Najpierw świat usłyszał o nim, gdy został najlepszym budowlańcem roku, potem wszyscy podziwiali jego zdolności wokalne. Janusz Jolkowicz z Aberfeldy jest gwiazdą w Szkocji i Polsce.
41-letni Janusz Jolkowicz został wybrany najlepszym budowlańcem w Wielkiej Brytanii. Reprezentował on Szkocję w ogólnonarodowym konkursie. Nagroda przyznawana jest najlepszym budowlańcom przez organizację Federation of Master Builders.
Polak odebrał nagrodę podczas Scottish Awards Ceremony, która odbyła się 24 października br. w St Andrews, a w listopadzie reprezentował Szkocję w ogólnokrajowym konkursie w Londynie podczas finałów „The Master Bulider of the Year Awards", gdzie wystąpił w tradycyjnym szkockim kilcie.
Janusz Jolkowicz otrzymał nagrodę w kategorii The Heavenly Builder, do której został nominowany przez zadowolonych klientów. Bill Oppenheim i jego żona Lou, z Acharn nominowali Janusza z kilku powodów. Poświęcenie, profesjonalizm w pracy i wesołe usposobienie to tylko kilka z nich. - Janusz pracował u nas w okropnych warunkach, ale nigdy nie narzekał, nawet gdy padał rzęsisty deszcz - chwalą Polaka Bill i Lou. W uzasadnieniu czytamy "Janusz Jolkowicz remontując i budując szkockie domy był zdaniem klientów niezwykle miły, wesoły, pełen poświęcenia, uczynny, cierpliwy, staranny i chętny do pomocy".
Śpiewający budowlaniec pochodzi ze Śląska i mieszka w Szkocji od dwóch lat. Na co dzień buduje i remontuje domy. Swą nominację do konkursu Polak zawdzięcza zadowolonym klientom, którzy doceniają nie tylko jego umiejętności zawodowe, ale także pogodne usposobienie. Zdaniem klientów, ulubionym powiedzeniem pana Janusza jest „No problem”. Oprócz wykonywania prac budowlanych Pan Janusz śpiewa również w lokalnym chórze District Gaelic. Jego śpiew podziwiali mieszkańcy Falkirk i okolic w piątek 17. października br. podczas szkockiego festiwalu pieśni gaelickich Royal National Mod. Polak wystąpił wraz z lokalnym chórem w tradycyjnym szkockim kilcie po raz pierwszy na tak dużym koncercie i, co jest warte podkreślenia, zaśpiewa w języku gaelickim.