W parze z rosnącymi oczekiwaniami i wymaganiami społeczeństwa wzrasta zapotrzebowanie na usługi rekreacyjno-sportowe, w tym basenowe, mające również związek z leczeniem, rehabilitacją, odnową biologiczną itp. Jesteśmy świadkami budowy wielu nowych i modernizacji istniejących zakładów kąpielowych. W poszukiwaniu coraz doskonalszych rozwiązań technicznych dotyczących hydrauliki tych obiektów, uzdatniania i dezynfekcji wody, ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji, monitoringu i sterowania dystrybucji poszczególnych mediów, jako nadrzędne muszą pozostać zagadnienia związane z bezpieczeństwem sanitarnym i komfortem użytkowników. Sprawą niebagatelną pozostaje też dobór odpowiednich materiałów i urządzeń oraz rozwiązanie architektoniczne obiektu Karol Kuś (ze wstępu do materiałów sympozjalnych)

W dniach 27-28 lutego br. odbyło się IV Sympozjum Naukowo-Techniczne pt. „Instalacje basenowe”. Organizatorem tej imprezy, odbywającej się co dwa lata, jest Zakład Wodociągów i Kanalizacji Instytutu Inżynierii Wody i Ścieków Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Spotkanie odbyło się w malowniczo położonym Domu Wczasowym „Orlik” w Ustroniu.
Spotkanie to było, jak dotychczas, rekordowe, przybyło bowiem ponad 170 osób reprezentujących środowiska naukowe, firmy branżowe o różnym zakresie działalności, projektantów systemów basenowych oraz media. Uroczystego otwarcia sympozjum dokonał przewodniczący imprezie prof. dr hab. inż. Karol Kuś, który przedstawił ogólną jej problematykę, zdominowaną przez zagadnienia projektowania systemów basenowych od ich konstrukcji, przez systemy zasilania mediami, uzdatniania wody do problematyki wentylacji i klimatyzacji obiektów basenowych.
Pierwszy dzień wystąpień wypełniły tematy związane z architekturą obiektów basenowych, konstrukcją niecek, instalacjami zasilania w wodę i jej uzdatniania. Drugi dzień poświęcono problematyce wentylacji i klimatyzacji hal basenowych.
Pierwszy z referatów wygłoszony przez dr inż. arch. Sabinę Kuc, traktował o architekturze uzdrowiska Loipersdorf w Austrii. Referat ten był tak interesujący, że kilkakrotnie odwoływano się do niego w dalszych dyskusjach podczas obrad.*
Mówiono o jakości wody basenowej (dr inż. Tadeusz Siwiec), procesie koagulacji (Marek Straczycki), filtracji wody. Dużo mówiło się o dezynfekcji wody basenowej (mgr inż. Joanna Wyczarska-Kokot, dr inż. Florian G. Piechurski) za pomocą filtrów UV (Piotr Żuk, mgr inż. Robert Zamajski) oraz o zagrożeniu związanym z występowaniem pałeczek Legionella w wodzie basenów kąpielowych (dr Bożena Krogulska, dr Renata Matuszewska, dr inż. Jarosław Chudzicki, prof. dr hab. inż. Janusz Jeżowiecki, dr inż. Edmund Nowakowski). Inż. Andrzej Paczkowski wygłosił referat na tematy systemów monitoringu w obiektach krytych pływalni.
Dr hab. inż. Marian B. Nantka i mgr inż. Gabriel Grabowski przygotowali wspólnie dwa referaty. Pierwszy z nich poświęcony był zużyciu ciepła w obiektach basenowych, drugi zaś efektywności wykorzystania energii słonecznej w krytych obiektach basenowych. Polemiki wywołały tematy: użycia pomp ciepła w instalacji basenowej (inż. Andrzej Paczkowski, dr inż. Zenon Bonca) oraz stężenia THM-ów i oksydantów w powietrzu hal basenowych (mgr Iwona Sołoniewicz, mgr Joanna Kafla).
W końcowej części sympozjum z odczytem wystąpił inż. Andrzej Kolaszewski reprezentujący firmę Menerga Polska z Warszawy. Pan inż. w obrazowy sposób przestawił i omówił nawiew powietrza przez szyny szczelinowe w halach basenowych (referat ten niedługo ukaże się na stronach www.wentylacja.com.pl).
Naukowe referaty poprzeplatano prezentacjami firm zajmującymi się techniką basenową.
Program spotkania był bardzo intensywny. Atmosferę ożywionych dyskusji przenoszono do kuluarów, więc dobrym pomysłem dla złapania oddechu przed kolejnymi sesjami było zaproszenie na kulig i biesiadę przy góralskiej muzyce.
Jako uczestnik sympozjum oceniam to spotkanie za bardzo bogate merytorycznie, przydatne i interesujące. Wydaje się, że dwa dni to zbyt mało na tak szeroki temat, jakim są instalacje basenowe. Ponad 450. stronicowe opracowanie sympozjalne zawiera aż 39 obszernych referatów.
Szereg pytań i dyskusji, które narodziły się po tegorocznym spotkaniu zaowocuje zapewne podczas następnego sympozjum. Portal www.wentylacja.com.pl występował po raz pierwszy jako patron medialny „Instalacji basenowych” i postara się o zwiększenie popularności tej imprezy za dwa lata.
Całemu spotkaniu towarzyszyła serdeczna i miła atmosfera, która sprzyjała wymianie poglądów, nawiązaniu nowych kontaktów i odświeżenia starych, co zaprocentuje w bliższej czy dalszej przyszłości. Organizatorzy „zamówili” piękną słoneczną pogodę, a Beskidy zapewniły przybyłym wspaniałe widoki.
Obrady zamknął ich przewodniczący prof. Karol Kuś dziękując przybyłym i zapraszając na kolejne spotkanie.


