Badacze i inżynierowie z USA opracowali konstrukcję elektrowni hybrydowej zawierającej turbinę gazową, panele słoneczne i turbinę wiatrową. Zostanie ona zbudowana w Turcji i zacznie pracować w 2015 roku - informuje magazyn Technology Review.

Powstaje elektrownia hybrydowa
Badacze i inżynierowie pracujący dla firmy technologicznej eSolar oraz koncernu GE opracowali konstrukcję nowej elektrowni hybrydowej. Jak stwierdzili specjaliści z koncernu, tego typu konstrukcje mogą stać się najlepszym rozwiązaniem częściach świata z dużą ilością dni słonecznych lub z silnymi wiatrami.

Urządzenia pracują zarówno w częstotliwościach 50 Hz jak i 60 Hz, co pozwala na zastosowanie w sieciach energetycznych większości krajów świata. Mieszana konstrukcja elektrowni pozwala również na "manewrowanie źródłami energii" tak aby jej cena była konkurencyjna i cały kompleks energetyczny nie musiał korzystać z rządowych subsydiów dla energii odnawialnej, co zaburza kalkulacje przy planowaniu inwestycji.

Nowa elektrownia składa się ze zmodyfikowanego systemu pozyskiwania energii ze światła słonecznego DSS (Distributed Solar Systems). W rozwiązaniu tym kilka luster lub luster-soczewek, jest ustawianych automatycznie tak, aby podążały za ruchem Słońca na nieboskłonie. Lustra lub soczewki koncentrują całe pozyskane światło na relatywnie małej przestrzeni, gdzie znajdują się kolektory ogrzewające i sprężające parę. Cały system paneli słonecznych jest przy tym modułowy, łatwy do zamontowania i modernizacji. Inżynierowie z eSolar zastosowali system sprężania pary, tak że może ona wytwarzać więcej energii.

Para ta o wysokiej temperaturze, po sprężeniu trafia do nowego typu wysokowydajnej turbiny parowo-gazowej z wielowarstwowym wirnikiem i układem wtórnego odzyskiwania energii ze spalin opracowanej przez inżynierów z GE. System komputerowy sterujący elektrownią hybrydową, może przełączyć system energetyczny na zasilanie z części wiatrowej, którą stanowi tzw. farma - kilka rotorów wiatrowych podłączonych do generatorów nowego typu.

Pierwsza elektrownia hybrydowa będzie miała moc 530 MW i zostanie zbudowana w Turcji. Ma zacząć działać jesienią 2015 roku.

GE Turkish Power Plant

>>GE Combines Natural Gas, Wind, and Solar

Źródło: PAP - Nauka w Polsce