Wielokrotnie powtarzana czynność dopasowywania wywietrzników do dachów o różnym nachyleniu, spowodowała stworzenie UNIWERSALnego wywietrznika dachowego DUO-150.

Poziomy wywietrznik grawitacyjny DUO-150
Wielokrotnie występująca konieczność dopasowywania wywietrznika do różnych skosów dachów, zainspirowała firmę UNIWERSAL z Katowic do zaprojektowania wywietrznika, którego montaż do różnych skosów dachów nie wymaga stosowania przejściówki montażowej w celu wypoziomowania wywietrznika.
DUO-150
Wywietrznik Zefir DUO-150 może być montowany w prosty sposób do połaci dachowej przy pomocy kielicha o średnicy 150 mm z uszczelką gumową. Badania tej konstrukcji w tunelu aerodynamicznym wykazały występowanie efektywnego podciśnienia w strugach omywającego go powietrza, zarówno w przypadku przepływu wzdłuż, jak i w poprzek występujących w nim żaluzji. Efektywność wysysania jest nawet w niektórych przypadkach wyższa niż w porównywalnej dla niego konstrukcji typowego wywietrznika typu Zefir-140.

DUO-150 wykonany jest z laminatu poliestrowo-szklanego barwionego w sposób trwały i dowolny według zamówienia inwestora.
DUO-150
Źródło: Uniwersal Sp. z o.o.