Planując modernizację instalacji grzewczej warto pomyśleć o rozwiązaniu przyszłościowym, z którym wiążą się oszczędności. Przykładem są kompaktowe urządzenia grzewcze łączące systemy solarne i technikę kondensacyjną.

Nowoczesne gazowe kotły kondensacyjne zużywają nawet o 30% energii mniej w porównaniu z konwencjonalnymi kotłami grzewczymi. Dzieje się tak dlatego, gdyż gazowe kotły kondensacyjne wykorzystują prawie całą energię cieplną paliwa do ogrzewania i podgrzania wody. Przewidujący użytkownicy, wybiegający myślami w przyszłość łączą kocioł kondensacyjny z instalacją solarną. Dzięki darmowej energii słonecznej można zaoszczędzić dodatkowo do 50 % energii potrzebnej do podgrzania wody.

Decydującym czynnikiem wpływającym na oszczędności w technice kondensacyjnej jest para wodna. W tradycyjnych urządzeniach ulatnia się ona bezużytecznie razem ze spalinami przez komin. W kotłach kondensacyjnych takich jak na przykład Cerapur i Cerasmart marki Junkers para wodna, dzięki odpowiedniemu wymiennikowi ciepła, skrapla się w urządzeniu. Uwolnione ciepło przyczynia się dodatkowo do ogrzania wody w systemie c.o. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić pieniądze.

O krok dalej idą nowe kompaktowe urządzenia grzewcze. Są to rozwiązania zawierające wszystko, czego wymaga komfortowa i wydajna instalacja grzewcza. Np. Cerasmart Modul Solar marki Junkers łączy w urządzeniu o powierzchni 60 x 60 cm i wysokości 184 cm ogrzewanie kondensacyjne, 170-litrowy zasobnik ciepłej wody użytkowej oraz kompletny moduł solarny. Do systemu wystarczy dołączyć kolektory słoneczne montowane na dachu i już można wykorzystywać bezpłatną energię słoneczną do przygotowania ciepłej wody.

Optymalnym partnerem dla kotła Ceresmart Modul Solar są nowe komfortowe płaskie kolektory słoneczne marki Junkers. Odznaczają się one wysoką wydajnością i dobrą relacją wydajności do ceny. Dwa kolektory o łącznej powierzchni prawie 5 metrów kwadratowych pokrywają w ciągu roku ponad 50 % zapotrzebowania na ciepłą wodę. Jeśli siła słońca nie wystarcza, uruchamiany jest kocioł kondensacyjny, który produkuje dodatkowo wymaganą ilość energii cieplnej. Kombinacja gazowego kotła kondensacyjnego z instalacją solarną staje się tym samym wydajnym duetem, z pomocą którego właściciel domu lub mieszkania może przez cały rok niewielkim kosztem ogrzewać pomieszczenia i uzyskiwać ciepłą wodę.

Dział Techniki Grzewczej firmy Bosch konstruuje, produkuje i dystrybuuje wysokiej jakości urządzenia grzewcze takie jak przepływowe gazowe podgrzewacze wody, wiszące i stojące kotły c.o., kotły kondensacyjne, pompy ciepła, zestawy solarne oraz całą gamę wyposażenia do wymienionych urządzeń. Obecnie Dział Techniki Grzewczej Bosch skupia 14 silnych marek o długoletniej tradycji, które są reprezentowane w 185 krajach na całym świecie. Zakłady produkcyjne zlokalizowane są w 5 państwach Europy oraz w Chinach.

W Polsce Junkers jako dział branżowy firmy Robert Bosch Sp. z o.o. jest obecny od 1992 roku. Oferta handlowa Junkersa na polskim rynku składa się z kilku podstawowych grup produktów: gazowych podgrzewaczy przepływowych, gazowych kotłów grzewczych: konwencjonalnych oraz kondensacyjnych; z zamkniętą i otwartą komorą spalania, jedno- i dwufunkcyjnych; gazowych kotłów stojących oraz zasobników c.w.u. do współpracy z kotłami grzewczymi oraz kotły na paliwa stałe. Wszystkie gazowe urządzenia marki Junkers objęte są 3-letnim okresem gwarancji.