Utworzona w 1976 r. przez Roberta Sauermanna francuska firma Sauermann jest jednym z liderów w produkcji pomp kondensatu dla chłodnictwa i klimatyzacji.
Firma Sauermann od początku swojego istnienia zajmowała się produkcją i dystrybucją komponentów do sterowania i kontroli przepływu cieczy. Od 1993 r. zaczęła specjalizować się w produkcji i sprzedaży pomp kondensatu do urządzeń klimatyzacyjnych i chłodniczych.
Aktualnie działania firmy Sauermann ukierunkowane są na produkcję i sprzedaż następujących typów urządzeń:
- oscylacyjne pompy tłokowe,
- odśrodkowe pompy do urządzeń klimatyzacyjnych,
- odśrodkowe pompy do witryn chłodniczych,
- pompy perystaltyczne.
Produkty Sauermanna uzyskały certyfikaty ISO 9002, oraz wymaganą i gwarantującą najwyższą jakość wykonania - zgodność z międzynarodowymi normami IQ, VDE, ETL oraz CE.
Pompy firmy Sauermann składają się z dwóch elementów: pompki właściwej oraz czujnika kondensatu ze zbiornikiem. W wyposażeniu standardowym każdego zestawu znajduje się przewód łączeniowy czujnika kondensatu i pompy.
Pompy wyposażone są we wbudowany system alarmowy zabezpieczający przed przekroczeniem dopuszczalnego poziomu kondensatu w tacy ociekowej urządzenia. Czujnik poziomu kondensatu ostrzega przed przekroczeniem dopuszczalnego poziomu poprzez wyłączenie sprężarki urządzenia, włączenie alarmu akustycznego lub sygnalizacji świetlnej.
Budowa pompy umożliwia jej montaż w pozycji poziomej i pionowej, natomiast czujnik kondensatu powinien być zamontowany w pozycji poziomej.
Pompy skroplin firmy Sauermann charakteryzują się wysoką estetyką wykonania, cichą pracą, niezawodnością działania oraz bardzo atrakcyjną ceną.
Przy doborze odpowiedniego typu pompy kondensatu należy uwzględnić następujące wymagania:
- ilość kondensatu wydzielanego przez urządzenie
(wg firmy Sauermann 1 kW mocy chłodniczej odpowiada 1l/godz. wydzielanego kondensatu)
- wysokość podnoszenia na stronie ssawnej pompy (A)
- wysokość podnoszenia na stronie tłocznej pompy (B)
- zasięg poziomy na stronie tłocznej (C)
Ważnym parametrem przy doborze pompy kondensatu jest jej głośność, co jest szczególnie ważne w pomieszczeniach o specjalnych wymaganiach w zakresie poziomu hałasu.
Firma Sauermann działa poprzez sieć sprzedaży na całym świecie i posiada liczne przedstawicielstwa w wielu krajach. W Polsce reprezentowany jest przez generalnego dystrybutora firmę Elektronika S.A.
Strona firmowa: www.sauermann.fr
Źródło: "Technika chłodnicza i klimatyzacyjna" nr 11/2005, s. 455-456