Ogrzewanie podłogowe, zwane często podłogówką, staje się w Polsce coraz bardziej popularne. Wciąż jednak wielu instalatorów obawia się tego typu ogrzewania i w wielu miejscach, gdzie podłogówka byłaby rozwiązaniem optymalnym, montowane są grzejniki lub inne punktowe urządzenia grzewcze, obniżające komfort i utrudniające właściwe zagospodarowanie pomieszczeń. Obawy instalatorów są o tyle uzasadnione, że katalogi producentów podłogowych systemów grzewczych są zwykle bardzo obszerne, a poprawne skonfigurowanie instalacji wymaga dużej wiedzy i doświadczenia.

Czy podłogówka to luksus? Oczywiście! Podłogówka oferująca optymalny rozkład temperatur w pomieszczeniu to niewątpliwy luksus dla ciała. Jest to również luksus dla duszy, szczególnie dla architektów wnętrz, którzy mogą swobodnie i estetycznie zagospodarować przestrzeń ogrzewaną za pomocą podłogówki. Czy podłogówka jest droga? Z pewnością nie jest to rozwiązanie najtańsze z możliwych. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę, że montaż ogrzewania podłogowego jest zwykle częścią większej inwestycji budowlanej lub remontowej, a następnie otrzymujemy instalację tanią w eksploatacji, to stwierdzimy z pełnym przekonaniem, że podłogówka nie jest droga. Szczególnie, gdy będzie to podłogówka skonfigurowana optymalnie dla danego pomieszczenia. Czy podłogówka powoduje większe unoszenie kurzu? To jest mit! Oczywistym jest fakt, że im mniejsza różnica temperatur i większa powierzchnia przekazywania ciepła, tym mniejsza cyrkulacja powietrza. Co za tym idzie, ruch kurzu przy podłogówce w porównaniu z ogrzewaniem grzejnikowym niemal nie istnieje. Czy temperatura zasilania jest zbyt wysoka jak na podłogówkę? Oczywiście, że za wysoka. Dlatego - dla zachowania właściwych temperatur i przepływów we wszystkich punktach instalacji - stosujemy armaturę mieszającą oraz termostaty regulacyjne i zabezpieczające. Czy wysoki koszt armatury regulacyjnej podraża całą instalację podłogówki? To nieprawda, że koszt tej armatury to grube tysiące złotych. Przy zastosowaniu odpowiedniego systemu, cena zestawu regulacyjnego nie jest wcale wysoka. Na rynku pojawiła się już oferta podlogowka.pl
Na tym schemacie widzimy zabezpieczenie przed przegrzaniem zrealizowane za pomocą termostatycznego zaworu mieszającego TZM oraz termostatu przylgowego. Temperatura w pomieszczeniu regulowana jest przy użyciu termostatu pokojowego sterującego zaworem poprzez siłownik termoelektryczny. W przypadku zamknięcia pętli grzewczej pompa chroniona jest zaworem upustowym różnicy ciśnień. Układ jest prosty w montażu, bezpieczny i przyjazny w użytkowaniu. Poniżej prezentujemy schemat instalacji dla większej powierzchni, gdzie układ zabezpieczeń i system regulacji są identyczne jak w Zestawie S, a rozpływ wody pomiędzy pętle grzewcze wyrównywany jest za pomocą zaworu regulacyjnego zwanego czasem podpionowym. Zestaw M dla dwóch obiegów grzewczych, wyposażony w niezbędną i kompletną armaturę oraz 200 metrów bieżących rury wielowarstwowej:
Przy większym metrażu oraz zwiększonej ilości zastosowanych elementów pozostaje zachowany wysoki poziomu niezawodności i bezpieczeństwa oraz prostota montażu i użytkowania. Przedstawione zestawy mają ogromną szansę stać się przebojem na polskim rynku instalacyjnym. Ich podstawową zaletą jest prosty montaż i przyjazna obsługa. Dzięki dobrze przygotowanej instrukcji montaż staje się wyjątkowo łatwy i szybki nawet dla początkującego instalatora. Niezawodność użytkowania i przystępna cena to kolejne atuty. Stosując gotowe zestawy instalacyjne ogrzewania podłogowego eliminujemy ryzyko popełnienia opisanych w artykule błędów oraz przyczyniamy się do obalenia mitów o skomplikowanym montażu i wysokiej cenie ogrzewania podłogowego. Czyli: Podłogówka - nic strasznego !
Źródło: podlogowka.pl - AED Polska