Skupiając swoją uwagę na wystroju pokoju dla dziecka, powinno się pamiętać, że będzie to miejsce zarówno do zabawy jak i do wypoczynku. Należy zapewnić dziecku odpowiedni komfort, w tym także cieplny. Rynek oferuje nam mnóstwo modeli, które spełniają wymogi bezpieczeństwa, są wygodne i funkcjonalne.

Odpowiednia temperatura i czyste powietrze bez kurzu


Jak się okazuje wielu rodziców w trosce o swoje pociechy często przegrzewa pokój dziecka ustawiając zbyt wysoką temperaturę. Skutkuje to suchym powietrzem, które niekorzystnie wpływa na skórę, a także może wysuszać śluzówkę w gardle lub nosie małego mieszkańca. Dlatego pamiętajmy, by w pokoju dziecięcym panowała podobna temperatura jak w całym domu, a wilgotność oscylowała w granicach 40-60 proc. W pomieszczeniu, gdzie przebywa dziecko nie może być ani za ciepło, ani też zbyt zimno. Drugi ważny aspekt przy wyborze urządzenia, to jego sposób emitowania ciepła.

Ważne, aby zamontować taki grzejnik, który nie sprzyja rozprzestrzenianiu się kurzu i roztoczy. Jest to niezwykle istotne, zwłaszcza w przypadku, gdy dziecko cierpi na alergię lub jest uczulone na kurz. Miejmy na uwadze, że urządzenia konwekcyjne, bezpośrednio ogrzewające powietrze, unoszą i rozprzestrzeniają ten kurz. Dlatego w pokojach dziecięcych wskazana jest instalacja grzejników oddających ciepło przez promieniowanie. Ten sposób dystrybucji ogranicza w znacznym stopniu zjawisko wzmożonej cyrkulacji powietrza. Dzieje się tak, ponieważ w wyniku promieniowania najpierw nagrzewane są okalające powierzchnie - ściany, sufity i podłogi oraz rzeczy i sprzęty, znajdujące się w domu. Po pewnym czasie zaczynają one oddawać ciepło do otoczenia. Technologia promieniowania nie potrzebuje powietrza jako nośnika w transmisji ciepła, przez co nie powoduje unoszenia mas powietrza, obfitującego w kurz – wyjaśnia Jerzy Stosiek, dyrektor generalny firmy Zehnder Polska, producent i wynalazca pierwszego stalowego grzejnika żeberkowego w Europie.


Ciche i łatwe w czyszczeniu urządzenie

Wybierając urządzenie grzewcze warto zwrócić uwagę na jego parametry techniczne. Ważna jest nie tylko moc grzejnika, ale również to, czy cicho pracuje.

Praktycznie wszystkie grzejnik z naszej oferty charakteryzują się cichą pracą. Tym samym nie utrudniają dziecku zasypiania ani nie zakłócają snu. To bardzo istotny aspekt szczególnie w pokoju niemowlaka. Głośno pracujące urządzenie może być przyczyną, że nasze dziecko śpi niespokojnie i nie wypoczywa, tak jak powinno - mówi Jerzy Stosiek.

W pokoju brzdąca musi panować czystość, dobrze więc, gdy grzejnik nie daje kurzowi oparcia. – Grzejniki z naszego asortymentu posiadają wyjątkowo gładką powierzchnię, do której nie przywierają cząsteczki kurzu. Kaloryfery pokryte są specjalną powłoką lakierniczą, niezawierającą rozpuszczalników i metali ciężkich i tym samym wolną od oparów obciążających zdrowie. Optymalna odległość pomiędzy żeberkami daje możliwość łatwego czyszczenia urządzenia. Do usuwania zanieczyszczeń z ich powierzchni, Zehnder opracował specjalną szczotkę z sierści jagnięcej – dodaje Jerzy Stosik.