Upał! Jak poradzić sobie z falą gorąca? Co zrobić, by chociaż w domu móc nacieszyć się ożywczym chłodem? Jak zapewnić regulację temperatury oraz wilgotności? Rozwiązaniem jest zakup przenośnego klimatyzatora.

Szklarnia, sauna, Sahara – to tylko niektóre z określeń, które są stosowane w odniesieniu do mieszkań, niejednokrotnie przez znaczną część dnia wystawionych na działanie promieni słonecznych. Nagrzaniu mieszkań sprzyjają również powszechnie montowane duże okna oraz szkieletowe budownictwo.

Jak przeżyć w takiej sytuacji? Prostym oraz szybkim rozwiązaniem, mającym na celu poprawę naszego komfortu, jest zakup przenośnego klimatyzatora. Na rynku jest dostępna szeroka oferta, spośród której każdy znajdzie rozwiązanie odpowiednie do potrzeb oraz warunków mieszkania – komentuje Krystyna Dąbrowska, specjalista ds. zakupów z sieci marketów Praktiker.

Jak to działa?

Klimatyzator funkcjonuje jak lodówka. Część urządzenia z parownikiem odpowiada za pobieranie ciepłego powietrza z pomieszczenia, a następnie wypuszczenie go po schłodzeniu. Drugi element, zawierający sprężarkę oraz skraplacz, zasysa powietrze z zewnątrz. Następnie schładza gaz w klimatyzatorze, a po nagrzaniu odprowadza powietrze na zewnątrz.

Praktyczne uwagi

Przy użytkowaniu klimatyzatorów warto pamiętać o kilku regułach, pozwalających w pełni cieszyć się ich zaletami. Klimatyzacja nie powinna powodować przeciągów, wyziębień pomieszczeń, ani być też skierowana bezpośrednio na ludzi. Należy też unikać zbyt dużych różnic temperatur wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia.

Optymalne zróżnicowanie wynosi ok. 5-7 stopni C. Klimatyzatory pozwalają na utrzymanie stałej wilgotności powietrza, w przedziale 30-70%. Urządzenie nie może być umieszczone w pobliżu źródeł ciepła. Nie można również zakrywać kratek wentylacyjnych. Należy też ściśle przestrzegać zasad użytkowania. Statystyki wskazują, że zdecydowana większość usterek jest wynikiem niewłaściwych: konserwacji, czyszczenia oraz instalacji. Pełnymi informacjami na temat użytkowania klimatyzatorów służą specjaliści zatrudnieni w sieci marketów Praktiker.

Gdzie zainstalować klimatyzator?

Optymalne funkcjonowanie urządzenia wymaga umieszczenia go w miejscu nienasłonecznionym. Dodatkowo powinien znajdować się w miejscu niezasłoniętym meblami, by nie hamować oraz nie zaburzać przepływu schłodzonego powietrza.

Istotne parametry techniczne oraz funkcje:
- Głośność pracy – 16 dB/A – jest niesłyszalna; 25 dB/A – odpowiada szumowi delikatnego deszczu; 40 dB/A – pracującej lodówce. Korzystną funkcją, zapewniającą cichą pracę urządzenia, jest ustawienie „trybu nocnego”. Klimatyzator będzie wtedy działał cicho, ale mniej wydajnie.
- Funkcja chłodzenia oraz ogrzewania. Urządzenia wyposażone dodatkowo w podgrzewacz powietrza mogą być przydatne do wiosennego oraz jesiennego, dodatkowego ocieplania mieszkań. Zapewniają utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniu niezależnie od warunków zewnętrznych oraz działania instalacji c.o.
- Moc - im wyższa, tym urządzenie jest bardziej wydajne i może skuteczniej klimatyzować większe pomieszczenia. Wybierając odpowiedni model do mieszkania warto określić jego kubaturę, liczbę osób, grubość ścian, wielkość okien a także nasłonecznienie. Znając te parametry warto skorzystać z konsultacji sprzedawcy.
- Nawilżanie oraz filtrowanie powietrza. Funkcje bardzo przydatne w suchych oraz zanieczyszczonych pyłami pomieszczeniach.

Ciekawostka: Zużycie energii przeciętnego klimatyzatora jest trzykrotnie niższe, niż piecyka elektrycznego.

Zakup klimatyzatora jeszcze do niedawna kojarzył się z luksusem, na który stać nielicznych. Przegląd bogatej oraz szerokiej oferty rynkowej skłania do wniosku, że tak nie jest. Wysokiej jakości sprzęt, który posłuży nam przez długi czas, zarówno latem - chłodząc, jak i w zimnych porach – grzejąc, można kupić już za mniej niż 1000 zł. Aktualnie obserwujemy nagłe i nieprzewidywalne zmiany pogody, dlatego też klimatyzator pozwala zabezpieczyć się przed niekorzystnymi temperaturami. Zapewnia również stworzenie warunków do odpoczynku i pracy - podsumowuje Krystyna Dąbrowska z działu zakupów Praktiker Polska.

Osoby, które chcą zapewnić przepływ powietrza w mieszkaniu oraz chłodzenie, a nie są zdecydowane na zakup klimatyzatora, mogą wybrać wentylator. Szeroki wybór tych produktów, zarówno przeznaczonych do postawienia na biurku, podłogowych oraz sufitowych, jest dostępny w marketach Praktiker.

Praktiker to międzynarodowa sieć marketów specjalizujących się w sprzedaży materiałów budowlanych, wyposażenia domów i ogrodów oraz artykułów dla majsterkowiczów. W Polsce do grupy należy 19 sklepów. Pierwszy Praktiker został otwarty w 1997 roku w Jankach koło Warszawy. Kolejne sklepy powstały w Czeladzi, Radomiu, Poznaniu, Katowicach, Bytomiu, Wrocławiu, Częstochowie i w Markach koło Warszawy. W 2000 roku miała miejsce inauguracja działalności czterech placówek: w Łodzi, Zabrzu, Kielcach oraz w Olsztynie. Jesienią 2001 roku powstały kolejne markety: w Krakowie, Gdańsku, a także drugi w Łodzi. W 2005 roku otwarto pierwszą piętrową placówkę na Okęciu. W marcu 2007 roku powstał Praktiker w Rzeszowie, w lipcu zainaugurowano działalność Praktikera w Rybniku. Jesienią tego roku planowana jest kolejna inwestycja - www.praktiker.pl