Ogrzewanie podłogowe stosowane jest na zachodzie Europy w ponad 40% nowo oddawanych budynków. W Polsce znane jest od niedawna, ale na jego instalacje decydują się nie tylko właściciele domów jednorodzinnych, lecz także obiektów przemysłowych, hal magazynowych i wystawienniczych.

Może być z powodzeniem stosowane także wszędzie tam gdzie spełnione muszą być szczególne warunki zdrowotne i higieniczne - w szpitalach, obiektach sportowych i na basenach.

W wodnym ogrzewaniu podłogowym około 70% energii oddawane jest przez promieniowanie z wnętrza podłogi, co skutecznie ogranicza cyrkulację powietrza, a jednocześnie zapewnia nieporównywalny z innymi systemami komfort cieplny i równomierne rozłożenie temperatury.

- Tradycyjne grzejniki oddają ciepło przez tzw. konwekcję. Zasysają powietrze z dołu i transportują je do góry. W wysokich, halach czy magazynach powoduje to często niedogrzanie partii dolnych pomieszczeń z jednoczesnym przegrzaniem partii górnych – mówi Andrzej Durda, dyrektor ds. technicznych w TECE, producenta systemu ogrzewania podłogowego TECEflex.

W takim wypadku, może to być szkodliwe dla przechowywanych na wyższych półkach delikatnych produktów np. leków, części komputerowych, czy elektroniki. Poza tym w przypadku ogrzewania tradycyjnego, różnica między grzejnikiem a temperaturą wewnątrz budynku jest na tyle wysoka, że cyrkulacja powietrza powoduje unoszenie się znacznej ilości kurzu i mikroorganizmów. Takie środowisko pracy u wrażliwych osób może powodować podrażnienia oczu, a także choroby gardła i błony śluzowej.

Rozwiązaniem tej sytuacji może okazać się ogrzewanie podłogowe, w którym dzięki powolnemu promieniowaniu ciepła z posadzki, najwyższa temperatura panuje tuż przy podłodze, a pod sufitem jest o kilka stopni niższa. Ruch powietrza ograniczony jest do minimum, a pionowy rozkład temperatury idealnie dopasowuje się do organizmu człowieka.

- Zainteresowanie montażem wodnego ogrzewania podłogowego zwłaszcza w budynkach przemysłowych i halach produkcyjnych jest coraz większe. Jednak aby zainstalowany na tak dużych powierzchniach system był wydajny i zapewniał optymalne warunki pracy, należy w trakcie projektowania uwzględnić proces technologii produkcji. Rury grzejne muszą zostać rozmieszczone w taki sposób aby optymalnie wykorzystać każdy centymetr powierzchni – dodaje Durda.

Ogrzewanie podłogowe często jako jedyny system pozwala na spełnienie narzuconych wymogów cieplnych. Pozwala na optymalny dobór temperatury, ogranicza wysuszanie powietrza i zapewnia jego odpowiednią wilgotność, a dzięki temu hamuje rozwój roztoczy. Może być więc z powodzeniem stosowane w obiektach, w których przechowywane są dzieła sztuki np. kościołach i muzeach.

Wydaje się, ze w niedalekiej przyszłości podobnie jak w całej Europie, również w Polsce ogrzewanie podłogowe stanie się standardem. Głównie ze względów ekonomicznych i ekologicznych. Po pierwsze znakomicie współpracuje z nowoczesnymi źródłami ciepła – pompami, kotłami kondensacyjnymi, źródłami geotermalnymi i kolektorami słonecznymi. Po drugie, dzięki zainstalowaniu w posadzce i budynku odpowiednich termostatów i mechanizmów regulujących, pozwala na ograniczenie kosztów ogrzewania nawet o 30%.

Źródło: TECE