Firma Schöck, producent systemów do izolacji termicznej i akustycznej bu-dynków obchodzi swoje 50-te urodziny. Z tej okazji w głównej siedzibie przed-siębiorstwa w Baden-Baden powstało muzeum prezentujące historię Schöck.

Pół wieku innowacji - firma Schöck obchodzi 50-lecie działalności
Firma
Schöck
została założona w 1962 roku przez Eberharda Schöcka. Przez ten czas przedsiębiorstwo zmieniło swoje oblicze. Początkowo zatrudniało jedynie kilkanaście osób, dziś natomiast składa się z 12 zakładów produkcyjnych w całej Europie. Obecnie podstawowym obszarem działalności spółki są rozwiązania dla budownictwa spełniające wysokie standardy energetyczne i wymogi związane
z izolacją akustyczną. Flagowym produktem firmy jest łącznik termoizolacyjny do balkonów Isokorb®.

Przedsiębiorczy wynalazca

„Nigdy nie należy poprzestawać na tym co już zostało osiągnięte” – to motto założyciela firmy. Eberhard Schöck na pomysł stworzenia łącznika Isokorb® wpadł podczas wyjazdu na narty. Bezpośrednim impulsem stał się dom wczasowy z licznymi balkonami, przez które przy 16-stopniowym mrozie uciekało na zewnątrz całe ciepło. Przedsiębiorca rozpoczął prace badawcze, dzięki którym obecnie możliwe jest projektowanie balkonów również w domach pasywnych.
W kolejnych latach firma rozwijała swoją działalność, poszerzając ofertę produktową o kolejne rozwiązania w zakresie energooszczędności i izolacji akustycznej. - Pół wieku działalności firmy napawa nas dumą. Przedsiębiorstwo w momencie powstania zajmowało się wykonywaniem piwnic w domach prefabrykowanych. Dziś klienci Schöck mogą nabyć kompleksowe systemy, które skracają czas budowy i obniżają koszty eksploatacji budynku. Oferujemy im też profesjonalne doradztwo oraz usługi montażowe – mówi Rafał Ulatowski, Prezes Zarządu Schöck Polska.


Historia na wyciągnięcie ręki

W głównej siedzibie firmy w Baden-Baden odbyło się uroczyste otwarcie muzeum firmy Schöck. Uświetnili je swą obecnością prezydent miasta Wolfgang Gerstner oraz wiceprezydent Izby Przemysłowo-Handlowej IHK Karlsruhe Wolfgang Grenke.


Muzeum otwarto pod hasłem „50 lat firmy Schöck – 50 lat innowacji”. Obiekt jest dostępny dla wszystkich zainteresowanych. Mogą oni obejrzeć 7 interaktywnych wystaw tematycznych rozmieszczonych na 120 metrach kwadratowych. Ekspozycje zostały opracowane tak, aby odwiedzający je goście mogli poznać historię Schöck wszystkimi zmysłami. Do ich dyspozycji oddano stanowiska mulitmedialne oraz szereg modeli prezentujących produkty firmy.

Muzeum firmy SchöckMuzeum firmy Schöck
Muzeum zlokalizowane zostało na parterze nowoczesnego budynku biurowego. Podstawę jego stworzenia stanowiły badania historyczne, wywiady ze świadkami działalności firmy oraz zbiory archiwalne.

Muzeum firmy SchöckWystawa Isokorb
Firma z tradycjami

Rodzina Schöck nadal ma wpływ na zarządzanie firmą. Przyjęty model biznesowy pozwala reagować na zmieniające się trendy w budownictwie. Syn założyciela, Robin Schöck jest członkiem rady nadzorczej spółki. Sam Eberhard Schöck jest natomiast prezesem zarządu fundacji swojego imienia w Baden-Baden. Aktywnie działają w niej również jego córki Felicitas i Simone oraz żona Sabina. Fundacja koncentruje się na promowaniu kultury i wiedzy. Od 1992 roku organizuje ona m.in. szkolenia z dziedziny budownictwa dla młodych ludzi.


Dodatkowe informacje o firmie Schöck Sp. z o.o.:
Firma Schöck Sp. z o.o. należy do Grupy Schöck. Główną specjalnością firmy są rozwiązania do izolacji termicznej i akustycznej dla budownictwa wielorodzinnego.
Grupa Schöck zatrudnia łącznie 500 pracowników. Oprócz głównej siedziby w Baden-Baden firma Schöck posiada magazyn dystrybucyjny w Essen i zakład produkcyjny w Halle/Saale. Pozostałe firmy należące do Grupy Schöck są rozmieszczone w Polsce, Austrii, Szwajcarii, Holandii, Wielkiej Brytanii i na Węgrzech.
Jako producent firma Schöck projektuje, produkuje i rozprowadza innowacyjne elementy i systemy budowlane dla budownictwa lądowego. Jej celem jest rozwój coraz to lepszych jakościowo i doskonalszych elementów konstrukcyjnych zgodnie z hasłem: „budować nowocześnie”.
Oprócz rozwiązań technicznych firma Schöck zwraca szczególnie uwagę na usługi i serwis. Dzięki temu wszystkie grupy klientów mają dostęp do szkoleń, programów obliczeniowych, informacji technicznych i koniecznego doradztwa technicznego, aby „budować nowocześnie”.
Flagowym produktem firmy Schöck jest łącznik termoizolacyjny Isokorb. Jego wysoką jakość i bezpieczeństwo stosowania potwierdza m.in. statuetka TopBuilder 2011 dla jednego z najbardziej innowacyjnych produktów budowlanych dostępnych na polskim rynku.