Już po raz siódmy z kolei wspólne stoisko firm szwajcarskich pojawiło się na targach POLEKO w Poznaniu. Analogicznie do lat poprzednich, Pawilon Szwajcarski został zorganizowany przez Swiss Business Hub Polska na zlecenie Energie-Cluster – stowarzyszenia wspierającego szwajcarskie przedsiębiorstwa w dziedzinie efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii. Pod dachem tegorocznego Pawilonu Szwajcarskiego zaprezentowało się sześć szwajcarskich firm z następujących branż:
- BNL Clean Energy (czysta energii z odpadów),
- CTA (największy szwajcarski producent pomp ciepła),
- FAFCO (systemy magazynowania chłodu),
- SID (systemy dezintegracji odpadów),
- STS Systemtechnik Schänis (zamki oraz technika zamocowań) oraz
- TBF+Partner (inżynierskie biuro consultingowe).

Pawilon Szwajcarski promowało wiele imprez towarzyszących.
Podczas Wieczoru Szwajcarskiego, który odbył się 20 listopada na terenie targów, wystawcy na wspólnym stoiku firm szwajcarskich mieli okazję do zaprezentowania swoich rozwiązań i nawiązania nowych kontaktów. Wydarzenie uświetnił swą obecnością Ambasador Szwajcarii w Polsce – J.E. Lukas Beglinger. W spotkaniu uczestniczyło ponad 150 osób zarówno z branż związanych z Ochroną Środowiska, Samorządów Lokalnych i Dziennikarzy.

Ponadto, 22 listopada odbyły się warsztaty: Implementacja Planów Gospodarki Odpadami: doświadczenia europejskich ekspertów. Warsztaty były skierowane głównie do przedstawicieli Samorządów Lokalnych, aby pokazać praktyczne pozytywne przykłady z Europy gospodarki odpadami, które można implementować na teren Polski. Wspólną prezencję firm szwajcarskich zwieńczyła konferencja prasowa ostatniego dnia targów, w której udział wzięli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki oraz gminy Żagań. W trakcie konferencji firma BNL Clean Energy zaprezentowała innowacyjną instalację do produkcji energii z odpadów bez emisji dwutlenku węgla.Janusz Staroscik – Komfort International
Renata Puszkiel – Swiss Business Hub

Źródło: ''