Udoskonalenie sprężarek śrubowych Daikin do zastosowań przemysłowych: wszystkie sprężarki śrubowe teraz z płynną regulacją mocy.


Po niedawno wprowadzonych udoskonaleniach, Daikin Europe N.V. zanotował rekordowy napływ zamówień na agregaty wody lodowej. Kolejnym etapem w programie rozwoju jest wprowadzenie płynnej regulacji mocy we wszystkich sprężarkach śrubowych.

Zmiana regulacji skokowej na płynną zapewnia wiele korzyści, przede wszystkim oszczędność energii oraz efektywność pracy przy niepełnym obciążeniu. Jednocześnie z tą ważną zmianą następuje unowocześnienie jednostek na czynnik R-134a chłodzonych powietrzem, co kończy etap ujednolicenia sterowania do sterownika pCO2 dla wszystkich urządzeń ze sprężarką śrubową.
Jednośrubowa sprężarka typu G z płynną regulacją mocy, stworzona przez firmę Daikin, umożliwia dokładne ustawienie wymaganej wydajności poprzez zmianę położenia ruchomego zaworu w zależności od parametrów wody lodowej. Główną zaletą takiej ciągłej modulacji jest większa wydajność przy niepełnym obciążeniu i bardziej stabilna temperatura wytwarzanej wody lodowej.
Regulacja mocy jest zmienna w zakresie od 30% do 100% w jednostkach z jednym obiegiem chłodniczym i pomiędzy 15% a 100% w jednostkach z dwoma obiegami. Ze względu na pojemność cieplną obiegu wodnego dokładność sterowania utrzymywana jest poza zakresem modulacji przez niewielką część czasu pracy.
Sterownik pCO2 daje dodatkowe korzyści dzięki inteligentnemu algorytmowi sterowania Daikin, który optymalizuje efektywność urządzenia podczas pracy przy niepełnym obciążeniu. Najważniejszymi przykładami są: zmienna nastawa w zależności od temperatury zewnętrznej, zmniejszanie zapotrzebowania mocy poprzez rezerwę wydajności, programy czasowe oraz zaawansowana logika sterowania dla niezależnego chłodzenia swobodnego. DICN (Zintegrowana Sieć Chillerów Daikin) w standardzie sprawia, że firma jest gotowa na zdobycie rynku dzięki ekonomicznym strategiom sterowania systemami agregatów wody lodowej.
Dalsze modyfikacje to m.in. poprawa odporności na korozję dzięki lamelom skraplacza standardowo pokrytym warstwą poliakrylową. Usprawnienie to wynika z polityki jakości i ochrony środowiska firmy i dotyczy również innych serii produktów. Dodatkowo, aby ułatwić montaż oraz niezawodność systemu, wszystkie jednostki wyposażono teraz w czujnik przepływu oraz filtr sitkowy o średnicy otworów 1 mm w urządzeniach z płytowymi wymiennikami ciepła.
I wreszcie, aby jeszcze lepiej sprostać wymaganiom rynku ogrzewnictwa, zakres temperatur wody wypływającej w chillerach na czynnik chłodniczy R-134a chłodzonych wodą został podniesiony (w trybie grzania) o dodatkowe 10°C do 60°C.