znacznie przyspieszy czas pracy. Nowoczesne maszyny przemysłowe należą do określonego segmentu cenowego, ale należy pamiętać, że cena wyznacza odpowiedni poziom oferowanych przez nie możliwości, co w efekcie końcowym znacząco obniża koszty produkcji przy zachowaniu bardzo wysokiej jakości wykonania instalacji.

Kanały prostokątneJednym ze sposobów instalacji systemu wentylacyjno-klimatyzacyjnego jest zastosowanie kanałów prostokątnych, których długość przekroju może sięgać nawet półtora metra. Technika ta jest wykorzystywana w nowoczesnych budynkach użyteczności publicznej, a także w obiektach przemysłowych. Dla inwestorów liczy się przede wszystkim możliwie najkrótszy czas wykonania zlecenia, który można osiągnąć przez własną produkcję kanałów.

Ku produkcji

Aby rozpocząć własną produkcję kanałów wystarczą praktycznie cztery maszyny: odpowiednie nożyce do obróbki blachy, felcarka do formowania zamka typu Pittsburgh, zamykarka zakładek typu Pittsburgh oraz niciarka do ramek kanałów wentylacyjnych. Powyższe maszyny przemysłowe stanowią podstawę wyposażenia stanowiska, które nierzadko warte jest kilkadziesiąt tysięcy złotych. Często cena jest na tyle dużą barierą, że właściciele firm nie rozważają wszystkich „za” i „przeciw”. Dopiero po zapoznaniu się z możliwościami poszczególnych urządzeń przekonują się, że koszt inwestycji w krótkim czasie przyniesie wymierne korzyści.

Wydajne cięcie

Grubość blachy kanału wentylacyjnego zwykle nie przekracza 1,25 mm. Do obróbki tego typu materiału doskonale nadają się szybkie i poręczne nożyce rozcinające TruTool C 160 PLUS. Model ten wyposażony jest w obcinacz wióra, który ułatwia wykończenie obróbki i umożliwia wyprowadzenie nożyc z materiału w każdym momencie pracy. Ciekawostką jest fakt, że za pomocą jednego noża można przeciąć ponad kilometr materiału z niezmienną wysoką jakością cięcia.

Zamknięcie zamkaPo obróbce blachy na felcarce kanał z zamkiem (najczęściej typu Pittsburgh) domykany jest przy pomocy zamykarki zakładek. Modele TruTool F 300 i TruTool F 301 pozwalają na bardzo szybkie wykonanie szczelnego zamknięcia. Cały proces składa się z trzech etapów, w których zamek jest stopniowo zamykany. Rola pracownika ogranicza się jedynie do swobodnego prowadzenia maszyny po zamku na odcinkach prostych oraz łukach wewnętrznych i zewnętrznych (kanały i kolana prostokątne).

Dwa połączenia na sekundę

Do nitowania ramek kanałów wentylacyjnych niezastąpionym urządzeniem jest niciarka TruTool TF 350. Umożliwia ona nitowanie kilku materiałów ze sobą na zasadzie jednoetapowego „połączenia przemieszczeniowego” oznaczonego w normach jako DIN 8593. W procesie tym nit formowany jest na zimno bezpośrednio z materiału łączonego, co gwarantuje wysoką odporność na korozję. Warto dodać, że maszyna wykonuje dwa połączenia na sekundę. Stanowi to bezkonkurencyjny wynik na rynku. Innowacyjność tej niciarki pozwala kilkukrotnie zmniejszyć czas i koszty nitowania ramek kanałów wentylacyjnych.

Gwarancja jakościFirmy specjalizujące się w wykonawstwie systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych coraz częściej uwzględniają w swoich budżetach zakup specjalistycznych maszyn przemysłowych. Kierownicy produkcji chcą mieć pewność, że gwarantują swoim klientom najwyższą jakość usług. Wiedzą, że najnowsze rozwiązania techniczne sprostają również twardym wymogom inwestorów przy jednoczesnym obniżeniu kosztów wytwarzania produktów. Dzięki temu firma buduje renomę i wizerunek solidnego kontrahenta, a zadowolenie klientów skutkuje pozyskaniem kolejnych zleceń. Dobór odpowiedniego sprzętu gwarantuje trwałość konstrukcji i precyzyjnie wykonaną pracę, a więc brak jakichkolwiek poprawek. Na koniec warto również zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt – podnoszenie kompetencji pracowników przez kontakt z nowoczesnymi technologiami.
Źródło: LimTECH