Zjawisko wykraplania wody z powietrza nieuchronnie towarzyszy procesom klimatyzacyjnym i chłodniczym. Większość instalatorów zgodzi się prawdopodobnie z twierdzeniem, że instalacja odprowadzenia skroplin często okazywała się najbardziej uciążliwa w eksploatacji. Problemy z zaciekami pojawiającymi się na ścianach i sufitach podwieszanych - szczególnie wiosną, przy pierwszych uruchomieniach urządzeń po przerwie zimowej - stanowi wątpliwe „atrakcje" rozpoczynające sezon chłodniczy.

Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem odprowadzenia skroplin jest wykorzystanie sił grawitacji - odpływy wykonane z właściwym spadkiem, przy zachowaniu średnicy dostosowanej do ilości wytrącanej z powietrza wody, zapewniają praktycznie bezawaryjne funkcjonowanie instalacji. Niestety wielokrotnie warunki budowlane lub wystrój wnętrza nie pozwalają na wykorzystanie sił natury. W takiej sytuacji niezbędne okazuje się zastosowanie mechanicznego odprowadzenia kondensatu.
Od 1982 roku firma ASPEN (Wielka Brytania) produkuje akcesoria do urządzeń klimatyzacyjnych i chłodniczych. Jednym z podstawowych produktów są pompki systemu „perystaltycznego". Zasada działania opiera się na wykorzystaniu układu 2 wirujących walców, które zgniatając elastyczną rurkę wytwarzają ciśnienie niezbędne do uruchomienia przepływu wody. Zaletą takiego systemu jest zdolność do samozasysania oraz duża wysokość podnoszenia - aż do 12 m słupa wody przy przepływie do 6,25 dm3/h. Pompki „perystaltyczne" są odporne na zanieczyszczenia wody, pracują cicho także przy chwilowym zaniku wody w obiegu. Mogą być montowane w sufitach podwieszanych lub naściennie - do 2 m powyżej tacki ociekowej.