Tegoroczną edycję targów ISH – International Trade Fair Building and Energy Technology The Bathroom Experience Air-conditioning and Ventilation, które odbywały się we Frankfurcie nad Menem w dniach od 15 do 19 marca 2005 r., podsumowano wzrostem liczby zwiedzających o 7% (w sumie 192 175 gości z kraju i z zagranicy) w porównaniu z poprzednim wydarzeniem z roku 2003 (178 955). Ponad 2300 wystawców zaprezentowało na targach ISH bogatą ofertę techniki sanitarnej, grzewczej, klimatyzacji, wentylacji, urządzeń do pomiaru, sterowania, rur, pomp, armatury oraz wyposażenia i narzędzi.

2350 wystawców przedstawiło swoje produkty na 254 000 m2 terenów wystawowych (netto). W tym roku, znacząca liczba gości pochodziła z Niemiec. Jeden na czterech gości przybył do Frankfurtu spoza Niemiec. I wystawcy i goście zgodnie oceniają wagę i znaczenie ekonomiczne targów ISH: 70,3% niemieckich wystawców oceniło względy ekonomiczne i nawiązane kontakty na zadowalające i dobre (2003: 55%); tylko 25% było niezadowolonych (2003: 38%). Goście spoza Niemiec ocenili targi bardziej optymistycznie: zadowolonych z targów jest 76,1% wystawców (2003: 65,4%), kiedy tylko 17,8% niezadowolonych (2003: 29,6%). W opinii zwiedzających odwrotnie: 70,9% niemieckich gości targowych mówiło, że perspektywy są zadowalające do dobrych (2003: 62,3%), natomiast 27,9% nie było nastawionych tak optymistycznie (2003: 36,6%). W kontraście, 89,3% gości z zagranicy uważa ekonomiczną wartość spotkań na targach za zadowalającą i dobrą (2003: 80,7%), kiedy tylko 9,8% z nich oszacowuje targi ISH za niezbyt udane (2003: 18,5%).
Zaraz po Niemcach, najwięcej gości z krajów europejskich było: Włochami, Holendrami, Anglikami, Francuzami, Belgami, Szwajcarami i Austriakami, następnie Polakami, Czechami i Szwedami. Goście z odleglejszych zakątków świata przybyli głównie ze Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, Chin, Korei, Japonii, Izraela, Australii, Kanady, Południowej Afryki i Nowej Zelandii.
Z 55. procentami, główny obszar zainteresowania zwiedzających obejmował technologie ogrzewania. 50% zainteresowanych było instalacjami sanitarnymi. Co trzeci spośród wszystkich gości w pierwszej kolejności zaintersowany był technologiami instalacyjnymi, 27% systemami klimatyzacji i wentylacji, a 20% automatyką i sterowaniem. Ogólne zdanie zwiedzających z kraju i z zagranicy dotyczące targów ISH pozostaje niezmiennie na bardzo wysokim poziomie 95%.
ISH 2005 zostało też doskonale oszacowane przez wystawców: 81,3% spośród nich stwierdziło, że osiągnęli cel (2003: 78%). Szczególnie dobrze ocenia się zachowania, jakość i strukturę zwiedzających stoiska.
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się towarzyszący targom ISH program specjalnych pokazów i wykładów, takich jak "Outlook - Shaping Water", "The Bathroom Experience", "Renewable Energy in Buildings", "Air Conditioning Forum". Po raz kolejny została wydzielona też poważna platforma branży wentylacyjnej i klimatyzacyjnej - targi Aircontec.


