Ponad 25 000 zwiedzających z 25 krajów zapoznało się z ekspozycją Międzynarodowych Targów Ekologicznych POLEKO, które odbyły się w Poznaniu w dniach 21-24.11.2006 r. Poza gośćmi z Polski i Europy, minioną edycję tych największych targów ochrony środowiska w Europie Środkowo-Wschodniej zwiedzili także specjaliści ze Stanów Zjednoczonych oraz tak egzotycznych krajów jak Korea Południowa, Republika Południowej Afryki czy Kuwejt.


Na POLEKO 2006 najnowsze rozwiązania z zakresu ochrony środowiska i gospodarki komunalnej przedstawiło ok. 1000 firm z 20 krajów. Powierzchnia tegorocznej, osiemnastej już edycji targów, zajęła około 17 500 m² i była o 10% większa od poprzedniej. Podobnie jak w latach ubiegłych POLEKO 2006 cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem firm zagranicznych. Z zagranicy pochodził co trzeci wystawca. Obok tradycyjnie obecnych na targach POLEKO oficjalnych ekspozycji Czech, Danii, Francji, Niemiec i Szwecji gościły w tym roku po raz pierwszy narodowe wystąpienia firm z Australii, Japonii, Hiszpanii i Szwajcarii.


Wystawcy POLEKO prezentowali swoją ofertę w ramach pięciu sektorów tematycznych:
• Woda i ścieki
• Odpady, utrzymanie czystości i porządku
• Energia
• Edukacja ekologiczna
• Powietrze, hałas i wibracje.
Interaktywna prezentacja
Targi POLEKO były bardziej eventem marketingowym, wzbogaconym o wiele dodatkowych atrakcji dla zwiedzających niż klasyczną, statyczną formą prezentacji oferty. Na wielu stoiskach goście targowi mieli możliwość osobiście przetestować najnowsze urządzenia.
Jedną z atrakcji były jazdy próbne Toyotą Prius - pierwszym na świecie seryjnie produkowanym samochodem z ekologicznym napędem hybrydowym. Zastosowany w nim pionierski układ napędu pozwala zmniejszyć zużycie paliwa, radykalnie ograniczyć emisję szkodliwych substancji do środowiska i osiągać przy tym przyspieszenie porównywalne z autami z konwencjonalnym napędem. Codziennie odbywały się również pokazy specjalistycznego pojazdu, służącego do monitorowania sieci kanalizacyjnej kamerą TV. Zwiedzający mieli okazję osobiście zapoznać się z obsługą robota monitorującego wnętrze kanału, a także zobaczyć na dużym ekranie plazmowym, co widzą zamontowane na nim kamery. Ekspozycję wzbogaciły wystawy o tematyce ekologicznej i konkursy dla zwiedzających.
Ekspozycje specjalne
Nowością tegorocznych targów był Salon Aparatury Kontrolno-Pomiarowej. W jego ramach ponad 20 firm przedstawiło swoją ofertę przeznaczoną do pomiarów, analiz laboratoryjnych i kontroli jakości wody i ścieków, powietrza, hałasu, gleby oraz odpadów. Po raz pierwszy wyodrębniona została także ekspozycja Pompy dla gospodarki wodno-ściekowej.
POLEKO wzbogaciły również prężnie rozwijające się ekspozycje specjalne znane z poprzednich edycji. Salon Czystej Energii - poświęcony zagadnieniom odnawialnych źródeł energii – był doskonałą okazją do zapoznania się z ofertą tej gałęzi sektora energetycznego. Tegoroczna ekspozycja zajęła powierzchnię ponad 1400 m² i była o 21% większa niż poprzednio. W tym roku w salonie wzięło udział ok. 100 firm z Czech, Danii, Niemiec, Polski, Szwajcarii, Szwecji i Włoch. Licznie reprezentowane były przedsiębiorstwa oferujące kotły, kominki, pelety, pompy ciepła, kolektory słoneczne i przydomowe wiatraki. Wśród liderów branży uczestniczących w salonie były m. in. Ener-G, Nibe-Biawar, Stiebel Eltron i Viessmann. W ramach salonu wydzielona została „Przestrzeń konsultacyjna”, gdzie eksperci m.in. z Polskiego Towarzystwa Energetyki Słonecznej i Polskiej Izby Biomasy udzielali informacji na temat nowości w technologiach wykorzystania energii odnawialnych.
W Salonie Recyklingu około 80 firm na powierzchni prawie 1600 m² zaprezentowało technologie i urządzenia do odzysku i przetwarzania odpadów. Ciekawe maszyny można było zobaczyć m.in. na stoiskach: Agrex Arcon, MT-Recykling i Eco-Usługi. W salonie uczestniczyły również organizacje odzysku.
Po raz drugi na POLEKO odbył się Salon Nauka dla Środowiska – wystawa przedstawiająca najnowsze wyniki badań instytutów naukowo-badawczych i jednostek badawczo-rozwojowych w zakresie technologii ochrony środowiska. Wśród zagranicznych wystawców salonu było Niemieckie Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych.
Także po raz drugi zorganizowany został Park Techniki Komunalnej – wyodrębniona prezentacja oferty producentów i dystrybutorów sprzętu oraz pojazdów dla gospodarki komunalnej. Ekspozycja o powierzchni prawie 1800 m² zajęła cały pawilon 4 (oraz teren zewnętrzny przed pawilonem). Szczególnie bogatą ofertę przedstawili tu producenci i dostawcy pojazdów ciężarowych oraz pojazdów specjalnego przeznaczenia, a także firmy wykonujące specjalistyczne zabudowy i naczepy na pojazdy ciężarowe. Wystawcy pokazali nowe modele zamiatarek, pojazdów do transportu, zbiórki odpadów oraz wywozu nieczystości płynnych, pojazdów do zimowego utrzymania dróg i placów oraz sprzęt do pielęgnacji zieleni i utrzymania czystości. Wśród firm wystawiających się w ramach parku obecne były m.in. Brodd Polska, Dobrowolski, Graco, Hako Polska, Hevea, Husqvarna, Kärcher, MWM Brzesko, Renault Trucks, Schmidt Polska, Volvo Polska oraz Wytwórnia Urządzeń Komunikacyjnych WUKO. Ekspozycję wzbogaciły pokazy sprzętu komunalnego. Partnerami pokazów były firmy: Aquanet i Hako Polska.
Zorganizowany przez MTP i Związek Miast Polskich Salon Investcity–Środowisko, w którym wystawcami są samorządy lokalne, był okazją dla wykonawców i podwykonawców do zapoznania się z planowanymi przez nie inwestycjami.
Platforma edukacji i wymiany doświadczeń
Niewątpliwą atrakcją dla gości targowych był wyjątkowo bogaty program konferencji, seminariów, warsztatów i spotkań biznesowych przygotowany przez Międzynarodowe Targi Poznańskie w ścisłej współpracy z partnerami branżowymi. Pośród ponad pięćdziesięciu targowych wydarzeń szczególne znaczenie miało forum „Finansowanie Eko-innowacyjności” zorganizowane przez Komisję Europejską (DG Environment - Dyrektoriat Generalny ds. Środowiska), Międzynarodową Naukową Sieć Tematyczną Technologii Ochrony Środowiska „ENVITECH-NET” oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie. Było to pierwsze spotkanie w ramach zainicjowanego przez Komisję Europejska Europejskiego Forum Eko-innowacyjności.
Wentylacja i klimatyzacja na POLEKO 2006
W tegoroczenej edycji POLEKO można było spotkać się też z wystawcami związanymi z branżą HVAC, w tym (w kolejności alfabetycznej):
Bartosz (Białystok) – centrale rekuperacyjne
Dantherm Filtration (Marki) – systemy przemysłowego odpylania powietrza: filtry, cyklofiltry, wentylatory, silosy, cyklony, rury, akcesoria oraz kompletne instalacje
Dospel (Częstochowa) – centrale i systemy z odzyskiem ciepła
Eco-Instal (Poznań) – instalacje dopalania gazów, cyklofiltry, systemy schładzania gazów, wentylatory przemysłowe, urządzenia do odbioru i transportu pyłu, systemy centralnego odkurzania

