Posiadanie gaśnicy w samochodzie, budynku użyteczności publicznej, czy też zakładzie pracy to niekwestionowany obowiązek każdego z nas. Mimo iż prawo nie nakazuje, aby prywatny dom wyposażony był w sprzęt gaśniczy, zdrowy rozsądek i znawcy tematu podpowiadają, że wszyscy powinni zaopatrzyć się w tego typu urządzenie. Jak ważne jest posiadanie gaśnicy oraz odpowiedni jej wybór wyjaśnia specjalista z firmy D+H Przemysław Knura.

Postaw na bezpieczeństwo, czyli jak wybrać odpowiednią gaśnicę
Gaśnica zalicza się do podstawowych urządzeń służących do walki z ogniem. Przy jej użyciu jesteśmy w stanie samodzielnie stłumić pożar lub zminimalizować rozprzestrzenianie się płomieni, dzięki czemu możemy uratować nie tylko własny majątek, ale także życie swoje i bliskich nam osób. Kluczową kwestią jest odpowiedni dobór sprzętu, dzięki któremu będziemy mogli właściwie przeprowadzić akcję ratunkową.

Kupując gaśnice trzeba pamiętać, żeby nie kierować się jej ceną, lecz przeznaczeniem oraz zwrócić uwagę, by była odpowiednio dopasowana do mogącego zaistnieć zagrożenia. Musimy wiedzieć, że rodzaje gaśnic dzielimy ze względu na typ pożaru, który można nimi ugasić oraz rodzaj środka gaśniczego. Przy pierwszym podziale wyróżniamy gaśnice służące do gaszenia ciał stałych – oznaczone literą A, do gaszenia cieczy – oznaczone literą B, gazów – oznaczone C, metali – oznaczonych D oraz do środków gotujących, takich jak olej, tłuszcz – oznaczonych literą F. Pamiętajmy, aby zwrócić uwagę na te symbole, gdyż im więcej z nich znajduje się na sprzęcie, tym bardziej będzie on uniwersalny, a przez co również skuteczny.

Jeśli chodzi o rodzaje gaśnic zróżnicowanych ze względu na ich zawartość, do najbardziej popularnych należą gaśnice: pianowe, śniegowe, proszkowe, przy czym ta ostatnia cieszy się największym zaufaniem i jest szczególnie polecana przez specjalistów. Jej zasadniczą zaletą jest możliwość natychmiastowego użycia oraz liczne możliwości zastosowania – przeznaczona jest do gaszenia pożarów grupy A, B i C.

Przy zakupie gaśnicy należy zwrócić uwagę także na jej wielkość. Im więcej środka gaśniczego znajduje się w urządzeniu, tym dłużej może ono działać, przez co znacząco wzrasta jego skuteczność. Najmniejsze gaśnice – do 3 kg są gotowe do użytku przez 6 sekund i mogą ugasić tylko niewielki ogień, dlatego też zalecane jest zaopatrzenie się w większe egzemplarze.

Należy także zwrócić uwagę na to, by wybrany przez nas sprzęt posiadał ważny atest, zatwierdzony przez Komendę Główną Straży Pożarnej. Musimy pamiętać także o tym, by zgodnie z dołączoną do gaśnicy instrukcją obsługi, przynajmniej raz do roku, dokonać jej przeglądu oraz legalizacji w wyspecjalizowanym zakładzie.

Zaraz po dokonaniu zakupu należy zawczasu zapoznać się z jej instrukcją obsługi, aby w razie wypadku wiedzieć, jak odpowiednio jej używać.

Ważne jest także, aby dobrze zaplanować jej umiejscowienie. Musi ona znajdować się w miejscu widocznym oraz łatwo dostępnym dla wszystkich domowników. Najlepiej, aby została przymocowana do ściany specjalnym zaczepem lub postawiona na podłodze w pozycji pionowej.

Wraz z upływem czasu, należy zwrócić uwagę na termin ważności urządzenia, gdyż po jego upłynięciu, sprzęt nie nadaje się do dalszej eksploatacji.

Gaśnica nie jest urządzeniem drogim i kłopotliwym w przechowywaniu, a w znaczącym stopniu zwiększa nasze bezpieczeństwo. Musimy więc pamiętać, że posiadanie odpowiednio dobranej, może uratować niekiedy nasz majątek, a nawet życie.

Komentarze

 • Gaśnice domowe

  A już mam w domu kilka gaśnic w miejscach szczególnie narażanych na wybuch ognia, jak w kuchni i w moim domowym warsztacie. Dodatkowo mam zainstalowane czujniki dymu. Kupuje w sklepie z produktami marki Ogniochron.

 • Spray gaśniczy

  Zamiast gaśnicy w domu lepiej się sprawdzi spray gaśniczy. Skuteczność ma zbliżoną do 2kg gaśnicy proszkowej, a jest zdecydowanie lżejszy, poręczniejszy i łatwiejszy w użyciu. I po akcji gaśniczej nie trzeba sprzątać całego mieszkania, z czym niestety musimy się liczyć w przypadku użycia gaśnicy proszkowej. Tutaj można zobaczyć, co zrobiła mała gaśnica samochodowa:
  http://akademia.pliszka.pl/wybuch-gasnicy-w-samochodzie/

  Możliwości gaśnicze sprayu można obejrzeć:
  http://www.youtube.com/watch?v=-95MvOfy3Ts