Centrum Techniki Wentylacyjnej Klimawent z Gdyni wprowadziło na rynek pochłaniacz gazów z węglem aktywnym typ CGA-1.


Pochłaniacz gazów typu CGA-1 przeznaczony do oczyszczania powietrza z zanieczyszczeń pyłowych i gazowych, emitowanych w niedużych ilościach lecz znacznym stężeniu, a więc trudnych do przechwycenia przez tradycyjne filtry przy większych prędkościach przepływu. Urządzenie jest niezastąpione zwłaszcza przy usuwaniu przykrych zapachów powstających w procesie laserowego grawerowania gumy, korka itp. materiałów.


Pochłaniacz ma kształt prostopadłościanu składającego się z czterech segmentów, ustawionych jeden na drugim i połączonych ze sobą za pomocą zapinek:
— w najniższym segmencie (komorze wentylatorowej) znajduje się wentylator wysokociśnieniowy napędzany jednofazowym indukcyjnym silnikiem elektrycznym oraz panel sterowania elektrycznego; segment posiada kółka samonastawne ułatwiające przemieszczanie całego urządzenia,
— na segmencie wentylatorowym ustawiona jest komora filtra węglowego zawierająca granulowany węgiel aktywny pochłaniający szkodliwe zanieczyszczenia gazowe,
— powyżej znajduje się komora z tkaninowym filtrem kieszeniowym klasy EU-8,
— najwyższy segment pochłaniacza stanowi pokrywa ssąca, w której umieszczone są otwory przyłączeniowe do zasysania oczyszczanego powietrza (o średnicach 80 mm i 38 mm) z zaślepkami.
Pochłaniacz przystosowany jest do zmiennej wydajności powietrza poprzez płynną regulację obrotów silnika wentylatora za pomocą falownika.
Dane techniczne CGA-1:
- maksymalny wydatek: 190 m³/h
- maksymalne podciśnienie: 20 kPa
- zasilanie: 230 V
- moc silnika: 1,1 kW
- poziom ciśnienia akustycznego: 55 dB(A)
- masa: 120 kg
- masa węgla aktywnego: 28 kg
- filtr kieszeniowy: klasa EU-8, wymiary: 287x592x36