Aldona Rybka
Streszczenia referatów dotyczących wentylacji i ciepłownictwa wygłoszonych na sympozjum znajdziesz tutaj.
* pełen zestaw skrótów referatów zamieszczony zostanie w niniejszej relacji w terminie późniejszym

GALERIA ZDJĘĆ
(po kliknięciu na zdjęcie można zobaczyć jego powiększenie)
prof. dr hab. inż. Karol Kuś // mgr inż. Czesław Sokołowskiw czasie obraddr inż. arch. Sabina Kuc // inż. Andrzej Kolaszewskidr inż. Edmund Nowakowski // prof. dr inż. Gerard J. BeslerD.W. "Orlik" // widok na Beskidy

Komentarze

  • Szalenie interesujace referaty?

    Droga, wszystkowiedząca i wspaniałomyślna redakcjo (jak tu by się jeszcze podlizać ? ;-)), czy jest taka możliwość, żeby szanowni prelegenci w drodze tygodnia dobroci dla internautów (uwiązanych do swych komputerów i z tej przyczyny nie mogących uczestniczyć w tym jakże interesującym sympozjum) zamieścili na łamach wentylacji treść wygłoszonych referatów ? Zamieszczone skróty referatów dają jedynie ogólny pogląd na wachlarz poruszanych problemów nie przedstawiając jednak wyników przemyśleń ich twórców (działają jak cudowny zapach jedzenia drażniący nasze wygłodzone podniebienia ;-)).

  • Popieram Pana Kolege

    Dokladnie tak jest,, Czytajac ten Artykul mozna pogratulowac elokwencji i podsumowania marketingowego,,,ale nas interesuja szczegoly i konkretne tematy,,,niestety mamy tylko do dyspozycji 8 ABSTRACTS z 450 stron obszernych i dajacych ogromna wiedze artykulow do ktorych nie mamy i nie bedziemy mieli dostepu,,,,coz,sami sobie odpowiedzcie jak mozna sie o basenach nauczyc wiecejjjjj ,,,bo JA CHCE WIEDZIEC WIECEJJJJJJJJJJJJ!!!!!!!!