Elhurt Klima
(Warszawa) – kolektory słoneczne, klimatyzatory
Fonko (Warszawa) – pompy ciepła, klimatyzatory
Haba RL (Grodzisk Wlkp.) - centrale rekuperacyjne
Hoval (Poznań) - wentylatory przemysłowe, promienniki ciepła
Klimawent (Gdynia) – urządzenia filtrowentylacyjne, odciągi stanowiskowe, odsysacze spalinb
Mosway (Wald - Szwajcaria) - czujniki CO2, wentylatory do użytku domowego, systemy wentylacji i klimatyzacji
Nibe Biawar (Białystok) - pompy ciepła (ogrzewanie, wentylacja. chłodzenie) i systemy solarne
Ochsner (Kraków) - pompy ciepła
Stiebel Eltron Polska (Warszawa) -
Venture Industries (Kiełpin) - wentylatory, odciągi stanowiskowe.
Firma Venture Industries otrzymała wyróżnienie za stoisko targowe.
Wystawiały się też firmy zajmujące się techniką sprężonego powietrza, w tym Aerzen Polska i Kaeser Kompressoren. Nie zabrakło także ofert miesięczników branżowych takich jak "Instal" czy "Systemy Instalacyjne".
POLEKO 2007
Następna edycja targów POLEKO odbędzie się w dniach 20-23 listopada 2007 r.