Aircontec są targami branży VAC. Jako osobna platforma targów light+building po raz pierwszy zostały zorganizowane w kwietniu 2002 r.
Aircontec obejmują szeroką paletę produktów m.in.:
• elementy instalacji wentylacyjnych
• systemy instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych
• urządzenia klimatyzacyjne
• wentylatory
• instalacje chłodnicze
• urzadzenia i elementy do filtracji powietrza
• wymienniki do odzysku ciepła
• systemy automatyki.
Aircontec dały szansę zaprezentowania ogromnej platformy z branży budownictwa jaką jest klimatyzacja i wentylacja. Wystawcy zaprezentowali ofertę systemów instalacyjnych dużych obiektów oraz budownictwa mieszkaniowego. Odwiedzającym zostało zaprezentowane szerokie spektrum tzw. komfortowej oraz przemysłowej klimatyzacji w budynkach, zwłaszcza ze skierowaniem na zastosowania klimatyzacji w przemyśle.
Tegoroczne targi Aircontec cieszyły się dużym powodzeniem wśród inwestorów, projektantów, producentów branży budownictwa przemysłowego jak i mieszkaniowego, firm przemysłowych oraz wykonawców. Dodatkową atrakcją było towarzyszące targom "Air Conditioning Forum".
Firma Dospel Ventilation z Częstochowy zaprezentowała się na ISH/aircontec już po raz trzeci. Wśród polskich wystawców działąjących w branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej we Frankfurcie nad Menem pojawiły się również firmy: Alnor z Warszawy, Darco z Dębicy, Fluid Desk ze Szczecina, Good Work z Warszawy, Konwektor z Lipna i Uniwersal z Katowic.


Aircontec w każdej edycji jest coraz większy. W tym roku prezentowało się 266 wystawców, co stanowi o 15% więcej niż w ostatniej edycji w 2003 (z 230 wystawcami). Całkowity obszar wystawy powiększył się o 30% z 19 000 do około 25 000 m2. Liczba zagranicznych wystawców wzrosła o 10%. Niemcy są krajem z najwyższą liczbą wystawców, wyprzedzając następne w kolejności: Włochy, UK, Holandię, Szwecję, Belgię, Polskę, Szwajcarię, Turcję i Hiszpanię.
Branża klimatyzacyjna i wentylacyjna przedstawiła komponenty, systemy oraz gotowe rozwiązania i usługi w 3 halach wystawowych Messe Frankfurt.
Targi Aircontec zostały idealnie uzupełnione przez "Air Conditioning Forum", zorganizowane przez German Air-Conditioning Institute (FGK) w hali 5.1, w które specjalnie na tę okazję wydzielono obszar do prezentacji wykładów przygotowanych przez znanych międzynarodowych ekspertów.
Specjalna wystawa "Systemy centralnej klimatyzacji dla dobra ludzi i budynków" przedstawiła nowatorskie centralne systemy klimatyzacyjne i naszkicowała ich potencjalne zastosowania w budynkach. Wystawa pokazała jak nowatorskie technologie tworzą idealne rozwiązania warunków powietrza wewnętrzego zapewniając maksymalną oszczędność energii oraz jak centralne i zdecentralizowane systemy VAC mogą tworzyć przyjemny klimat w nowych i istnienjących budynkach meszkalnych przy zachowaniu niskich kosztów ogrzewania.
Druga specjalna wystawa skoncentrowana została na temacie "Higiena i skuteczność: remont systemów klimatyzacyjnych", dostarczając zwiedzającym informacje na temat technologii czyszczeniea instalacji wentylacyjnych oraz prezentując o możliwościach dostępnych nowczesnych usług w tym zakresie. Poprawny remont i właściwe czyszczenie klimatyzacji systemów są kluczowe dla zapewnienia higieny.
Tematem trzeciej sekcji było powiązanie pomiędzy architekturą i klimatyzacją. Przedstawiono rzeczywiste przykłady, jakie można osiągnąć, będące doskonałą mieszanką projektowania budynku i efektywnej instalacji – jak elementy klimatyzacji i wentylacji mogą być łączone podczas projektowania elementów w jakimkolwiek pomieszczeniu.
"Rynek zbytu dla klimatyzatorów pokojowych" był jedną z głównych części "Air Conditioning Forum" i dostarczył producentom możliwość zaprezentowania swoich porduktów, w szczególności rozwiązań z zakresu klimatyzatorów split i multi-split oraz technologii VRF w nowych i remontowanych budynkach.
Targi ISH są jedną z najważniejszych tego typu imprez w Europie, której głównymi odbiorcami są projektanci branży HVAC, przedsiębiorstwa instalacyjne oraz inwestorzy. Kolejna edycja targów ISH odbędzie się na terenach wystawienniczych we Frankfurcie nad Menem w dniach od 6 do 10 marca 2007 r.
Zobacz też:
>>>Galeria zdjęć z targów ISH
>>>ISH - Raport potargowy (ang.)
>>Informacje o "Air Conditioning Forum"
>>Szczegóły na temat targów ISH
>>Informacje dla wystawców na www.Makowski.pl