Ogrzewanie podłogowe cieszy się ostatnio dużym zainteresowaniem. Niektórzy zwolennicy popularnej podłogówki ulegają okresowej modzie na takie rozwiązanie grzewcze, ale dla wielu system ogrzewania podłogowego oznacza przede wszystkim, bezpieczeństwo i wygodę

Podłogówka - funkcjonalna i oszczędna
Wybór odpowiedniego rodzaju ogrzewania do nowo wybudowanego domu lub mieszkania to inwestycja na długie lata. Niezwykle ważne jest zatem, aby system grzewczy odpowiedzialny za komfort cieplny w budynku mieszkalnym był funkcjonalny oraz bezpieczny dla użytkowników. Na rynku dostępnych jest wiele nowoczesnych rozwiązań, które spełniają te wytyczne, wśród nich m.in. coraz bardziej popularna podłogówka i cała masa urządzeń usprawniających pracę systemów grzewczych, m.in. regulatory temperatury.

Wnętrza bez grzejników
Ogrzewanie podłogowe to dziś bardzo modne rozwiązanie, często stosowane w nowych obiektach mieszkalnych, m.in. w domach jednorodzinnych. – We wnętrzach ogrzewanych podłogówką nie instaluje się typowych grzejników. Ciepło rozprowadzane jest równomiernie specjalnymi matami grzejnymi, które ukryte są pod podłogą na całej powierzchni ogrzewanego pomieszczenia – wyjaśnia Maciej Leonhard z firmy LARS, producenta nowoczesnych regulatorów temperatury i sterowników do pomp AURATON. To idealna propozycja dla tych, którzy nie przepadają za widokiem, nie pasujących do całościowej aranżacji, kaloryferów umieszczanych na ścianach. Ogrzewanie podłogowe dobrze sprawdza się również w domach, w których przebywają małe dzieci. - Maluchy często bawią się na podłodze, lubią również chodzić i biegać po niej na boso. Zabawa na ogrzewanej podłodze będzie więc dużo bezpieczniejsza, nawet jeśli posadzka wykonana jest z kafli lub płytek ceramicznych – podkreśla Maciej Leonhard.

Funkcjonalność podłogówki
Niektórzy twierdzą, że ogrzewanie podłogowe jest nie tylko estetyczne, funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu, ale również znacznie tańsze od innych systemów grzewczych. Należy jednak podkreślić, że o tym, czy instalacja grzewcza będzie pracować w sposób oszczędny dla naszych portfeli, nie decyduje tylko wybór kotła czy elementu grzejnego, jak maty podłogowe, grzejniki itd. - Największy wpływ na koszty mają źródła ciepła, czyli gaz, węgiel, energia elektryczna itp., które wykorzystuje się do ogrzewania. Istotne jest ponadto stałe kontrolowanie sprawności i wydajności całej instalacji grzewczej oraz regulacja temperatury umożliwiająca stałe i optymalne zarządzanie ciepłem – tłumaczy Maciej Leonhard.

Podłogowe centrum zarządzania
Oszczędność ogrzewania podłogowego zależy zatem w dużej mierze od źródła ciepła, ale i od sposobu jego wykorzystywania. Nawet najbardziej energooszczędny piec czy kocioł grzewczy nie spełni dobrze swojej funkcji, jeśli nie będzie właściwie dopasowany do kubatury przestrzeni, którą ma ogrzewać. Ponadto straty ciepła, jakie powstają podczas przypadkowego otwierania okien w zimie (bez wyłączania pieca), również w dużym stopniu przyczyniają się do zwiększenia rachunków za ogrzewanie i energię elektryczną. W przypadku każdego rodzaju ogrzewania, również ogrzewania podłogowego, należy więc rozważyć zastosowanie odpowiedniego systemu regulacji temperatury.
- Regulatory temperatury to niewielkich rozmiarów urządzenia, które umożliwiają optymalne zarządzanie pracą systemów grzewczych. Zaawansowana technologia pozwala dopasować je do niemal każdego rodzaju ogrzewania, jakie można spotkać w polskich domach i mieszkaniach – również do ogrzewania podłogowego – mówi Maciej Leonhard. Dzięki specjalnym czujnikom, regulator kontroluje temperaturę podłogi i powietrza, umożliwia także zaprogramowanie temperatury według indywidualnych potrzeb użytkowników. - Niezwykle prosty w montażu i obsłudze panel sterujący zapewnia ponadto maksymalne oszczędności, dbając o efektywność i wydajność pracy całej instalacji grzewczej. Gdy osiągnięta zostanie pożądana temperatura, regulator po prostu wyłączy piec, nie dopuszczając do powstawania nadmiernych strat ciepła i energii - dodaje.

Czy ogrzewanie podłogowe może więc być jeszcze bardziej funkcjonalne? Dzięki regulatorom temperatury, zdecydowanie tak! Oto przykłady urządzeń marki AURATON firmy LARS:

AURATON 3000 DUAL SENSOR to nowoczesny i inteligentny regulator temperatury przeznaczony do sterowania grzewczymi urządzeniami elektrycznymi, polecany szczególnie jako sterownik ogrzewania podłogowego. AURATON 3000 posiada przydatną funkcję „Dual Sensor”, która umożliwia jednoczesne kontrolowanie temperatury podłogi i powietrza (dwa czujniki – wewnętrzny i zewnętrzny do podłogi). Panel sterujący AURATON 3000 umożliwia ustawienie temperatury dziennej i nocnej, został wyposażony w 10 programów, w tym 5, które użytkownik może nastawić samodzielnie. Posiada czytelny i wielofunkcyjny wyświetlacz: czasu, dnia, temperatury i realizowanego programu. AURATON 3000 DUAL SENSOR to inteligentne urządzenie, które poprawia komfort cieplny w domu i mieszkaniu, dzięki swojej funkcjonalności, estetyce, prostocie montażu i obsługi.

Zakres temperatury pracy: 0-45°C; 10-50°C (czujka podłogowa)
Zakres pomiaru temperatury: 0-34,5°C; 10-50°C (czujka podłogowa)
Zakres sterowania temperatury: 5-30°C; 10-50°C (czujka podłogowa)
Dokładność ustawienia temperatury: 0,25°C; 0,5°C (czujka podłogowa)
Cena: ok. 210 zł netto

AURATON 2016 to nowoczesny regulator temperatury, przeznaczony do sterowania grzejnymi urządzeniami elektrycznymi – m.in. matami podłogowymi oraz piecami elektrycznymi itp. Posiada 9 programów, które umożliwiają regulację temperatury we wnętrzach na trzech poziomach – temperatury dziennej, nocnej i przeciwzamrożeniowej, w 7-dniowym cyklu programowania. Regulator AURATON 2016 został wyposażony również czytelny i wielofunkcyjny wyświetlacz: czasu, dnia, temperatury i realizowanego programu, a obsługa całego urządzenia jest niezwykle prosta, wręcz intuicyjna. Cechą wyróżniającą jest ponadto jego nowoczesne wzornictwo i estetyka. AURATON 2016 posiada własne źródło zasilania w postaci dwóch baterii R6 oraz występuje w dwóch wersjach wyposażenia: z czujnikiem temperatury wyprowadzonym na przewodzie 2,5m lub z czujnikiem temperatury wbudowanym wewnątrz urządzenia.

Zakres temperatury pracy: 0-45°C
Zakres pomiaru temperatury: 0-34,5°C
Zakres sterowania temperatury: 5-30°C
Dokładność ustawienia temperatury: 0,5°C
Cena: ok. 200 zł netto